Çin'in en güzel kanola manzaraları

2018-04-26 09:27:01

Çin'in en güzel kanola manzaraları

Dağların eteklerindeki altın denizi, sarısıyla güneşi kıskandıracak, seyrine doyum olmayan kanola tarlaları, bilhassa güzel kareler yakalamak isteyen fotoğrafçılar için ideal mekânlar. Bu yüzden meraklıları için Çin'de bulabileceğiniz görülmeye değer en güzel kanola tarlaları manzaralarını derledik.

Luoping, Yunnan

Çin'de en erken açan kanolaları Yunnan eyaletinin Luoping ilçesinde bulabilirsiniz. Burada kanolalar genellikle şubat ayında kutlanan Bahar Bayramı'nın hemen arkasından çiçek veriyor.

Yunnan'ın merkez kenti Kunming'in 240 km güneyindeki Luoping'in kanola tarlaları yaklaşık 540 kilometrekarelik bir alanı kaplıyor.

Jinji Dağları, Jiulong kasabası (Niujie olarak da biliniyor) ve Shiwanda Dağları, en çok ziyaret edilen ve en güzel kanola manzaralarını bulabileceğiniz yerler. Üstelik giriş ücretsiz.

Kanola tarlalarının dağların üzerinden görünüşü gün içinde değişiyor. Güneşin doğuşu esnasında sislerin arasından belli belirsiz görünen kanola çiçekleri, günbatımı sırasında da güneş ışıklarıyla adeta yıkanıyor.

Wuyuan, Jiangxi

Jiangxi eyaleti sınırlarındaki Wuyuan, 70 kilometrekarelik bir alanda yer alan kanola ovaları ve tepeleriyle uzun yıllardır tanınıyor.

Yıl içinde ziyaret edilmesi en uygun dönem ise nisan ayı. Sixiyan köyü ve Gökkuşağı Köprüsü, Wuyuan'de kanola çiçeklerinin en güzel açtığı bölgeler.

Bir başka alternatif de yerden 120 metre yükseklikteki camdan parkur, burası kanola denizi üzerinde yürümek isteyenler için ziyarete açık durumda.

Wuyuan'deki kanola ovalarının tadını çıkarmak için iki bilet paketi seçmeniz gerekiyor. Bunlardan biri iki günlük girişi, diğeri ise tek günlük girişi kapsıyor. İki günlük girişte 210 yuan bir günlükte ise 150 yuan ödeyerek 12 gezi alanını görebilirsiniz.

Tongnan, Chongqing

Chongqing kentinin Tongnan ilçesi, Taijitu şeklindeki kanola tarlalarıyla ünlü. Taijitu, Çin felsefesindeki Yinyang sembolünü temsil ediyor. Bu nedenle Tongnan her yıl milyonlarca ziyaretçi çekiyor.

Tongnan yönetimi, 2008'den bu yana her yıl mart-nisan aylarında çiçek temalı festivaller organize ediyor. Bu festivallerde balon turu, piknik ve kamp seçenekleri de ziyaretçilerin giriş ücretine ek olarak 30-80 yuan arasında bir meblağ ödeyerek yararlanabileceği eğlence aktiviteleri arasında yer alıyor. 

Guiding, Guizhou

Guizhou eyaletinin Guiding ilçesi de ziyaretçilere sarının farklı tonlarındaki armut çiçekleri içinde parlayan bir başka manzara sunuyor.

Guiding, geçen yıl Guizhou'da göz alıcı çiçek manzarasıyla en popüler 10 yer arasına seçildi.  Burada çiçeklerin ömrü, mart başından itibaren 30 gün kadar sürüyor.

Ayrıca eyalette, kanola ve armut çiçekleri temalı festivaller 2005 yılından beri mart-nisan aylarında düzenleniyor.

Menyuan, Qinghai

Qinghai eyaletinde bulunan Menyuan Hui Özerk İlçesi'nde Qinghai ovalarının eşsiz iklimi sayesinde diğer eyaletlerde göremeyeceğiniz çiçek manzaralarını seyredebilirsiniz.

300 kilometrekarelik bir alanı kaplayan kanola çiçeği tarlalarının sınırları, kuzeyde Qilian Dağları, güneyde Daban Dağı'na uzanıyor ve yerliler ile turistler tarafından “Qinghai ovalarının altın okyanusu” olarak adlandırılıyor.

Menyuan'deki kanola çiçekleri temmuzun başlarında açıyor, en güzel manzaraları yakalayabileceğini zaman dilimi ise 5-20 Temmuz günleri. Menyuan Kanola Çiçekleri Festivali de 18-25 Temmuz arasında gerçekleştiriliyor.

Menyuan'deki kanola tarlaları, deniz seviyesinden 3000 metre yüksekte bulunduğu için bölgeyi ziyaret etmeden önce yüksek rakım nedeniyle rahatsızlık geçirme ihtimalini de göz önüne almalısınız.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor