Bin bir ada kasabası, altın kanola denizi: Qianduo

2018-04-19 15:30:28

Jiangsu eyaletine bağlı Xinghua'da yer alan ve altın kanola denizinde yüzen Qianduo, her yıl dünyanın dört bir yanından milyonlarca turist çekiyor.

4,3 kilometrekarelik bir alana kurulu olan Qianduo Altın Kanola Manzara Sitesi, Çin'de altın kanolaların görülebileceği en ünlü yerlerden biri.

Xinghua'nın Dongwang köyünde yer alan Qianduo, 10. Kanola Festivali'ne martın sonundan mayısın başına kadar ev sahipliği yapıyor. Gür bitki örtüsü ve göllerin ortasındaki altın kanola tarlaları, geçen yıl 2 milyon turisti çekti.

Kanola duotian tarlaları arasından geçen nehir yataklarının görüntüsünü Çin'in başka bir yerinde bulmanız mümkün değil. Duotian, yerel ağza göre “yükseltilmiş alan” anlamına geliyor ve ekinlere su geçişini kolaylaştırmak için hazırlanan küçük verimli toprakları ifade ediyor.

Eski çağlarda, nehir ve göl kıyılarında yaşayan yerli çiftçiler, nehir yataklarındaki toprağı çıkararak ekilebilecek alan oluştururlardı. Duotian adlı bu alanların her biri, su yollarıyla birbirinden ayrılıyor. Çiftçiler bu su yolları arasından botlarla geçerek tarım makinelerini kullanmadan ekinleriyle ilgilenebiliyorlar.

Modern makineciliğe başvurmadan kanola tohumlarının yetiştirilmesi, kent için farklı bir ekolojik turizm kaynağı haline geldi. Qiandao'daki binlerce tarlanın şekil ve boyutları değişiyor, en genişi 2 bin, en küçüğü ise 2 metrekareyi buluyor.

Her bir ekim alanı suyla çevrili olduğundan buraya “Bin Bir Ada Kasabası” da deniyor. Qiandao, bu büyüleyici görünümüyle eski çağlardan beri şairlerin şiirlerine de konu olmuş.

Xinghua'nın duotian tarımsal sistemi, Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) tarafından 2004'te “dünyaca önemli tarımsal sistem mirasları” arasına seçildi.

Köklü tarihi ile kültürel bir kent olan Xinghua, yüzyıllar boyunca pek çok ünlü ismin de evi oldu ve Ming Hanedanı (1368-1644) döneminden itibaren “yetenek kenti” ününü kazandı.

Siyasetçi ve şair Fan Zhongyan (989-1052), bir dönem Xinghua'da sulh hakimliği yapmıştı.

Çin'in en ünlü klasiklerinden biri kabul edilen Su Kenarı adlı ünlü romanın yazarı Shi Naian da Xinghua'da doğdu ve eserini tamamlayabilmek için memleketine geri döndü. Shi'nin mezarı Xinduo kasabasında bulunuyor ve Jiangsu eyalet hükümetinin koruması altında.

Ming ve Qing hanedanlarından (1368-1911) çok sayıda yazar da Xinghua'da dünyaya geldi. Bu, kenti o dönemde edebiyat çalışmaları için önemli bir mekan haline getirdi.

Xinghua, ayrıca Zheng Banqiao, Liu Xizai ve Bi Feiyu gibi ünlü entellektüellerin de memleketiydi. Bu nedenle Nisan 2012'de “Çince Romanların Memleketi” unvanına layık görülen ilk kent oldu.

Nanjing Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'nde Profesör ve Yazar Bei Feiyu, Çin'in en prestijli edebiyat ödülleri olan Lu Xun ve Mao Dun Ödülleri'ni aldı. Bi'nin eserlerinin çoğu beyaz perdeye uyarlandı.

Xinghua yerel hükümeti, “Kültürel Xinghua”nın inşası için çabalarını sürdürüyor. Kentte ziyaret edilmeyi bekleyen 240'tan fazla tarihi kalıntı alanı bulunuyor.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor