Shanghai'in renkleri (2)

2018-03-29 15:47:27

Shanghai'in binlerce yılda farklı hanedanlar ve kültürleri ağırlamasıyla oluşan kültürel renklerini paylaşmaya bu hafta da devam ediyoruz. Yeşil ve kırmızının temsil ettiği kültürel unsurların haricinde mavi ve gri de Shanghai'in bir başka yüzünü yansıtıyor.

Mavi

Dünyadaki bazı kentler, ortalarından geçen nehirlerle tanınırlar. Örneğin, Londra Thames Nehri'yle, Paris de Seine Nehri ile ünlüdür. Bu nehirler, yalnızca Londra ve Paris'in ortalarından geçen bir akarsu niteliğinde değildir, aynı zamanda iki kentin can damarı konumundadır, bir yaşam alanıdır. Shanghai ise bu iki kentten farklı olarak iki ünlü nehrin birleştiği bir noktada yer alır. Bunlar, Huangpu Nehri ile Suzhou Çayı.

Bu iki akarsu, Shanghai'nin uyuyan bir su birikintisinden canlı bir ticaret merkezine dönüşümünde, gemilerin, fabrikaların, depoların ve finans kuruluşlarının birer birer kentin gövdesinde filizlenmesi sürecinde hayati bir rol oynamıştır. Bu durum, iki akarsunun daima mavi olarak kalamayacağı anlamına geliyor.

Shanghai Belediyesi, 1990'ların başında Huangpu Nehri ve Suzhou Çayı'nı temizleme girişiminde bulundu. 2010 itibarıyla Suzhou Çayı, tamamen farklı bir görünüme büründü ve kıyıları güneşlenmek isteyen veya yürüyüşe çıkanların akın ettiği bir alana dönüştü.

Shanghai'yi ikiye bölen Huangpu Nehri de turizm ve eğlence faaliyetlerinin gerçekleştirildiği bir kamu alanı haline geldi. Geçen yılın sonunda açıklanan, nehrin iki kıyısının parklar ve sanat müzeleriyle donatılacak 45 kilometrelik bir yol ile birbirine bağlanmasına dair proje, Huangpu'nun yeniden gelişiminde bir kilometre taşı oldu.

Shanghai Valisi Ying Yong, geçen ocak ayında basına verdiği bir demeçte, nehir üzerindeki bot turlarının kalitesi ve konumu ile iki yakadaki ışıklandırmanın bu yıl yenileneceğini açıkladı. Ying, böylece Huangpu Nehri'nin kıyılarının dünya standartlarında bir turistik mekân haline getirileceğini dile getirdi.

Gri

Shanghai'nin albenisinin parlak neon ışıkları, modern gökdelenleri ve bir zamanlar kentin en tipik konutları olan, gri tuğladan yapılmış gösterişsiz Shikumen evlerinin bir araya gelmesinden kaynaklandığı fikrine katılmayacak çok az kişi çıkacaktır.

Çin Komünist Partisi (ÇKP) Shanghai Komitesi Başkanı Li Qiang da Shikumen evlerinin tarih, hikâyeler ve Shanghai havası taşıdığından ve mutlaka görülmesi gerektiğinden sık sık söz etmiştir.

Shikumen evlerinin büyük bir kısmı 1930'larda inşa edildi. Belediye kayıtlarına göre, 1949'da Shanghai'de 9 binden fazla Shikumen evi bulunmaktaydı ve bu evler yerel konutların üçte ikisini oluşturmaktaydı.

Shikumen evleri küçük ve basit olmasına rağmen yerliler için uyumun bir sembolü. Küçük olmaları sayesinde komşular birbirleriyle kolayca iletişim kurup, birbirlerine yardım edebilirler. Bu evlerde yaşayanların yağmur yağdığında çamaşırlarını alelacele toplarken komşularını da uyardığını duymak alışılmadık değil.

Diğer yandan, kentin otoriteleri, Shikumen evlerinin korunmasına son birkaç yılda daha büyük önem vermeye başladılar. Bu amaçla Shikumen evlerini dönüştürerek yaşatma yoluna başvurdular. Son on yıllarda birçoğunu alışveriş merkezi veya iş merkezi haline getirdiler. Böyle bir dönüşüm geçiren Shikumen evlerine verilebilecek en dikkat çekici örnek Xintiandi. Xintiandi, bugün moda evleri, butik kafeleri ve restoranlarıyla ünlü bir yer olarak Shanghai'da hem turistlerin hem de yerlilerin en çok vakit geçirdiği eğlence merkezlerinden biri.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor