Popüler romanın ana mekanı: Wuhou Tapınağı

2018-03-15 08:37:06

“Üç Krallık'taki Aşk” adlı romanın popülaritesi, Çin'in Sichuan eyaletine bağlı Chengdu kentinde yer alan Wuhou Tapınağı'na daha çok ziyaretçi çekiyor. 

Chengdu'nun merkezindeki Wuhou Tapınağı, bir tarafında bir park, diğer tarafında ise Çin'in Üç Krallık (220-280) döneminden kalıntıların olduğu bir başka bölümden oluşuyor.

Tapınağın ilk bölümü, Bahar Bayramı sırasında düzenlenen tapınak fuarlarında çok sayıda yerli turist çekerken, diğer bölüm Üç Krallık'taki Aşk romanı nedeniyle yıl boyunca ziyaret ediliyor.

Çin'in en ünlü klasik romanlarından biri olan Üç Krallık'taki Aşk, savaş döneminde geçen onlarca ihanet, sadakat ve kan hikayeleri anlatıyor.

195 yıllık hükümranlığın ardından Doğu Han Hanedanı'nın 220 yılında yıkılmasıyla Çin Wei, Shu ve Wu olmak üzere üç krallığa ayrıldı.

Ülkeyi yeniden tek bayrak altında toplamak için çabalayan 3 krallık, sürekli savaşa hapsoldu ve geriye hikayelerle beraber Çin'in çeşitli yerlerindeki kalıntılar bıraktı.

Bu kalıntılardan biri de Wuhou Tapınağı. Tapınak, Tang Hanedanı'nda (618-907) kullanılmasıyla da ünlü bir tarihi kalıntı alanı. Aynı zamanda Çin bilgeliği ve sadakatinin ete kemiğe bürünmüş hali olan Shu Krallığı Başbakanı Zhuge Liang'a (181-223) adandı.

Zhuge'nin gençliğinde Doğu Han Hanedanı'nın hükümdarlığı zayıflamış ve savaş beyleri muharebe keşmekeşinin içine girmişti. Zhuge, uzak bir dağda yaşıyor ve hanedanın gücünü tekrar kazanmak için planlar yapıyordu, bir yandan da yeteneklerini sergileyebileceği o fırsatı bekliyordu.

Zhuge'nin becerilerine hayran olan Liu Bei, kraliyet ailesinin uzaktan hırslı bir akrabasıydı. 208 yılında Zhuge'yi üç kez ziyaret ederek ülkeyi tekrar birleştirmek için kendisine akıl danıştı ve ondan başdanışmanı olmasını istedi.

Liu'nun samimiyetinden etkilenen Zhuge, dağı terk ederek ona ve Shu Krallığı'na yardım etmeye karar verdi ve krallığın başbakanı olarak ölümüne dek 13 yıl hizmet etti.

Zhuge, devlet işlerini yürütmek ve orduyu komuta etmekte ustalaşmıştı. Görev süresi boyunca halk siyasi istikrar ve ekonomik refahın tadını çıkardı. Zhuge, 53 yaşında aşırı çalışmaktan hayatını kaybetti. Onun bu ani ölümü geniş bir yasa yol açtı. Halk, onu anmak için bir tapınak inşa etti.

Zhuge'nin ülkesine bağlılığı, sonraki nesilleri de etkiledi. Zhuge'dan sonraki vatanseverlerden en bilineni Güney Song Hanedanı (1127-1279) döneminde yaşamış milli kahraman Yue Fei (1103-1142).

Yue'nin ünlü şiiri “Tüm Nehir Kırmızı” Wuhou Tapınağı'nın ana girişindeki duvarda görülebilir. Şiir, generalin, imparatorunu deviren ve Kuzey Song Hanedanı'nı ortadan kaldıranları yok etme kararlılığını anlatıyor.

Liu'nun kabri 12 metre yüksekliğinde ve yeşilliklerle kaplı. Kendisi ve iki eşi de burada gömülü.

Kabirle ilgili bir de efsane ağızdan ağıza dolanıyor. Efsaneye göre, Shu Krallığı yıkıldıktan sonra bir mezar hırsızı bu kabre girer ve buranın sayısız mumla aydınlandığını görür. Liu, Zhuge ve Liu'nun iki yeminli kardeşi birlikte şarap içmektedirler.

Beklenmedik bu misafiri gören Liu, kendisine bir kadeh şarap ile yeşim taşından kemer verir. 

Hırsız şarabı içip kemeri alır almaz bir rüzgar onu kabrin dışına atar. Şarap aniden bir zehre, kemer ise yılana dönüşür.

Hırsızın başına gelenler çabuk yayılır ve bu olaydan sonra kimse kabri soymaya cesaret edemez.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor