Bahar Bayramı'nın yeni modası: Çiftlik evlerinde tatil

2018-03-01 09:08:01

Bahar Bayramı'nın yeni modası: Çiftlik evlerinde tatil

Bu yılın Bahar Bayramı gelmeden önce Beijing'de yaşayan Bay Chai, Yanqing ilçesinde yer alan Liubinbao adlı köyün aşağısındaki Xiahujiao köyünün meşhur çiftlik evi Shancha'da dört bahçe için rezervasyon yaptırdı. Bay Chai, 28 kişilik ailesi ile yılbaşı akşamından yeni yılın ikinci gününe kadar bu çiftlik evinde yeni yılı kutladı.

Yaşlılar, alttan ısıtmalı tuğladan yatağın başucunda oturup pencereden süzülen güneş ışıklarını izlerken, gençler avluda sohbet ediyor, mısır yiyor ve şehirden uzakta olmanın huzurunu paylaşıyorlar. Çocuklar ise köylülerden kağıt kesme sanatını, bahar beyitlerini yazmayı ve fener yapmayı öğreniyorlar. Bahar Bayramı'nda bu tür çiftlik evlerine gidip rahat bir tatil geçirmek, Beijinglilerin  yeni eğlence anlayışı haline geldi. 

Güzel doğal manzaralarıyla Yanqing, Beijing'e bağlı banliyöler arasındaki ünlü bir turistik mekan. Yanqing, 2019 yılında Dünya Bahçecilik Fuarı'nın düzenleneceği yer olmakla beraber, 2022 Beijing Kış Olimpiyat Oyunları'nın gerçekleştirileceği alanlardan biri.

Son yıllarda Yanqing sakinleri, yerel kaynaklarını kullanarak ekolojik turizmi geliştiriyorlar. Shancha Çiftlik Evi de dahil köylülerin açtığı konaklama yerleri Beijing'in banliyölerindeki gözde turistik merkezler olmaya başladı. Bölgedeki ona yakın çiftlik evi, bu Bahar Bayramı'nda kapılarını ziyaretçilere açtı, rezervasyon oranı önceki yıla göre yüzde 90'ı geçti. Yanqing'deki çiftlik evleri günde en az 10 telefon alıyor, ancak bu bayram için tüm odaları dolu, bu nedenle müşterileri geri çevirmek zorunda kalıyorlar.

Yanqing'deki çiftlik evleri, müşterilerine eğlenceli ve unutulmaz bir Bahar Bayramı yaşatmak için zengin programlar hazırladılar. Shancha Çiftlik Evi sorumlusu Shi Lianshan, Bahar Bayramı öncesinde eşiyle beraber çiftlik evini çiçeklerle süsledi, fenerler astı. Böylece müşterilerine kapıdan girdikleri andan itibaren yeni yıl havasını yaşatmak istediler. Bu bayramın öncekilere göre daha yoğun geçtiğini belirten Shi, şunları söyledi: “Bu yeni yılda ilk ayın 15'ine kadar müşterilerimiz var. Dolayısıyla tüm çalışanlarımız görevlerinin başında. Yeni yılı müşterilerimizle birlikte kutlayacağız.”

Shancha Çiftlik Evi, geçen yıl civardaki köylülerden kaliteli süt mısırı satın alarak internetteki platformları üzerinden ve çiftlik evinde satış yaptılar ve köylülerin gelirini mu (0.0667 hektar) başına 2000 yuan artırdılar. Shancha içeceği, darı, mısır, tatlı patates gibi yerel tarım ürünlerini çiftlik evlerinden Beijing pazarlarına ulaştırdılar. Bu ürünlerin geçen yılki satış hacmi 150 bin yuanı bularak köylülerin gelirinde büyüme getirdi.

Çiftlik evlerinde tatilin yanı sıra bölgede Longqing Vadisi Buz ve Fener Sanatları Festivali, Yongning antik kentindeki tapınak fuarlarında yeni yıl eğlenceleri, Çin Seddi Demir Kıvılcımları Festivali gibi Bahar Bayramı kutlamaları da düzenlenerek turistlere göz dolduran bir tatil ziyafeti sunuldu.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor