Beijing'de farklı bir tapınak fuarı: Changdian

2018-02-22 09:48:30

Çin'de Bahar Bayramı'nda tapınak fuarlarına (Miaohui) gidilmezse bayram coşkusu yarım kalır. Beijing önceki yıllara göre bu bayramda biraz daha kalabalık, adeta Beijing'de kalanların veya dışarıdan gelenlerin tamamı tapınak fuarlarına akın etmiş durumda.

Beijing'de Ditan Parkı, Taoranting Parkı başta olmak üzere çeşitli parklar ve tapınaklarda düzenlenen ve bizdeki üniversite şenliklerine benzeyen bu tapınak fuarları, insan denizine dönüşmüş.

Tapınak fuarları, çeşit çeşit lezzetleri, birbirinden ilgi çekici gösterileri, palyaçoları ve yeni yıl hediyelikleriyle ünlüdür. Beijing'de yiyecek ve hediyelik eşya satışının olmadığı tek tapınak fuarı olan Changdian, 8 yıl aradan sonra yeniden Liulichang Sokağı'nda yüzüncü yılını kutluyor. Changdian Tapınak Fuarı, eşsiz kültürüyle Beijing halkını ve kente gelen turistleri çekiyor. Sadece Çin Yeni Yılı'nın ikinci gününe kadar 35 bin kişi Changdian'i ziyaret etti. Buradaki eski dükkanların içi, Wenfangsibao (文房四宝) almak isteyen müşterilerden geçilmiyor. Wenfangsibao, Çince'de “çalışma odasının dört hazinesi” olarak bilinen Xuan kağıdı, yazı fırçası, mürekkep ve mürekkep taşından oluşuyor.


Bu yıl Bahar Bayramı nedeniyle Liulichang kırmızı fenerlerle ve kutlama mesajlarıyla süslenmiş. Akşam saat ondan sonra sokağın ziyaretçileri artıyor. Sokağın girişinde bekleyen gönüllüler ellerinde megafonlarla şu sloganı atıyorlar: “Changdian Tapınak Fuarı bir kültür fuarıdır, yiyecek de hediyelik eşya da yoktur.”


Sade bir görünüşü olan Liulichang Sokağı pek geniş sayılmaz, gezmek için sıralı hareket etmek gerekiyor. Yeni yıla özel hediyelikler veya yemekler görülmese de ziyaretçiler sokaktaki “Wenwan” adlı antika satan dükkanları gezebilir ve bu dükkanlardaki Çinlilerin çalışma odalarını süsleyen farklı kırtasiye malzemeleri ile değerli taşları seyredebilir, hatta satın alabilirler. Wenwan dükkanlarında mutluluk anlamına gelen “福” karakterini yazdırmak 10 yuan iken, hayat manasındaki “寿”  karakteriyle mühür yaptırmak ise 50 yuana mal oluyor.


Bahar Bayramı'na özel kurulan tapınak fuarları yemek, içmek, gösteri izlemek gibi çok seçeneği bir araya getirdiği için ilgi çekiyor. Bazılarına göre yemek olmayan tapınak fuarının ziyaretçi çekmesi pek mümkün değil. Oysa burayı ziyaret edenlerin görüşleri daha farklı. Geleneksel kültürü yoğun şekilde hissetmek isteyenlerin tercihi Changdian Tapınak Fuarı.

Güney Xinhua Sokağı'ndaki bir dükkanın sahibi, tapınak fuarı etkinliği başladığından beri gelen müşterilerin sayısının her gün artarak diğer zamanların 20 katına çıktığını belirtti. Dükkan sahibi, bayramın ikinci gününde ziyaretçi sayısının on bini vurduğunu söyleyerek, “Yemek ve yeni yıl hediyelikleri olmayan bir tapınak fuarına kimse gelmez diye düşünüyorlardı. Fakat bu kadar kültür meraklısının buraya geleceğini düşünemediler. Mürekkep almaya gelen müşteriler arasında yanlarında çocuklarını da getirenler, kız arkadaşlarıyla gelen adamlar oluyor. Üstelik alışveriş yapma zorunluluğu da yok, bahar beyitleri ve yeni yıl resimleri sergilerini de gezebilirsiniz.” dedi.

Changdian, Çin'de Nanjing, Shanghai ve Chengdu ile birlikte dört büyük  tapınak fuarından birini teşkil ediyor. Ayrıca bu yıl Changdian ile Tianqiao Halk Meydanı'nda iki sergi açıldı, ikisinin de kültürel havası yoğun. Tianqiao Meydanı'nın yer altındaki ilk katında ilk kez açılan müzede eski bahar bayramlarından fotoğraflar sergileniyor.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor