Çin'deki ünlü çiçek seyir mekânları

2018-02-01 12:52:20

    İlkbahar, güzel çiçeklere bakmak, hatta seyretmek için altın mevsim. Çin'de şöyle bir deyim var: Bahar günleri su gibi akıp gider, zaman kaybetmeden güzel çiçekleri seyredin. Bugünkü programımızda, sizlere bahar döneminde çiçek görülebilecek bazı ünlü yerleri tanıtacağım.

      Şubat ile Mart ayları arasında Çin'in güneyinde bulunan Guangdong eyaletinin en yüksek dağı olan Shikengkong Dağı'nda sarı renkte engin denizi andıran kolza tarlaları bulunur. Programımızın ilk durağında işte bu dağa gideceğiz.

    Shikengkong dağında nereye giderseniz gidin, koyu sarı renkte kolza çiçeklerini seyredebilirsiniz. Yumuşak bir rüzgâr estiğinde, çiçekler deniz dalgası gibi ateda bata çıka bir devinimle hareketlenir. Kolzalar, yakınlarında yer alan yeşil ormanlar, vadiler ve nehirle birlikte, elle çizilmiş ve boyanmış bir resim oluşturur.

    Shikengkong dağında her yıl Kolza Festivali düzenlenir. Festival süresince, kolzanın yanı sıra, lale, kırmızı nilüfer ve erik çiçeği gibi bahar çiçeklerini de seyredebilirsiniz. Festival süresince, dünyanın dört köşesinden gelen fotoğraf meraklıları da buraya akın eder. Fotoğraf çekmeye düşkün turistlerden biriyseniz, mutlaka buraya da gelin... Hem diğer fotoğrafçılarla deneyimlerinizi paylaşın, hem de kendi fotoğraf makinenizle hoşunuza giden çiçeğin fotoğrafınu çekin ve güzel bir yolculuk hatırası edinin.

     Guangdong eyaletinde yer alan Shikengkong Dağı'nda eşsiz kolza manzarasını seyrettikten sonra, sizleri güzel şakayık çiçeğini seyretmek için uygun bir mekâna götüreceğim.

Şakayık çiçeği, Çin'de en çok sevilen çiçeklerden biri olarak kabul edilir. Değerli bir çiçek çeşidi olan şakayık, tarihten beri Çin'de zenginlik ve uğuru simgeler. Aslında şakayığın yetiştirilmesi ve seyredilmesi için en ünlü kent, Çin'in ortasında yer alan tarihi kent Luoyan'dır. Ancak, bugünkü programda Luoyan'a gitmeyeceğiz, sizleri Çin'in güneyindeki Guangdong eyaletinin merkezi Guangzhou kentinde bulunan Kuiyuan parkına götüreceğiz.

    Kuiyuan parkında bu yıl 28 Ocak ile 28 Mart günleri arasında düzenlenen Şakayık Festivali, Guangzhou kenti için bir ilke imza attı. Parkta özenle yetiştirilen yüz bin adet şakayık çiçeği için tam çiçek açma zamanı. Böylece Guangzhou'lular, kente uzak bir mesafede bulunan Luoyan şehrine gitmeye gerek kalmadan en güzel şakayık çiçeklerini seyredebilirler. Üstelik, bu çiçekler arasında Luoyan Kırmızısı, Erqiao, Beixuita ve Huhong gibi ender rastlanabilen şakayık çeşitlerini de bulabilirsiniz. Tabii, festival süresince yerli şakayık çeşitlerinin yanısıra, Fransa ve Japonya'dan özel olarak getirilen bazı değerli şakayık çeşitlerini de görebilirsiniz. Mor, pembe, kırmızı gibi değişik renkleri bulunan şakayıklar, uzaktan bakıldığında uçan kelebek sürüsünü andırır.

     Kuiyuan parkında gezdiğinizde, çok sayıda vişne ağacı da görebilirsiniz. Ağaçlarda açan çiçekler, gökteki kırmızı bulutlara benzer. Ağaçlar altında gezerken omuzunuza düşen çiçekler görürsünüz, ki bu karşılaşma sizleri daha da duygulandırır.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor