Pandaların memleketi Chengdu'ya yeni panda müzesi

2018-01-25 14:18:45

Chengdu kentini özel ve çekici kılan en büyük özelliği pandaları dense yanlış olmaz. Kent, şimdilerde panda kültürünü daha iyi tanıtmak için kolları sıvadı.


Chengdu, 3 yıl içinde panda temalı bir parka kavuşacak. Böylece pandaları canlı canlı görmenin yanı sıra, nesilleri tükenme tehlikesi bulunan bu hayvanlar hakkında daha detaylı bilgilerin alınabileceği bir yer de ziyarete açılacak.


Çin'in Sichuan eyaletinin merkez kenti olan Chengdu, aynı zamanda batı kesimindeki en kalabalık şehirlerden biri. Her yıl çok sayıda yerli ve yabancı turisti ağırlayan Chengdu'nun en önemli sembollerinden biri çay evleri. Bununla birlikte kent, “pandaların memleketi” olarak anılıyor.


Chengdu'ya gidildiğinde mutlaka yapılması gereken, diğer bir deyişle turistlerin tercihleri arasında başta gelen pandaları yetiştirme merkezini ziyaret etmektir. 1987 yılında kurulan Chengdu Panda Yetiştirme Merkezi, vahşi yaşam ortamından kurtarılan 6 panda ile yola çıktı. Halihazırda ise merkezde 100'den fazla panda yaşıyor.


Çin Ulusal Turizm İdaresi tarafından “4A dereceli turistik mekân” olarak sınıflandırılan yetiştirme merkezi, pandaları yakından görebileceğiniz ve yaşamlarına dair bilgi edinebileceğiniz bir yer. Diğer taraftan, Chengdu, bununla yetinmeyip panda kültürünü daha iyi tanıtma hedefine doğru adımlarını sıklaştırıyor.


Son günlerde Beijing'de yer alan Büyük Halk Toplantı Sarayı'nda imzalanan bir anlaşmaya göre Chengdu'da panda temalı yeni bir park inşa edilecek.


Anlaşma, Fransız şirket Deyrolle, Guangdong Fangsuo Kültürel Yatırım ve Geliştirme Şirketi ile Chengdu Kültür ve Turizmi Geliştirme Grubu tarafından imzalandı. Anlaşmaya göre söz konusu 3 şirket, panda yetiştirme merkezinin yakınlarında 3,5 milyon kilometrekarelik bir alanı kapsayacak Sino-Fransa Chengdu Panda Ekolojik ve Yaratıcı Endüstriler Parkı'nı kurmak için işbirliği yapacak.


Plana göre parkın ilk parçası; doğal bilimler ve sanat dallarında interaktif bir müze, panda konusunda fikri mülkiyet araştırma ve geliştirme merkezi, sürdürülebilir kalkınmaya ilişkin tarım ile eğitim merkezi dâhil 8 bölümden oluşuyor.


Panda temalı müzenin 2021 yılında tamamlanması bekleniyor.

Deyrolle şirketi ve sahibi Louis Albert de Broglie, Fransa hükümetinden destek alarak projenin tasarımını üstlendi.


De Broglie, proje hakkında şu açıklamalarda bulundu:


“Proje, doğa ve biyolojik çeşitliliğin korunması ihtiyacı hakkında kamu bilincini yükseltmek için Fransız ve Çinli şirketler ile enstitülerden sağlanacak tekniği ve bilgiyi harekete geçirecek. Pandalar, aslında bu zaruretin dünyadaki en önemli sembolü.”


Fangsuo Commune'ün kurucusu Mao Jihong, yaptığı değerlendirmede, projenin, Çin'de ve dünyada çevre koruma çalışmalarında karşılaşılan zorluklara yenilikçi ve somut çözümler sağlamayı amaçladığını ifade etti. 


Chengdu Kültür ve Turizmi Geliştirme Grubu'nun Genel Müdürü Jiang Weiwei de projeyle ilgili açıklamalarda bulundu. Jiang, “Park, Çin'in panda kültürünün dünyadaki etkisini arttıracak. Bununla birlikte, Çin ile Fransa arasında sanat ve doğa bilimleri gibi alanlardaki işbirliği de pekiştirilecek” diye konuştu.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor