Doğa harikası Kanas

2018-01-18 15:12:11

Çin'in Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'nde yer alan Altay vilayetine bağlı Burçin ilçesindeki Kanas Bölgesi göller, ırmaklar, ormanlar ve çayırların oluşturduğu, güzelliği dillere destan bir doğal ekosisteme sahip. Kazakistan, Rusya ve Moğolistan'a sınırları bulunan Kanas, her yıl dört mevsimde yurt içi ve yurt dışından binlerce turisti ağırlıyor.

Kanas, Moğolcada “zengin, güzel ve gizemli” anlamına geliyor. Bölge, Xinjiang'ın kuzeyindeki en albenili tatil beldesi olabilecek kapasiteye sahip.

Kanas bölgesinde belki de en çok öne çıkan doğa harikası Kanas Gölü. Altay Dağı'ndaki Kanas Buzulu'nun erimesiyle oluşan Kanas Nehri, dağ boyunca 125 km akmaktadır, Kanas Gölü de bu güzel ırmağın üzerinde bir inci gibi parlamaktadır.

Deniz seviyesinden 1,375 metre yükseklikteki Kanas Gölü, 45,73 kilometrekarelik bir alanı kaplamaktadır. Gölün rengi mevsimlere ve hava durumuna göre değişiklik göstermektedir. Göl, bazen mavi, bazen yeşil, kimi zamanlar da süt kadar beyaz bir hal almaktadır.

Yarım ay şeklindeki gölün tahmini su kapasitesi 53 milyar 800 milyon metreküp olmakla beraber, gölün sularının derinliği 120 metredir. Gölün etrafında 117 farklı kuş türü yaşamaktadır. Kanas Gölü, Çin Ulusal Turizm İdaresi tarafından 5A dereceli turistik mekan olarak sınıflandırılmıştır.


Kanas, zengin doğal kaynaklarıyla yaz mevsiminde turistlerin gözde kaçamak noktası olmuştur, ancak burası son yıllarda kışın da gitgide canlı bir bölge olmaya başladı. Diğer yandan ulaşım ve konaklama koşullarının gelişmesiyle birlikte, Altay'ın karla kaplı manzaraları ve kültürü daha çok sayıda turisti çekiyor.


Hemu'da yaşayan çoban Sawurqik, evini bölgeyi ziyaret edenlere açtı. “Kanas yalnızca yazın değil, tüm yıl boyunca çok çekici” diyen Sawurqik, evinde turistlere yemek ve oda sağlamanın dışında çeşitli aktiviteler de düzenliyor. Böylece ziyaretçiler at etli erişte ve sütlü çay gibi unsurlarla Kazakların otantik kültürünü daha iyi tanıma fırsatı yakalıyorlar.


Sawurqik, önceleri yalnızca sonbaharda ve yazın turistler ağırlıyordu, ancak yüzlerce turist bölgeye akın ettiği için artık kış mevsiminde de oldukça yoğun.


Sawurqik, “Son yıllarda turizm çok gelişti, bu sayede yıllık gelirimiz de 20 bin yuanı (3,065 ABD Doları) aştı. Turizmden kazandıklarımız toplam gelirimizin yarısını oluşturuyor.” diye konuştu.


Kanas'ta kış mevsiminin cazibesi arttıkça daha fazla yerli de bu fırsattan yararlanarak turistlere yemek ve konaklama hizmeti vermeye başladı. Bunun yanında bu evlerde kalan ziyaretçiler at sürme, balık tutma, kayak ve diğer sporları tecrübe edebilirlers.


ÇKP Altay Ofisi Başkanı Li Bin'e göre, kış mevsimi Kanas'ta beş ay sürüyor, bölge yılda 180 gün karla kaplanıyor. Bu nedenle kayak koşulları ile bölge İsviçre'nin Alpleri ile eş değer kazanıyor.


Bazı arkeologlar, bölgenin insanların kayak yaptığı ilk yerlerden biri olduğu görüşündeler. 2005 yılında kayak yapan insan figürlerinin bulunduğu Yontma Taş Devri'ne ait kaya resimleri bulundu.


Kanas Gölü'nün dışında bölgede gezilebilecek diğer yerler arasında Wolong Körfezi ve Ay Körfezi yer alıyor. Bölgeyi çekici hale getiren diğer etkenlerden biri de yerli halkı. Hemu köyü, Tuva Moğollarının yaşadığı önemli yerlerden biri. Tuvaların Cengiz Han'ın birliklerinin işgali sırasında bölgede yaşayan üç gruptan biri olduğu düşünülüyor. 

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor