Huichang, turizm sayesinde gelişiyor

2018-01-11 10:23:51

550 yıl önce inşa edilmiş bir asker kulesinde yaşam tecrübesi, tertemiz bir havada inişli çıkışlı dağların manzarası ve yoksulluktan kurtulmaya çalışan hayat dolu bir bölgeye bakış. Jiangxi eyaletine bağlı Huichang ilçesi,  kalabalıklardan sıkılmış ziyaretçilerine böyle bir ortam sunuyor.

İlçe, adını Kuzey Dong Hanedanı (960-1127) döneminde gerçekleştirilen bir kuyu kazısı esnasında ortaya çıkarılan eski bir tuğla üzerindeki hui ve chang karakterlerinden alıyor. Huichang, “zenginleşecek” anlamına geliyor.

Gan Nehri'nden geçen iki su yolunun birleştiği noktada yer alan Huichang, Yangtze Nehri'nin güneyindeki başlıca kolu olmakla beraber, Jiangxi eyaletinin hayat çizgisidir.

Eski çağlarda Çin'in kuzeyinden gelenler bu nehirleri kullanarak Huichang'ın güneyinde bulunan Junmenling'e kadar ulaşabilirlerdi. Junmenling, Güney Çin'de Fujian ve Guangdong eyaletlerine komşu bir geçit görevi gören dağlık bir kasabadır.

Huichang'ın neredeyse yüzde 95'ini Hakka etnik grubu oluşturmaktadır. Hakka, Çincedeki “kejia” kelimesinin Kantoncasıdır, “misafir” manasına gelir. 1990 yılında yapılan bir nüfus sayımına göre Junmenling sakinlerinin soyu Çin genelindeki en az 11eyaletten gelen kişilere dayanıyor.

Bir rivayete göre Japon İşgalcilere Direniş Savaşı (1937-45) sırasında kasabaya yurt dışından bir mektup gelir. Üzerinde Çin'in Junmenling bölgesine gönderildiği yazmaktadır. Zira kasaba o dönemde denizaşırı tuz ve pirinç satışlarının yapıldığı önemli bir yerdi.

Bugün ise Junmenling turistler arasında tarihi kalesi ve Hanxianyan bölgesi ile tanınıyor.

Huichang'daki 19 kasabadan biri olan Junmenling, 319 nehir ve su yolunun uzandığı vadiler ve tepelerle dolu manzarasıyla göz dolduruyor.

Huichang'daki her bir ilçenin turistleri etkileyecek bir yönü mevcut. Bazılarının çekici yanları Çin tarihinden kaynaklanıyor. Örneğin, Çin Halk Cumhuriyeti'nin kurucu lideri Mao Zedong Huichang'da bir aydan fazla bir süre yaşadı, 1934 yılında Huichang Dağı'na tırmandı ve bu bölgenin eşsiz bir güzelliği olduğunu anlatan bir de şiir yazdı.

Çin'in bir başka lideri Deng Xiaoping de 1930'da on ay boyunca üst düzey yetkili olarak burada bulundu. Mao ve Deng'in yaşadığı eski konutlar bugün bile ziyaretçilere açık. 

İlçenin diğer turistik yönlerini ise yerel gelenekler, Hakka kültürünün yoğun olduğu tablo misali güzellikteki köyler, Hakkaların mutluluğu ve güvenliğini kolladığına inanılan tanrı Laigong kültürü ile yöresel lezzetler oluşturuyor.

Huichang'ın ekonomisi kalay, kaya tuzu ve nadir bulunan metaller ile flüorit gibi maden kaynaklarına dayanıyor. Bu nedenle kimya ve diğer endüstrilerin geliştirilmesiyle bölgenin yoksulluktan kurtarılması hedefleniyor.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor