Çin'in en yaşanılası kentleri 1: Dali

2017-12-21 15:09:54

Dali Bai Özerk İli, Çin'in Yunnan eyaletinin kuzeybatısında yer alır. Doğal güzellikleri, zengin tarihi ve kültürüyle Çinli turistlerin ilgisini çektiği gibi, hem Çinliler için hem de yabancılar için en yaşanılası kentlerden biridir.


Bai etnik grubuna ait Çin'deki tek özerk bölge konumundaki Dali, aynı zamanda dünyaca ünlü Çin yapımı “Beş Altın Çiçek” adlı müzikal filmin çekildiği yerdir.


Dali Bai Özerk İli'ne bağlı 12 ilçe bulunur. Dali, doğudan batıya 320 km'den fazla, kuzeyden güneye 270 km'yi aşkın bir alanda kuruludur.


Dali, uzun bir geçmişe ve parlak bir kültüre sahiptir. Tarihi Cilalı Taş Devri'ne kadar uzanan bölgede, Bai ve Yi gibi etnik gruplar yaşamaktadır. Dali, M. Ö. 211 yılında tüm feodal beylikleri aynı çatı altında toplayan Qin Hanedanına bağlanmıştır. Tang ve Song Hanedanları dönemlerinde ise Nanzhao ve Dali Krallığı olarak iki ayrı yerel yönetim 500 yıldan fazla süre hüküm sürmüştür.


Dali'de yer alan Dali ve Weishan eski şehir merkezleri, Çin Devlet Konseyi tarafından ülkenin tarih ve kültür kentleri ilan edilmiştir. Bailerin çoğunlukta olduğu Dali'deki tüm etnik gruplar, kendi emekleri ve zekaları sayesinde eşsiz bir yerel kültür oluşturmakla kalmamışlar, aynı zamanda dışa açık bir zihniyet benimsemişler ve Çin'in antik kültürünün ögelerini kendi kültürleriyle harmanlamışlardır. Batılı araştırmacılar Dali'yi “Asya kültürlerinin kavşak noktasındaki antik kent” ve “farklı kültürler ile doğanın uyumuna örnek şehir” olarak adlandırmışlardır.


Göz alıcı manzaralara ve ılıman bir iklime ev sahipliği yapan Dali'nin merkezi kesiminde bulunan Diancang Dağı ulusal düzeyde bir turistik mekan ve doğayı koruma alanıdır. Dali'nin doğusunda verimli toprakları olan Jinsha Havzası bulunur. Batısında ise Lancang ve Nujiang nehirleri vardır, dağların etekleri boyunca akıp giden bu nehirler eşsiz bir doğal manzara oluşturur. Yüksek yaylalarının ortasında parlak yeşim taşları gibi göller döşenmiştir. Bu göllerden en ünlü olanlarının arasında Erhai Gölü bulunur.


Alçak rakımlı Dali'de muson iklimi hakimdir, yıllık yağış miktarı ortalama 1000 mm, yıllık ortalama sıcaklığı ise 15 derecedir. Kışları soğuk değildir, yazları kavurucu sıcaklardan iz yoktur, dört mevsim de bahar gibi geçer. Ming Hanedanı seyyahı Xu Xiake, Dali'yi şöyle betimler: “İklimi şubat mart gibi, çiçekleri dört bahar ayakta.”


Dali'nin doğal kaynakları da zengindir. Sınırları içindeki turistik mekanların sayısı 130'u geçer. Budistlerin kutsal mekanı Jizu Dağı, Taoistlerin ünlü dağı Weibao ve yaylaların incisi Erhai Gölü bunlardan bazılarıdır. Dali, ulusal düzeyde tarihi ve kültürel merkez kentlerden biri olmakla beraber, Çin'in en çekici şehri ve ülkede mutlaka gezilmesi ve görülmesi gereken on yerden biridir.


Dali, mineral kaynakları ve madenler bakımından da zengindir. Şu anda 20 çeşit metal, 25 çeşit metal olmayan mineraller topraktan çıkarılmaktadır. Dali'nin topraklarındaki madenlerden en ünlü olanı mermerdir. Mermer kelimesinin Çincesi ise “Dali taşı”dır.


Dali Bai Özerk İli'nin ulaşım koşulları da elverişlidir. Yunnan ve Burma arasındaki otoyollarının birleştiği noktada Dali yer alır. Şu anda Yunnan eyaletinin merkezindeki kent ve  ulaşım kavşağıdır. Ayrıca bir lojistik merkezi olan Dali, demiryolu ve ileri düzey otoyollarla örülüdür. Kuzeyinden Sichuan, Tibet ve Hindistan'a, güneyinden ise Laos ile Vietnam gibi ülkelere geçiş mümkündür.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor