Çin'in en mutlu kenti: Sanya

2017-12-14 08:46:30

Çin'in kuzeyi kış aylarında dondurucu soğuklarla mücadele etmekte. Bu soğuk kış aylarında, bilhassa Bahar Bayramı'nda pek çok kişi güneydeki komşu ülkelerin yanı sıra Çin'in en güney noktasına, Sanya'ya gitmeyi tercih ediyor. Sanya, yalnızca dört mevsim ılık havasıyla tanınmıyor, aynı zamanda Çin'deki en mutlu insanların yaşadığı kent unvanına da sahip durumda.


Sanya şehri, Çin'in güney eyaleti Hainan Adası'nın en güney ucunda yer alıyor. Kent, benzersiz deniz manzarasıyla Çinlileri etkilediği gibi yabancı turistlerin de tercih ettiği destinasyonlardan biri. Çin'de hava kalitesi en yüksek yerlerden biri olan Sanya, ayrıca Çin'de insan ömrünün en uzun olduğu yer. Sanya'da ortalama ömür 80 yıla ulaşıyor.


Doğusunda Lingshui, batısında Ledong, kuzeyinde Baoting bölgeleri ve güneyinde Güney Çin Denizi'nin bulunduğu Sanya, “Doğu'nun Hawaiisi” olarak ünlenmiş. Sanya'nın kara yüz ölçümü 1919,58 kilometrekare, su yüz ölçümü de 6000 kilometrekare. Şehrin nüfusu 2016 itibarıyla 754,300 kişi. Kent, Han, Li, Miao ve Hui gibi 20'den fazla etnik gruba ev sahipliği yapıyor.


Eski çağlarda Yazhou olarak adlandırılan Sanya'nın geçmişi Qin Hanedanı dönemine kadar uzanıyor. Çin anakarasındaki imparatorluk merkezlerinden oldukça uzak olmasından dolayı Sanya, “gök ve okyanusun sonu” veya “dünyanın sonu” anlamına gelen Tianya Haijiao (天涯海角) olarak da isimlendirildi. Bu nedenle kent, Çinli imparatorluk görevlilerinin sürgüne gönderildiği yer işlevi görmüştür.


Daha da eskilere gidildiğinde, Sanya'da en ilkel insan izlerine rastlandığı görülür. Sanya Kültürel Miraslar Ofisi, 1992 yılında Luobi Mağarası'nda yaptığı bir kazıda insan izlerine rastladı. Kazılarda, burasının Çin'in Yontma Taş dönemindeki kültürün yayıldığı güneydeki uç nokta olduğu anlaşıldı. Buluntulara göre bir grup ilkel insan on bin yıl öncesinde burada yaşadı. Çin Bilimler Akademisi bu grup insanları “Sanya insanları” olarak adlandırdı.


Beijing Olimpiyatları Organizasyon Komitesi 2007 yılında yaptığı açıklamada, 2008 Beijing Yaz Olimpiyatları'nın ilk ayağının Sanya'da düzenleneceğini duyurdu.


Bir sahil kenti olan Sanya'nın tropik iklimi, yılda en fazla güneş ışığı alan Çin şehri olması gibi etkenler buraya Çin'in en mutlu kenti unvanını da kazandırdı. Turizm, kentin önemli gelir kaynaklarının başında geliyor. Sanya, bilhassa son yıllarda oldukça popüler bir turizm destinasyonu haline geldi. Çok sayıda uluslararası otel burada şube açtı. Sanya, genellikle Rus turistler tarafından tercih ediliyor. Bu nedenle şehrin sokaklarında İngilizcenin yanı sıra Rusça işaretlere de rastlamak mümkün.


Sanya'da bulunan Phoenix Uluslararası Havalimanı'na, Çin'in ve Güney Asya'nın birçok noktasından uçak seferleri yapılıyor. Hainan Adası'nda Sanya'dan başta eyaletin merkez kenti Haikou olmak üzere çeşitli noktalara hızlı tren ve otobüslerle ulaşım sağlanıyor. Şehir içinde ise taksilerle seyahat etmek oldukça ucuz. Bunun yanı sıra Sanya'daki taksilerin rengi Çin'in diğer bölgelerinden farklı. Burada hizmet veren sarı renkli ticari taksiler Türkiye'yi hatırlatıyor.


Sanya'da mutlaka görülmesi gereken yerler arasında 2005'te tamamlanan, 108 metre uzunluğundaki Buda heykeli Guanyin bulunuyor. Hainan Guanying Heykeli, dünyanın en uzun heykellerinden biri konumunda. Luhuitou Parkı da kentin ilgi çeken turistik mekanlarından biri. Zirvesinde büyük bir geyik heykelinin yer aldığı parkın manzarası, fotoğraf tutkunları için ideal.


Bunun dışında Yalong Körfezi, Tianya Haijiao, Anka Adası, Batı Adası, Nanshan Tapınağı ve Luobi Mağarası gibi mekânlar da görülmeye değer.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor