Kadim İpek Yolu'nun incisi Wuwei, yeniden canlandırılıyor

2017-11-30 14:33:15

Çin'in kuzeybatısında yer alan Gansu eyaletinin Wuwei kenti, bir zamanlar İpek Yolu'nun kilit noktasındaki gümrük ve ticaret merkeziydi. Bugün ise Kuşak ve Yol İnisiyatifi çerçevesinde Çin'i Asya'nın orta kesimi ile Avrupa'ya bağlayan bir uluslararası iç liman ve taşımacılık üssü olarak yeniden canlandırılıyor. Böylece Çin'in batı kesimlerinde ekonomik büyümeyi hızlandırmak hedefleniyor.

Eski çağlarda kadim İpek Yolu'nun incisi olarak adlandırılan Wuwei, renkli bir tarihe ve zengin miraslara sahip bir yer. Wuwei, ayrıca zaman tünelinden geçerken zenginlikte yükseliş ve düşüşlere tanıklık etmiş. 

Tarihçi Wang Qiying'e göre Wuwei, Çin'in dünyaya en erken açıldığı bölgelerden biri olmakla beraber, ülkenin batısında başkent Beijing'den sonraki ikinci büyük uluslararası metropoldü. Asırlar boyunca siyasi, ekonomik ve kültürel değişimlere sahne oldu.

Kentin en bereketli yıllarında Çin'in en ünlü Budist tercümanlarından biri olan Kumarajiva, Wuwei'e geldi, burada 20 yıl geçirdi. Böylece Budizm, Çin'in Daoizm ve Konfüçyünizmi ile kaynaştı, Çinlilerin dünyaya bakışını derinden etkiledi.

Ancak Deniz İpek Yolu'nun öne çıkmasıyla kara güzergahında yer alan Wuwei'in ışıltısı da yavaş yavaş söndü. Şimdi ise kentin şansı dönüyor. Kuşak ve Yol İnisiyatifi kapsamında 170 kilometrekarelik uluslararası iç liman, Wuwei'in yeniden kalkındırılması amacıyla inşa ediliyor.

Gümrüklü bir lojistik merkezi iç limanın kalbinde konuşlandırıldı. 2014'te faaliyete geçen lojistik merkezi, Gansu eyaletinin gümrük  kontrolü fonksiyonunu barındıran ilk tesisi konumunda. 500 bin metrekarelik bir alana kurulu merkez, lojistik, ticaret, finansal destek platformu ve ihracat ürünlerinin işlemlerinin son durağı olmayı hedefliyor. Buraya 70 civarında şirket yerleştirilecek.

Gümrüklü lojistik merkezinin başındaki HTTH Yatırım Geliştirme Ltd. Şti. Başkan Yardımcısı Yang Yu, Gansu ekonomisinin ihracata dayalı olması sebebiyle büyüme anlamında geride kaldığını, bu nedenle ihracat odaklı firmaların maliyetlerini düşürerek onları buraya çekmeye yardımcı olacak iyi bir platform inşa etmeyi planladıklarını söyledi.

Yıl sonu itibarıyla merkeze yeni bir bölüm eklenmiş olacak: tren hattı. Böylece Çin Demiryolları Şirketi'nin ekspres trenleri lojistik merkeziyle tanışmış olacak. Zhengyang Çağdaş Tarım Hizmetleri Şirketi'nin ofis müdürü Tang Baoping, ürünlerini ihraç etmek için oldukça karışık prosedürleri tamamlamaları gerektiğini hatırlattı. Tang, ihraç ürünlerinin sık sık tren değiştirmek zorunda kaldığını, hatta bazen bir kısmının kaybolduğunu ifade etti.

Şu anda ihraç edilecek ürünlerin tüm işlemleri Wuwei'deki lojistik merkezinde tamamlanabiliyor ve buradan doğrudan hedef bölgeye gönderiliyor. Halihazırda Çin Demiryolları Şirketi'nin ekspres trenleri, lojistik merkezinden itibaren 30 km yol alıyor. 2014'ten bu yana “Tian Man Hao” adlı trenler 80'den fazla sefer gerçekleştirerek 220 milyon ABD Doları değerinde 140 bin ton ürün nakletti.

Wuwei'deki iç limanın önemli bir parçası olan Tian Ma Hao ekspres trenleri birçok merkezi Asya ülkesine ulaştı. Bu trenler yalnızca Gansu eyaletinin değil, aynı zamanda Çin'in tamamından gelen ürünleri taşıyor. Tüm bunlar, Wuwei'i mühim bir taşımacılık üssü haline getirme hedefinin bir parçası. Görünen o ki, çabalar sonuç veriyor. Kadim İpek Yolu'nun incisi Wuwei, 2000 yıl sonra tekrar uyanıyor.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor