Şairlerin ilham kaynağı: Lushan Dağı

2017-11-23 18:32:37

Şairlerin ilham kaynağı: Lushan Dağı

 

                                                     Lushan Dağı'ndaki Şelaleyi İzlemek

         Gün ışığında, Lushan Dağı'ndan mor tütsü dumanları yükseliyor

         Uzakta, bir şelale asılı dağın önünde, sonsuz bir ırmak misali

          Sanki 3 bin fitten uçarak dökülüyor suları

          Cennetten dağa mı düşüyor Samanyolu, ne?


Bu dizeler, Tang Hanedanı döneminde yaşamış ünlü şair Li Bai'in Lushan Dağı'na yazdığı meşhur şiirinden  olmakla beraber ABD Başkanı Donald Trump'ın torununun, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ve eşi Peng Liyuan için hazırladığı videoda okuduğu klasik şiirlerden biri.


Li Bai gibi sayısız ünlü şair Lushan Dağı'nın güzelliği karşısında büyülenmiş ve geriye binlerce eser bırakmıştır. Bugüne kadar yaklaşık 3 bin 500 Çinli sanatçı, 16 binden fazla eserde Lushan Dağı'nın beyaz bulutlarla örtülü, ağır ağır ilerleyen sislerin içindeki asil duruşunu konu etmiştir.


Eski çağlarda Kuangshan ya da Kuanglu adlarıyla da bilinen Lushan Dağı, Çin'in Jiangxi eyaletinin kuzey kesiminde yer alıyor. Lushan, ülkenin en ünlü dağlarından biri.


Lushan Dağı'nın bir kısmı Jiujiang bölgesine bağlı Lushan kentinde, bir kısmı da Lianxi bölgesinde bulunuyor. Oval şekilli bu dağlar 25 km uzunluğunda ve 10 km genişliğinde bir alanda. Lushan'ın en yüksek zirvesi Dahanyang'dır. Dahanyang'ın deniz seviyesinden yüksekliği 1,474 metreyi bulur. Zirve, bir yılda 200 gün boyunca bulut deniziyle kaplıdır.


Lushan Dağı, 1996'da UNESCO dünya mirasları listesine alınmıştır. Her yıl çok sayıda turistin ağırlandığı Lushan, bilhassa yaz mevsimlerinde oldukça popüler bir destinasyondur. Dağın yer aldığı alanda farklı mimari stillerde bin 500 yazlık ve turistlerin ilgisini çekebilecek 80 mekan bulunmaktadır. Huzur ve sükunet içinde zaman geçirmek isteyen veya temiz havaya ihtiyaç duyan hastalar için ideal bir yerdir. Bölgede, türlü coğrafi şekiller bir araya gelmiştir; ırmaklar, göller, tepeler, şelaleler, dağ zirveleri...


Lushan Dağı, biyolojik kaynaklar açısından da zengindir. Ormanların kapladığı alanın oranı yüzde 76,6'dır. Dağ, 3 binden fazla çeşit bitki, 2 bine yakın tür böcek ve 170 kuş cinsinin evidir. Aynı zamanda burası, Çin uygarlığının manevi merkezlerinden biridir. Çok sayıda Budist ve Taoist tapınaklar yer alır.


Tarihe bakıldığında, Lushan Dağı'nın politik bir önemi olduğu da göze çarpar. Çin Halk Cumhuriyeti'nin kurucu lideri Maozedong da Lushan Dağı'nda Çin'e özgü sosyalizmin inşası konulu üç konferans düzenlemiştir. Lider Mao, o yıllarda “Lushan'a tırmanmak” adlı iki şiir yazarak Lushan Dağı'nın güzelliğini, tarihi ve kültürel önemini övgülerle anlatmıştır.

Ayrıca, Lushan Dağı, filmlere de konu edilmiştir. 1980 yılında Lushan Dağı'nda geçen bir aşk hikayesi olan “Lushan'da Aşk” çekilmiştir. Film, Kültür Devrimi'nin ardından aşkı konu alan ilk yapım olma özelliğini taşır. Başrollerinde Zhang Yu ile Guo Kaimin'in yer aldığı film, Çin'in beyaz perdesinde ilk öpüşme sahnesinin olduğu film olarak ünlenmiştir.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor