Jiangxi'de bir periler diyarı: Wuyuan

2017-11-16 07:49:56

Wuyuan ilçesi. Jiangxi eyaletinin güneydoğusunda yer alan, Anhui, Zhejiang ve Jaingxi eyaletlerinin kesiştiği noktadaki yeşil inci. 

Doğusunda Çin'in ünlü kültürel ve tarihi kenti Quzhou, batısında Jingdezhen şehri, kuzeyinde ulusal düzeyde turizm merkezi ve tarihi ve turistik Huangshan kenti, güneyinde Jiangnan'ın kutsal dağı Sanqingshan bulunuyor.

Wuyuan, “kaligrafi memleketi” ve “çay diyarı” gibi unvanlarının yanı sıra Çin'in kültür ve ekolojisiyle öne çıkan turizm bölgesi, dünyanın da Çin'in en güzel köyü” olarak ünlenen yeri. İlçede hakim kültür Çin'in üç eski kültüründen biri olan Huizhou kültürüdür. 

Wuyuan, aynı zamanda eski çağlardan beri çeşitli edebiyat tarzlarının beşiği olmuş, çok sayıda entelektüel yetiştirmiş, adeta taşında toprağında bilgeliğin yattığı bir yuva. Çin Halk Cumhuriyeti'nin eski Cumhurbaşkanı Jiang Zemin'in memleketi. Song Hanedanından Qing Hanedanına kadar en yüksek imparatorluk sınavlarını kazanan 552 kişi ve 2665 saray yetkilisi de Wuyuan'den çıkmıştır.

Wuyuan Müzesi'nin kültürel miraslar koleksiyonunda binlerce parça yer almaktadır. Müze, Çin'de kasaba düzeyinde kurulan ilk müze olarak bilinmektedir. İlçe, Nuo dansı, çay seremonisi gibi çeşitli geleneksel kültürel unsurlara sahiptir, çağlar boyunca gelmiş geçmiş birçok ünlü şahsiyetin izlerini taşır. Ming ve Qing Hanedanlarına has mimari bölgenin dört bir tarafına yayılmıştır. Wuyuan sınırları içinde eyalet düzeyinde tarihi ve kültürüyle ünlü 16 köy, 2 ulusal düzeyde köy, Çin ulusal kültürel miraslar listesindeki 13 mekan, dünya kültürel mirasları listesine girmeye hazırlanan 2 eski köy yer almaktadır.

Wuyuan'in ekolojik ortamı göze çarpıcıdır, yerel ürünleri zengindir. Ormanların kapladığı alanın oranı yüzde 82'ye ulaşır. Wuyuan'in kırmızı, yeşil, siyah ve beyaz olmak üzere “dört renkli yöresel ürünü” ünlüdür. Bunlardan kırlangıç balığı yemeği kırmızıyı, ejder kuyruğu şeklindeki mürekkep taşı siyahı, yeşil çay yeşili, Jiangwan armutu da beyazı temsil eder.

Kasaba; dünyanın nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya bulunan kuş türü beyaz boyunlu gülenardıçı ağırlar, dünyanın en büyük vahşi ördeği Çin ördeğinin kışı geçirdiği yerdir. Her yıl 2000'den fazla Çin ördeği kışı geçirmek üzere buraya, Yuanyang gölüne gelir.

En ünlü köylerinden biri Huangling

Huangling köyü, Wuyuan'a bağlı cennet köylerden biridir. Çin köylerinin genel bir özelliği olan dağ sırtına, su kenarına köy kurulması durumu burada da görülür.

Köy, “sonbaharda güneş banyosu” olarak bilinen kültürün doğduğu yerdir. Sonbaharın gelmesiyle birlikte köydeki yüzlerce evin çatısı, güneşte kurumaya bırakılan çeşitli sebzelerle kırmızılı, sarılı, renkli bir görüntüye bürünür. Köyün doğal güzelliği, sakinlerinin hayal gücünü ve yaratıcılığını da tetiklemiştir. Bu yüzden güneş banyosu sezonunda, kurutulan sebze ve meyvelerle tablolar yaratılır ve ortaya oldukça yaratıcı manzaralar çıkar.

Bu bilgiler kapsamlı olmayabilir, ancak Wuyuan'in zengin yöresel ürünleri veya ünlü şahsiyetlerinin dışında internet üzerinden yapacağınız aramalarda karşınıza çıkabilecek fotoğrafları bile nefesinizi kesmeye yetecektir.

Wuyuan öyle güzeldir ki, güzelliği insana zamanı, yaşam telaşını, sürekli değişen dünyanın hallerini unutturur.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor