Sonbaharın sevgilisi: Xiangshan

2017-11-09 10:29:59

Sonbaharın sevgilisi: Xiangshan                                                                                                   

         Dağda dolaşmak

        Dağda taşlı yollar dolambaçlı,

Beyaz bulutların arasında evler var

       Akşama doğru tahtırevanını durdurdum

Akçaağaçların manzarasını seyretmek için

     Şubat çiçeklerinden bile kırmızı yapraklar...

Tang Hanedanı döneminde yaşamış şair Du Mu, sonbaharda kırmızıya bürünen ağaçların göz alıcı manzarasını bu şiirinde böyle betimliyor.  Du Mu'nun yaşadığı dönemde sonbaharın renklerini hemen her yerde görmek mümkündü belki. Beijing sakinleri için ise sonbaharın kırmızı yapraklarının enfes manzarasının tadını çıkarabilecekleri, hatta Du Mu'nun yukarıdaki dizeleri yazarken hissettiklerinin aynını duyumsayabilecekleri en iyi seçenek: Xiangshan.


Xiangshan, Türkçesiyle “mis kokulu dağ” anlamına gelir. Başkent sonbahara veda edip kışa hazırlanırken Xiangshan dağı kırmızıya döner, Beijingliler de bu eşsiz manzarayı kaçırmamak için ekim sonları kasım başları gibi dağın yolunu tutar.


Beijing'in batısında yer alan Xiangshan dağı, doğal güzellik ile suni manzaranın birleştiği imparatorluk bahçelerinin özelliklerini taşıyan bir orman parkı. Beijing'in kent merkezine 20 km uzaklıkta yer alıyor ve 160 hektarlık bir alanı kaplıyor. Deniz seviyesinden 557 metre yükseklikteki zirvesi bir tütsü kabına benzediği için (Xiang Lu Feng香炉峰) adını buradan almıştır. Tütsü kabı manasına gelen “Xiang lu” ile dağ anlamındaki “shan”ın birleşmesiyle “Xiangshan” adı oluşturulmuştur. Bununla beraber “xiang” kelimesi ile mecaz-ı mürsel yapılır, yani tütsü veya koku ile tapınak kastedilir.


Xiangshan dağı, oldukça yaşlı bir dağdır. Park, 1186'da Jin Hanedanı döneminde kurulmuş ve 115 ila 1911 yıllarında Jin, Yuan, Ming ve Qing hanedanlarının imparatorları tarafından sürekli yenilenmiştir.


1745 yılında imparator Qianlong'un emriyle Xiangshan parkında geniş ölçekli bir inşaat süreci başlatılmış, bu süreçte duvarlarla çevrilen 28 manzara alanına, imparator tarafından Jingyi Parkı adı verilmiştir. Ancak park, 1860'ta Anglo-Fransız ordusu ve 1900'de Sekiz Ulus İttifakı tarafından küle çevrilmiştir.


1949'da Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkezi Komitesi'nin karargahı, Xiangshan dağına taşındı. Komutan Mao Zedong, Bağımsızlık Savaşı sırasında burada, Shuangqing Villası'nda  ünlü “Changjiang Nehri'ni (Yangtze Nehri olarak da adlandırılıyor) Geçme Kampanyası”nı komuta etmiştir. Xiangshan parkının resmi açılışı ise 1956'da olmuştur.


Geniş çaplı bir yeniden inşa sürecinin ardından Xiangshan parkı, o emsalsiz albenisini tekrar kazanmış ve o tarihten itibaren turistlerin ilgisini çeken bir mekan haline gelmiştir. Ziyaretçiler burada, eski çağlara ait manzaralara ve ilkbaharda sayısız göz kamaştırıcı çiçeğe karşı, huzur içinde bir hafta sonu geçirebilir; sıcak bir yaz gününde burada serinleyebilir; kışın muhteşem kar manzarasının keyfini çıkarabilirler. Her şeyden öte, sonbaharları, diğer bir deyişle en tanındığı mevsiminde Xiangshan'daki kırmızı yaprak selinde mükemmel fotoğraflar çekilebilir.


Xiangshan dağı, yalnızca Çin'de değil, dünyada da tanınmakta, her sene yerli ve yabancı çok sayıda turisti ağırlamaktadır.


Parkı gezmek için üç yol takip edilebilir: Kuzeydeki yoldan ilerlenilerek Katlı Mağara, Cam Gölü, Jian Xin Köşkü, Zhao Tapınağı, Sırlı Pagoda ve Geyun Çanı görülebilir. Orta yoldan Tingxue, Mor Sis ve Wangfeng köşkleri, Zhisong Bahçesi, Yuhua Villası, Tütsü Kabı Zirvesi, vb. gezilebilir. Güney yoldan ise Shuangqing Villası, Mutluluk Bahçesi, Yeşil Köşk, Kırmızı Yapraklar Manzara Alanı gibi yerlere gidilebilir.


Ziyaretçiler, ayrıca, 18 dakikalık bir teleferik yolculuğuyla, Beijing'in harika manzarasını ayakları altına alarak dağın zirvesine çıkabilirler.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor