Çin Seddi'nin doğal versiyonu: Zhangjiajie

2017-10-26 15:22:09

380 milyon yaşında, yüksek, sağlam taşlar…

Çin'in Hunan eyaletinde yer alan Zhangjiajie'yi duymamış olabilirsiniz, ancak yerli yetkililer bir milenyumluk zaman diliminde dağların oyulmasıyla oluşmuş doğa harikası Yangjiajie ve onun büyüleyici yüksek kayalıklarını anlatma konusunda oldukça istekliler.

UNESCO Dünya Mirasları Wulingyuan Manzara ve Tarihi İlgi Alanı'nın bir parçası olan Yangjiajie, yükseklikleri değişen birbirine paralel bir düzine kayalıktan oluşuyor. Yangjiajie'deki bu kayalıklar, Zhangjiajie'nin doğal manzarasının ayrılmaz bir parçası. Kumtaşının yoğun olduğu bölgelerde bu şekilde bir kayalık bulunması nadir görülen bir durum değil. Lakin, bu güzellikte, yumuşak kayalıkların milyonlarca yıl grup halinde ayakta kalmasına her yerde rastlamak zor.

Zhangjiajie'nin dünyaya kapılarını açması eskilere uzanıyor. 1979 yılının ilkbaharında, Yeni Çin Haber Ajansı Xinhua'nın 32 yaşındaki fotomuhabiri Yang Fei'in Zhangjiajie'de çektiği bir fotoğrafın Amerikan National Geographic dergisinde kapak olması, Zhangjiajie'nin zengin turizm kaynaklarının dış tanıtımında bir kapı araladı. Ancak dış dünyanın Zhangjiajie'yi tanımasında en önemli rol oynayan kişinim, tanınmış Çinli ressam Wu Guanzhong olduğu belirtiliyor.

Wu Guanzhong'un kaleme aldığı tanıtım yazısı, turizm dünyasında büyük yankı uyandırdı. Bunun ardından tanınmış Çinli fotoğrafçı Chen Fuli'nin Zhangjiajie'de çektiği ve "Dağ Kartalı" başlığı koyduğu karenin, İngiliz Kraliyet Fotoğrafçılar Derneği'nin birincilik ödülünü kazanmasıyla, Avrupa Zhangjiajie'yi daha yakından tanıdı.

Zhangjiajie'nin dünyada daha geniş bir kesim tarafından tanınması ise, Hollywood'un gişe rekortmeni filmi Avatar sayesinde oldu. Buradaki olağanüstü dağlar, çeşitli şekillerdeki kaya sütunlar, 2009 yılında vizyona giren Avatar filminin esin kaynağı oldu.

Bununla beraber, Zhangjiajie'de yer alan Yangjiajie, henüz yeterince tanınmıyor. Bir ressamın elinden çıkmış gibi görünen Yangjiajie'nin daha çok ziyaretçi çekebilmesi için yerel hükümet çalışmalarını sürdürüyor.

Yangjiajie, kayalıklarının yanı sıra taş sütunlara, şelalelere ve beyaz, kırmızı, mor, sarı ve siyah olmak üzere rengarenk özel çiçeklere sahip. Zhangjiajie'deki diğer alanlarla karşılaştırılırsa Yangjiajie, el değmemiş bir kara parçası niteliğinde. Fakat bölge, dik dağları ve ulaşım sorunu gibi nedenlerle daha az dikkat çekiyor.

Yangjiajie ismi, yüzlerce yıl öncesinden miras kalma. Yang ailesinden generaller, Song Hanedanı'nın (960-1279) başlarındaki yabancı istilası esnasında ülkelerini savunmak için canlarını feda etmekten kaçınmadı. Yang ailesinin soyundan gelenler yıllar önce bu adeta büyülü mekana taşındılar. Dolayısıyla bölgeye “Yangjiajie” adı verildi. Zhangjiajie'de Yang ailesine ithaf edilen başka manzara alanları da yer alıyor. 

Kasım 2010'da Çinli ve yabancı yer bilim ve yer biçimbilim uzmanları Zhangjiajie Uluslararası Sempozyumu'na katıldı. Uzmanlar, Zhangjiajie'nin görkemli kumtaşı sütunlarının, zirvelerinin, kayalıklarının ve mağaralarının, kuvars ve kumtaşlarının ufalanması, yağmur sularının getirdiği erozyon ve yerçekimi nedeniyle kaya parçalarının düşmesi sonucu oluştuğunu belirtiyorlar.

Şimdilerde, hükümetin desteğiyle köy, turizm aracılığıyla canlandırılmaya çalışılıyor. Köy sakinleri, her yıl gelen turistlerin artmasından oldukça memnun.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor