Uçurumun yamacına kurulu unutulmuş köy canlanıyor

2017-10-19 07:49:54

Çin'in kuzey eyaleti Shanxi, birbirinden güzel manzaralara sahip, ancak bunlardan üç sıra dışı kalıntı bölgesi ve ilginç tuhaf mimari yapı dikkat çekiyor. Uçurum yamacındaki bir tapınak ve burada asılı evlerden oluşan köy yüzyıllardır ayakta. Bu harikaların yer aldığı Ningwu bölgesindeki Luya Dağı'nı gezmek için bir gün ayırmak yeterli.


Bölgedeki ulaşım imkânları daha iyi olan diğer harikalarla kıyaslandığında Luya Dağı'nın ziyaretçilere sunacağı nispeten çok şey var, bu açıdan ziyadesiyle iyi bir gezi seçeneği olarak değerlendirilebilir.


Luya Dağı, Ningwu bölgesinin merkezinden 30 km uzaklıkta, Shanxi'nin merkez kenti Taiyuan'ın kuzeybatısında bulunuyor. Bir saatlik bir otomobil yolculuğuyla kolaylıkla ulaşılabiliyor.

Taiyuan'den şahsi araçla Luya Dağı'na gitmek oldukça ilginç; zira bu şekilde birkaç küçük kasaba ve köyden geçerek, kül rengi topraklar ve uçsuz bucaksız yeşil tarlaların irili ufaklı yayıldığı engebeli araziler görülebilir.

Luya Dağı'ndaki asılı tapınağın geçmişi, Çin Budizmi'nin öne çıktığı Tang Hanedanı (618-907) döneminde imparator Zhenyuan zamanına kadar uzanıyor. Tapınağa, ustalıkla inşa edilmiş, uzunluğu 2 metreyi bulmayan tahta dayanaklarla ayakta duran bir yol yardımıyla ulaşılabiliyor.

Yerden 100 metre yukarıda asılı tapınak, dikey uçurumda sondaj deliklerine ahşap direklerin oturtulması ve bu direklerin tahta dayanaklarla kaplanmasıyla inşa edilmiş.

Tapınak eskiden 21 km'lik bir alanı kaplıyor ve çok sayıda başka tapınaklar ile pagodaları birbirlerine bağlıyordu, hâlihazırda bunlardan sadece birkaçı günümüze ulaştı. Yine de Tang Hanedanı döneminde inşa edilen ve tahta direklerle desteklenen ve uçurumda bir mağaranın içinde inşa edilen bir tapınak da var.

İki katlı asılı tapınağa giden dik basamakları tırmanmak için de aşağı yukarı 20-30 dakika gerekiyor.


Namını bulunduğu yerden alan tapınak, ilginç bir şekilde sadece Budistlerin değil, aynı zamanda Konfüçyüsçülerin de ziyaret ettiği bir yer. Bu durum, Çin'deki diğer tapınaklara göre nadir görülüyor.


Asılı köy de birtakım stratejik sebeplerle Ming Hanedanı (1368-1644) döneminde inşa edildi.

Köy, Ming ve Qing Hanedanları (1368-1911) zamanında Çin'in başkenti Beijing'e girmeden önceki son geçit olan Ningwu Geçidi'ne 30 km uzaklıkta bulunuyor. İsyancı lider Li Zicheng, Ming imparatoru Chong Zhen'dan Ningwu Geçidi'ni aldığında imparator dördüncü oğlunun hayatını kurtarmak için onu uzak bir bölgedeki bir tapınağa sakladı.

İmparatorun oğlunu korumak için atanan askerler deniz seviyesinden 2 bin 300 metre yüksekliğindeki bu köyü inşa ederek soyadlarını Wang olarak değiştirdiler. Bu nedenle köyün adı Wanghua oldu. Ne yazık ki imparator bir müddet sonra intihar etti ve oğlu da birkaç yılın ardından üzüntüsünden yaşamını yitirdi, lakin köy Luya Dağı'nın yamaçlarında kaldı.


Şimdilerde, hükümetin desteğiyle köy, turizm aracılığıyla canlandırılmaya çalışılıyor. Köy sakinleri, her yıl gelen turistlerin artmasından oldukça memnun.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor