Üzüm diyarı: Dunhuang

2017-10-12 09:25:39

Budist sanatıyla ünlü olmanın dışında Dunhuang, kırsal bölge turizmi ve sokak lezzetleriyle de tanınıyor.

Kadim İpek Yolu'nun önemli noktalarından biri olan Dunhuang, Çin'in güneybatısındaki eyaleti Gansu'da yer alıyor. Kent, halihazırda kırsal bölgelerinde turizmi geliştirme çalıştırmalarını sürdürüyor.

Otellerin lobilerinde üzüm, karpuz ve şeftali gibi yerli meyveler sergileniyor. Çok sayıda turist, bu göz alıcı manzaraya dayanamayarak dönüş yoluna elleri meyvelerle dolu olarak çıkıyorlar. Taze meyvelerin dışında kurutulmuşları da çok satıyor.

Kentte her yıl yaz mevsiminde üzüm festivali yapılıyor. Festival kapsamında forumlar ve çeşitli moda gösterileri düzenleniyor.

Çin Komunist Partisi Dunhuang Ofisi Sekreteri Zhan Shunzhou, “Dunhuang'ın avantajı turizmi tarımla birleştirmesi. Böylece çiftçiler daha çok kazanabilir ve yoksulluktan kurtulabilir. Bu nedenle daha çok turistin Dunhuang'da yetiştirdiğimiz meyvelere ve yöresel lezzetlere  ilgisini çekmeye çalışıyoruz.” diye konuştu.

Dunhuang'da yıllık üretilen üzüm miktarı 200 bin tonu buluyor. Bu üzümler, Çin'in 30'dan fazla kentinde satışa çıkarılıyor.

Zhan, kent yönetiminin üzüm endüstrisini paketlemeden nakliyeye ve e-ticaret platformlarında satışları yaygınlaştırmaya kadar birçok açıdan standart hale getirmek için çalıştığını söyledi.

Dunhuang'da görülecek diğer yerler

Dunhuang'ın 60 km ötesinde Yangguan kasabası yer alıyor. Kasabanın temel endüstrileri üzüm yetiştirme ve turizm. Yangguan'ın gece ve gündüz sıcaklıkları arasındaki yüksek fark ve ekolojik ortamı sayesinde burada yetiştirilen üzümler daha lezzetli.

Kasabanın üzüm yetiştirme tarihi 1960'lara kadar uzanıyor. Bu alandaki büyüme ise 2000'lerden itibaren yakalandı.

Kasabanın ünlü turistik mekanlarından biri de Yangguan Geçidi. Geçidi ziyaret edenler burada üzüm toplayabilir, çiftliklerdeki üzüm asmalarının altında yemek yiyebilir.  Eski İpek Yolu'nda yer alan Yangguan Geçidi, Çinli tüccarların sınır dışına çıkabilmek için gerekli belgeleri ve pasaportlarını mühürlettikleri son duraktı.

Yueyaquan ise Mingsha Dağı'nda bulunan hilal şeklindeki bir göl. Burası, Doğu Han Hanedanı (25-220) döneminden beri hiç kurumamış ve 200 yıldan fazla bir geçmişi olan Çin mimarisiyle çevrelenmiştir. Yueyaquan'in kıyılarındaki kumlar ise kırmızı, sarı, mavi, beyaz ve siyah olmak üzere beş renktedir. Rüzgar estiğinde kumların uğultusu gelir kulağa.

Ziyaretçiler göldeki büyük kum tepesine yalın ayak tırmanabilir ve buradan muhteşem bir çöl manzarasının tadını çıkarabilirler. Ayrıca deveyle tura çıkılabilir, hatta çöl, bir motosikletle veya otomobille keşfedilebilir.

Dünyanın en büyük Budist sanat koleksiyonlarından biri: Mogao

Gölün yakınında Mogao Mağaraları yer alır. Mogao, dünyada Budist sanatının en büyük koleksiyonuna sahip mağaralardan biri konumunda. 735 mağara ev, 2 bin 400'den fazla heykel ve 45 bin metrekarelik duvar resimleriyle doludur.

366 yılından itibaren yetenekli sanatçılar bu heykeller üzerinde çalışmış ve farklı hanedanların sanat tarzları günümüze ulaşmıştır.

Turist sayısı arttı, önlemler sıkılaştı

Dunhuang Araştırma Akademisi, turist sayısının artmasıyla beraber bölgedeki tarihi eserlerin daha iyi korunması konusuna odaklanmaya başladı.

Örneğin, e-dunhuang.com sitesi kurularak 30 mağarayla ilgili veri internet kullanıcılarına sunuldu. Ayrıca giriş biletleri internet üzerinden de satın alınabiliyor. Söz konusu internet sitesinde mağaraları tanıtan bir video ile ziyarete kapalı hassas heykelleri ve freskleri 3D teknolojisiyle gösteren bir başka video izlenebiliyor.

Bununla birlikte, turistler gruplara ayrılarak başlarında bir rehberle 8 mağarada gezdiriliyor. Zira ancak bir rehberin yardımı sayesinde mağaralarda sergilenen sanat anlaşılabiliyor.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor