Fujian: Kültürel miraslar merkezi

2017-10-05 11:20:39

Fujian: Kültürel miraslar merkezi


Çin'in doğusunda yer alan Fujian eyaleti, derin ve zengin çokkültürlülüğüyle kültürel miras merkezi olarak tanınmakla beraber, Taiwan ile yakın bağıyla da biliniyor.

Fujian, 33,251 taşınamaz kültürel kalıntısıyla Çin'de bu alanda 10. sırada yer alıyor.  Eyaletteki Wuyi Dağı, Tulou veya Hakka olarak da bilinen evler ile Gulangyu Adası olmak üzere üç kalıntı, dünya kültür mirasları listesine de girdi.

Gulangyu Adası, 8 Temmuz'da düzenlenen 41. Birleşmiş Milletler (BM) Dünya Miras Komitesi toplantısında Çin'in 36. dünya mirası kabul edildi.

Bununla birlikte, Quanzhou Citong Kalıntıları da UNESCO Dünya Mirasları'na 2018'de başvurmayı planlıyor. Deniz İpek Yolu, 3 Sokak 7 Bulvar, Ahşap Kemerli Köprü ve Kırmızı Tuğlalı Alnaç ise UNESCO'nun maddi olmayan kültürel mirasları listesinde.

Sıkı ilişkiler

Fujian ile Taiwan coğrafi konumları ve kültürel yakınlıkları nedeniyle uzun bir sıkı ilişki tarihine sahip iki bölge.

Taiwan'ın Fujian'e sağladığı bol kültürel kaynaklar, Taiwan Boğazı'nın iki yakası arasındaki derin iletişim ve entegrasyon için sağlam bir zemin oluşturdu.

Şu anda Fujian'de bulunan Taiwan ile bağlantılı 1,515 kültürel kalıntı Çin'de adayla ilgili mirasların yüzde 75'ini oluşturuyor.

Eyaletin merkez kenti Fuzhou'daki popüler turistik destinasyonlardan biri olan 3 Sokak ve 7 Bulvar ise Jin ve Tang Hanedanları dönemlerinde (618-907) aristokratların yüksek kaliteli evlerinden türedi. Bu bölgenin en parlak dönemi ise 1644 ila 1945 yıllarıydı.

Bu tarihi bölge ile diğer 6 kültürel kalıntı ile mekan, Taiwan Boğazı'nın iki yakası arasındaki kapsamlı iletişim üssü kabul ediliyor.

Deniz İpek Yolu'nun önemli bir noktası olarak Fujian, yabancılarla alışverişlerde uzun bir geçmişe sahip olmanın yanı sıra kültürel değeriyle de öne çıkıyor.

Geçen nisan ayında Deniz İpek Yolu'nun Görkemi Sergisi sayesinde Fujiang'in zengin kültürel kaynakları ABD, Brunei, Maldivler ve pek çok deniz aşırı kente ulaştı.

Fujian yerel hükümeti, eyaletin güneyindeki Minnan kültürü, Çin'in orta kesimlerinden güneye göç eden Hanların getirdiği Hakka kültürü ve Matsu deniz kültürünü koruyup geliştirmek suretiyle çokkültürlü bu yapısını muhafaza ederek kalkınmayı da ilerletme çalışmalarını hızlandırıyor.

Yerli operalar

Fujian yönetimine göre, yerli operalar da eyaletin güneyindeki geleneksel kültürün tanıtılması ve diğer nesillere aktarılması açısından oldukça önemli.

Eyaletin farklı bölgelerinde yüzyıllık tarihi olan 18  yerli opera türü bulunuyor.

Bu opera türleri arasında Çin'in en eski operalarından biri olan Puxian operası (diğer adıyla Xinghua operası), Song (960-1279) ve Yuan (1271-1368) dönemlerinde kaynağı Quanzhou olan Liyuan operası, 2006'da ulusal kültürel miraslara dahil edilen Gaojia operası ile Fujian, Taiwan ve Güney Asya bölgelerinde tanınmış Gezai operası yer alıyor.

2013'ten bu yana yerel hükümet, eyaletteki 6 opera gösteri grubuna yıllık olarak milyonlarca yuan destek sağladı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor