Konfüçyüs'ün evi: Qufu

2017-09-07 15:29:36

Qufu, Shandong eyaletinin güneybatısında yer alıyor. Qufu, M. Ö. 770-M. Ö. 476 yılları arasında Lu Krallığı'nın başkenti idi. Bugün ise Çin'in büyük düşünürü ve öğretmeni olan, aynı zamanda Konfüçyüs Okulunun kurucusu Konfüçyüs'ün evi olarak tanınıyor. Konfüçyüs, eğitimi her kesimden bireye ulaştırdı.


Kent, Çin'indeki dört büyük kutsal şehirden biri olarak biliniyor. Ayrıca Batılılar tarafından da “Doğu'nun Kudüs'ü” olarak adlandırılıyor. Qufu'da bulunan Konfüçyüs Tapınağı, Konfüçyüs Kabristanı ve Kong Aile Köşkü gibi pek çok ünlü yer 1994'te dünya mirasları listesine alındı. Çin kültürüyle ilgilenenler mutlaka bu ünlü mekânları ziyaret etmeli.


Dünyanın dört bir yanından insanlar da Qufu kentinin kültürel cazibesinden etkilenip Konfüçyüs ve öğretileri hakkında daha çok şey öğrenebilmek için buraya geliyorlar.


Turistlerin yanı sıra akademik çalışmaları nedeniyle yurt dışından Qufu'ya çok sayıda yabancı veya Çin asıllı kişiler de geliyorlar.

Kentte yüksek binalara rastlayamazsınız. Zira yerli halk, hiçbir binanın Konfüçyüs Tapınağı'nın bir parçası olan Dacheng Salonu'ndan daha yüksek olmasına izin vermiyor. Bu, onların büyük filozofa saygılarını göstermelerinin bir yolu.

Diğer yandan, Qufu'da yaşayanların beşte birinin soyadı Kong. Kong, Konfüçyüs'ün Çince soyadı. Kentte soyadı Kong olan kişilerin tamamı Konfüçyüs'ün soyundan gelen kimseler.

Qufu'da mutlaka görülmesi gereken yerler

 

Qufu'da her türlü el yapımı eşyaları bulabilirsiniz. Ayrıca ünlü Qufu pirinci de burada üretiliyor. Pirincin yanında kentin diğer yöresel lezzetleri Kongfu pankekleri ve kızarmış Tofu'yu deneyebilirsiniz.

Konfüçyüs Tapınağı

Tapınak, Yasak Kent'ten sonra Çin'in en büyük imparatorluk yapısı. Konfüçyüs'ün ölümünün ardından Lu Krallığı'nın Dükü, onun sade evini bir tapınak haline getirdi. Evin içindeki tüm eşyalar, kitaplar, müzik aletleri, kıyafetler, vb. bugüne kadar korundu. Bu nedenle tapınak, bir sunaktan ziyade bir müze niteliğinde.

Kong Aile Köşkü

Kong Aile Köşkü, tarih boyunca Konfüçyüs'ün soyundan gelen kişilerin evi oldu. Köşkteki günümüze ulaşan yapılar Ming ve Qing hanedanları döneminde inşa edildi. Bugün bu köşk, bir müze olarak UNESCO Dünya Mirasları'nın bir parçası. Konfüçyüs Tapınağı'nın doğu tarafında yer alan köşk, 12,470 metrekarelik bir alanı kaplıyor.

Konfüçyüs Kabristanı  

Konfüçyüs Kabristanı (Kong Lin) Qufu kentinin güneyinde bulunuyor ve dünyanın en büyük aile kabristanı konumunda. Konfüçyüs yaşamını yitirdiğinde mezarlık çok geniş değildi; ancak Konfüçyüs'ün toplumdaki konumu yükseldikçe, farklı dönemlerdeki imparatorların bağışlarıyla bu alan defalarca genişletildi. Qing Hanedanına gelindiğinde mezarlık 2 kilometrekare genişliğe ulaşmıştı.

Siz de Çin kültürüne ilgi duyuyorsanız, kesinlikle Qufu'yu ve bu mekanları ziyaret etmelisiniz. Zira Konfüçyüs, Çin medeniyetinin gelişiminde önemli bir rol oynadı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor