Bir tutam halk kültürü

2017-08-31 10:37:53

Altıncı yüzyılın sonlarından beri Yunnan'ı Tibet Özerk Bölgesi'ne bağlayan Çay-At Yolu'nun etrafında bugüne kadar en iyi korunmuş, ancak en az bir saatlik araba yolculuğuyla ulaşılabilecek, amansız dağların arasında yer alan küçük bir pazar kasabası Shaxi.

Shaxi'de dükkân sahipleri, küçük ahşap dükkânlarında tezgâhların arkasında oturup her gün müşteri bekliyorlar. Dükkânlarının raflarında yiyecek, içecek, sigara ve bazı gündelik ihtiyaçlar dizili.

Shaxi'ye gitmek 1980'lere veya biraz daha öncesine adım atmak gibi.

Kasaba, Çin'in güneybatısındaki eyalet Yunnan'a bağlı Jianchuan bölgesinde, deniz seviyesinden 2,2 km yukarıda bulunuyor.

Shaxi, Yunnan'dan Tibet'e giden tüccarlar için bir dinlenme noktasıydı. Bilhassa, eyaletin en büyük çay üretici bölgesi Pu'er'dan gelenler mutlaka Shaxi'de soluklanıyorlardı.

Turizm ile yerli halkın yoksulluktan kurtarılması hedefleniyor

Burada yaşayan 22 bin yerlinin yüzde 90'ını da Bai etnik grubu oluşturuyor.

Kasabadakilerin çoğu halen tarımın ana geçim kaynağı olduğu arazilerde yaşıyorlar.

Yerel hükümet, şimdilerde Shaxi'nin çok eski çağlardan kalan ortamını ve yerel gelenekleri kullanarak bölgede turizm faaliyetlerini artırmayı, böylece kasaba sakinlerinin yoksulluktan kurtulmalarını sağlamayı hedefliyor.

Kasabanın Sideng Sokağı sayısız kültürel mirasa sahip. Bunların arasında Xingjiao Tapınağı ile eski sahne yer alıyor.

Jianchuan Turizm Ofisi'nin müdür yardımcısı Pu Ligui, eski çağlarda, kervanların, Tibet'e doğru yola çıkmadan evvel burada dinlenip eski sahnedeki performansları izlediklerini veya Xingjiao Tapınağı'na giderek güvenli bir yolculuk için dua ettiklerini söyledi.

Xingjiao Tapınağı, neredeyse altı yüz yıldır ayakta duruyor. Tapınak, Ming Hanedanı döneminden kalma duvar resimleriyle bezeli.

Bai etnik kültürü uzmanı Dong Zengxu, tapınağın ahşap yapısının depremlere karşı dayanıklı olduğunu, bu yüzden Japonlar tarafından kopyalandığını ifade etti.

Kasabanın merkezindeki eski sahne, Qing Hanedanı (1641-1911) döneminde hüküm sürmüş İmparator Kangxi zamanında inşa edildi. O dönemde Bailer, 3 büyük bayramlarında bu sahnede etnik danslar sahneleyip şarkı söylerlerdi. Bahar Bayramı'nda yapılan Benzhu kutlamaları, Bailerin önemli bayramlarından biri. Benzhu, Bai halkının tapındığı bir tanrı.

Sideng Sokağı, 2002'de dünyanın tehlikede olan binaları listesine alındı. O tarihten sonra da Zurih merkezli İsveç Federal Teknoloji Enstitüsü bölgedeki eski binaların restorasyonu için çalışmalar başlattı.

Restorasyon çabaları sonuç verdi, kasaba yaşayan bir müze haline geldi.

Ming Hanedanı (1368-1644) ile Qing Hanedanı (1644-1911) dönemlerine ait kırmızı ahşap kapılar, duvarlar ve gri kiremitli çatılar Shaxi'yi kapladı.

Restore edilen binaların kamu mülkü olduğunu belirten Pu, Çin'in çeşitli bölgelerinden, özellikle Shanghai, Beijing ve Sichuan'dan insanların gelip burada dükkanlar, butik oteller veya barlar açtıklarını dile getirdi.

Pu, bu kişilerin genelde Shaxi çevresindeki köylere yerleştikleri için yerel kültür unsurlarına zarar vermediğini de vurguladı.

Kasabaya gelen yerli ve yabancı turistlerin sayısı yükseliyor

Uluslararası organizasyonların kasabadaki binaların restorasyonuna dâhil olmaları, Bai kültürü, kasabanın tarihi önemi yerli ve yabancı çok sayıda turisti Shaxi'ye çekiyor.

Geçen yıl Shaxi'yi ziyaret edenlerin sayısı, 2015'e göre yüzde 12 artarak 950 bin kişiye yükseldi. Çoğunluğu İngiltere, İsviçre ve Finlandiya olmak üzere kasabayı ziyaret eden yabancı turistlerin sayısı da geçen yıl bir önceki seneye kıyasla yüzde 40 artarak neredeyse 80 bin kişiyi buldu.

Turistlerin büyük bir kısmının yerli halkın günlük yaşamını görmek için buraya geldiğini söyleyen Pu, ziyaretçilerin genellikle bir haftadan fazla bir süre Shaxi'de kaldıklarını belirtti.

Pu'nun verdiği bilgilere göre, turistlerin sayısı mart ile kasım ayları arasında zirveye çıkıyor. Zira bu dönem, hava koşullarının en elverişli olduğu sezon.

Shaxi'ye gelen yabancı öğrencilerin sayısı da artış gösteriyor.

Bu arada, yerel hükümet, antik kasabanın potansiyelini gördüğü için daha çok ziyaretçi çekebilmek adına büyük çaba sarf ediyor.

Kasabanın altyapı tesislerinin de iyileştirilmesi ve ziyaretçilere daha büyük kolaylık sağlanması bekleniyor.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor