Taşı, toprağı albenili eyalet: Guizhou

2017-08-10 08:20:05

Guizhou, her bir bölgesi ayrı albenisi olan, etnik çeşitliliğiyle öne çıkan bir eyalet. Guizhou eyaletinde yer alan Libo bölgesi de ormanları, mağaraları, gölleri ve şelaleleriyle Guizhou'nun büyüleyici manzaralarının küçük versiyonu.

Libo, yoğun ve yemyeşil ormanlarla kaplı. Bu geniş ormanlık alanları, bölgenin yıl boyunca iç açıcı bir iklimi olduğunu gösteriyor.

Yazın kavurucu sıcağından veya kışın katlanılmaz soğuğundan kaçmak isteyenlerin soluğu aldı yer Libo.

Sarı ve kırmızı tuğladan evler dağların yamaçlarında sıra sıra, altlarında yeşil çeltik tarlaları serili. Bu manzarayla mavi gökyüzüne dağılmış beyaz bulut kümelerine benzer bir tablo ortaya çıkıyor.

Libo, Haziran 2007'de UNESCO dünya mirasları alanı olan Güney Çin Karstı'nın bir parçası olduktan sonra turizm haritasında kendine yer buldu. Yerel yönetimin sağladığı verilere göre, geçen yıl bölgede 11 milyon 80 bin turist ağırlandı. Bu sayı, 2015'e kıyasla yüzde 43,23 oranında artış gösterdi.

Guizhou'nun merkez kenti Guiyang ile Guangzhou arasında kurulan yüksek hızlı tren hattı sayesinde yerel turizm endüstrisi bir patlama yaşadı. Guangdong eyaletinden gelen ziyaretçiler, Libo'da geçen yıl ağırlanan turist sayısının yüzde 30'unu oluşturdu.

Libo'da gezip görebileceğiniz yerler arasında Daqikong ve Xiaoqikong turistik mekanları, Maolan Milli Doğa Rezerv Parkı, Huangjianghe Milli Sulak Parkı ve Yaoshan antik köyü gibi popüler mekanlar yer alıyor.

Daqikong ve Xiaoqikong, yemyeşil ormanlar, nefes kesen durgun göller ve peşpeşe dizili şelaleler gibi manzaralar sunuyor. Bu iki mekan arasında uzanan bazı dar patikaların bir yanında dörtnala ırmaklar, diğer yanında ise rengarenk şelaleler dökülüyor. Burada rafting mutlaka denenmeli.

Bölgedeki renkli etnik kültür bir artı

Qiannan Buyi ve Miao Özerk İli'nin bir parçası olan Libo'da 180 bin kişi yaşıyor. Bu nüfusun yüzde 92,7'sini Buyi, Shui, Yao ve Miao gibi etnik gruplar oluşturuyor.

Yaoshan anti köyü de Xiaoqikong'dan yalnızca 3 km ötede ve Miaoların bir boyu olan Baiku azınlığına ev sahipliği yapıyor.

Köyde, yerel adetler halen korunuyor. Ziyaretçiler, burada sıra dışı mimari, etnik dans ve akrobasinin tadını çıkarabilir veya Miaoların kendi elleriyle işledikleri Miao karakteristiğini barındıran cüzdan, kolye ve bileklik gibi hediyelik eşyalar alabilirler.

Yerel yetkililer, mevcut turistik yerlerin yanında farklı tatlar sunabilecek 30 yeni mekan inşa etmeyi de planlıyorlar. Plana göre, eklenecek yeni mekanlarla birlikte Libo'da görülebilecek yerlerin arasındaki mesafe 30 dakika olacak.

Söz konusu plan dahilinde inşa edilen yerlerden biri Çin Devrimi'nde şehit olan yerlilerin anısına, yerel kültürü ve tarihi tanıtan bir müze.

Çin Komünist Partisi (ÇKP) Libo Sekreteri Yin Dejun, ziyaretçilerin deneyimlerini zenginleştirmek için türlü etkinlikler gerçekleştirdiklerini dile getirdi.

Yerel hükümet, turistik mekanlarda ağırlanan ziyaretçi kotasını günde 50 bine çıkarmayı, böylece gelecekte yıllık 20 milyondan fazla turist çekmeyi hedefliyor. Ayrıca, elde edilen turizm gelirinin de 20 milyar yuana (2,96 milyar ABD Doları) yükseltilmesi amaçlanıyor.

Yin Dejun'un verdiği bilgilere göre, şu anda Libo'yu Guiyang, Nanning ve Changsha'ya bağlayan uçak seferleri bulunuyor. Bununla birlikte Guangzhou, Tianjin ve Wuhan'a direkt uçuşların da açılması bekleniyor. Önümüzdeki 3-5 yıl içinde Guiyang-Nanning hızlı tren hattının da Libo'da durması için çalışmalar sürüyor.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor