Tarihi Fenghuang Kasabası

2017-06-22 10:31:35

Fenghuang (Tavus Kuşu) Kasabası, Çin'in ortasındaki Hunan eyaletinin batısında bulunan Tujia ve Miao Milliyetleri Özerk Bölgesi'nde yer almaktadır. Yeni Zelandalı yazar Rewi Alley bu kenti "Çin'in küçük kent ve kasabalarının en güzeli" olarak nitelemiştir. İnşaasına 400 sene evvel başlanan bu mini kasaba içinde doğudan batıya kadar uzanan yeşil renkte bir bulvar vardır.

Tavus Kuşu Kasabası esas olarak eski ve yeni iki mahalleden oluşmaktadır. Eski mahalle doğal dağ ve ırmakla çevirilidir. Temiz bir ırmak olan Tuojiang Irmağı mahalle içinden geçiyor. Kırmızı renk taştan yapılan kasaba duvarı ırmağın yanında bulunur. Eski kasabanın arkasında Nanhui dağı yer almaktadır. Kasabanın kulesinin inşaatına Qing hanedanı döneminde başlanmıştır. Kasabanın kuzey kapısının önünden akan ırmak üzerinde küçük bir tahta köprü vardır. Yalnızca iki kişinin geçebileceği darlıkta olan bu köprü rivayete göre, eskiden kasabayı dışarıya bağlayan tek yol imiş.

Tavus Kuşu Kasabası Çin'in ünlü çağdaş yazarlarından Shen Congwen ile ün kazanmıştır. Bu kasabada doğan Shen Congwen'in eski evi, Zhongyingjie sokağının başında yer almaktadır. Tuğla ve ahşaptan yapılmış olan ve iki bölümden oluşan ev Beijing evlerinin özelliklerini taşır. Tahta oyma pencereleri, mavi renkli kiremitleri ve beyaz renkli duvarları ile bu evde kültür havası hissedilmektedir.Tavus Kuşu Kasabası'nda Dongling Yinghui, Nanhua Diecui, Shansi Chengzhong, Longtan Yuhuo, Qifeng Tingxiu, Lan Jing Qiaoge, Fan Ge Huitao ve Xiqiao Yeyue olmak üzere 8 başlıca gezilecek yer bulunmaktadır. Tavus Kuşu Kasabası'na gelmek isteyenler, öncelikle uçakla Hunan eyaletinde bulunan Jishou şehrine geçip ondan sonra aktarmalı olarak otobüsle kasabaya varırlar.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor