Başkan Mao'nun anıtkabiri

2017-04-06 17:25:38 CRI

Çin'in başkenti Beijing'in merkezinde yer alan Tian Anmen Meydanı'nın güneyucunda geleneksel Çin mimarisinde dikdörtgen yapı var. Bu görkemli bina Başkan Mao'nun anıtkabiridir.

"Başkan Mao" , Çin halkının Çin'in eski başkanı Mao Zedong'ı saygıyla anmak için kullandıkları bir isimdir. 26 Aralık 1893'te Hunan eyaletindeki bir köylü ailesinin çocuğu olarak dünyaya gelen Mao Zedong, 9 Eylül 1976 tarihinde Beijing'de hayata gözlerini yumdu. Çin halkının ulu lideri, Çin Komünist Partisi(ÇKP), Çin Halk Kurtuluş Ordusu ve Çin Halk Cumhuriyeti'nin(ÇHC) kurucusu, aynı zamanda büyük şair ve hattat olan Mao Zedong uzun bir süre içinde ÇKP Merkez Askeri Komisyonu Başkanlığı ve ÇHC Cumhurbaşkanlığı görevinde bulundu.

ÇKP ve Çin hükümeti, Mao Zedong'un ölümünden sonra onun büyük başarılarını ve Çin milletine verdiği eşsiz emeklerini gelecek nesillere anlatmak ve anımsamak ve Çin halkının devrimci mücadele ruhunu devam ettirmek amacıyla Başkan Mao için Tian Anmen Meydanı'nda bir inşaat etmeye karar verdiler. Mao'nun cenazesinin yakılması yönündeki vasiyetine aykırı olmasına rağmen, bu karar Çin halkının Başkan Mao'ya olan sonsuz saygılarını ifade ediyor. Temeli 24 Kasım 1976 tarihinde atılan anıtkabirin inşaatı 24 Mayıs 1977 tarihinde tamamlandı. Anıtkabir, 1977'de Başkan Mao'nun ölüm günü 9 Eylül günü halka açıldı.

Anıtkabirin ana kapısının üzerinde altın renkli "Başkan Mao'nun Anıtkabiri" yazıları bulunan beyaz mermer levhası asılıyor. Anıtkabirin hurma kırmızısı granit taşlardan oluşan yüksek zeminine dikilen 44 granit sütunu, altın sarısı çinilerle kaplanan çift saçaklı damı yüksekte tutuyor. Binanın dış duvarı ise açık sarı granitlerle kaplanıyor, sade ancak ihtişamlı görünüyor.

Anıtkabirdeki salon ve odaların 10'u bugün halka açık. Anıtkabirin kuzey kapısından içeriye girdiğinizde 700'den fazla kişiyi alabilen Kuzey Salonu'na ulaşırsınız. Burası anma törenlerinin yapıldığı bir mekandır. Salonun ortasında beyaz mermerden oyulmuş 3 metreden fazla yükseklikte Başkan Mao'nun oturmuş şeklindeki heykeli bulunuyor. Heykelin yüzü gülümseme ve huzur dolu. Heykel arkasındaki duvara yün nakışıyla yapılan "Vatan Toprakları" adlı büyük bir tablo asılıyor. Tabloda Çin topraklarının görkemliliği ve güzelliği her yönüyle anlatılıyor.

Kuzey Salonu'nun altın renkli büyük tahta kapısından geçerek anıtkabirin çekirdeği olan saygı duruşu salonuna girersiniz. Salonun tam ortasına koyulan bir kristal tabutta ÇKP'nin kırmızı bayrağı altında gri üniforma giydirilen Başkan Mao'nun cenazesini görürsünüz. Siyah mermerden yapılmış tabut yatağı taze çiçeklerle çevrili. Salonun duvarında altın kaplamalı "Ulu Önder ve Öğretmen Başkan Mao Ebediyen Yaşayacak" yazıları bulunuyor.

Saygı duruş salonundan çıktıktan sonra Güney Salonuna girersiniz. Buradaki duvarlarda Başkan Mao'nun elyazısıyla yazdığı şiirleri okuyabilirsiniz.

Anıtkabirin etrafı başta servi ve çam ağaçlarının bulunduğu yeşil kuşakla çevrili. Anıtkabirin kuzey ve güney kapılarının iki yanında ise Çin halkının Başkan Mao'nun liderliği altındaki devrim sürecini anlatan ve uzunluğu 15 metre, yüksekliği 3,5 metre olan taç oyulmaları bulunuyor.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor