Lanzhou şehri ve Tianshui kenti

2017-03-23 11:31:21 CRI

Gansu eyaletinin ortasında bulunan Lanzhou şehri, Gansu eyaletinin siyaset, ekonomi, kültür ve ticaret merkezi olmasının yanı sıra Çin'in batısındaki en önemli yolcu transfer merkezidir. Yerli ve yabancı yolcular buradan aktarmalı olarak Çin'in batısındaki Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi, Ninxia, İç Moğolistan ve Sichuan eyaletlerine ulaşabilirler.

Yaklaşık 13 bin kilometer karelik bir alanı kapsayan Lanzhou'nun nüfusu 2 milyon 830 bindir. Lanzhu, Çin'in tam ortasında olmasından dolayı Çin'in kalbi olarak da adlandırılır.

Lanzhou, tarihî İpek Yolu'nun en önemli kavşak noktalarından biridir. Burası MÖ 2. yy ilâ MS 9. yy.lar arasında Çin'in iç kısım ile Asya, Avrupa ve Afrika ülkeleri arasındaki ilişkilerde önemli katkı yapmıştır.

İki bin yıldan daha fazla bir geçmişe sahip olan Lanzhou'ya eskiden Altın Kent denilirmiş. Gansu eyaletinden İpek Yolu'nun bin 600 km.lik kısmı geçildiğinde eyaletin her köşesinde İpek Yolu'nun izlere rastlamak mümkün.

Gansu eyaleti eski Doğu ve Batı arasında bir kesişme noktası olarak Çin ve yabancı ülkeler arasındaki ilişkilerde önemli rol oynadı. Lanzhou günümüzde Çin'in demiryolu ağının tam merkezindedir. Lanzhou ile Çin'in en batısındaki Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'nin merkezi Urumqi arasında 1892 km.lik demiryolu hattı vardır. Demiryolu buradan Tibet ve Beijing gibi Çin'in güney ve doğu noktalarına kadar uzanıyor.

Yaylada bulunan Lanzhou şehrinin hemen yanında Çin'in ikinci büyük nehri olan Sarı nehir akar. Eski zamanlarda batıya gidenler burada köprü bulunmadığından ötürü yalnızca küçük bir salla nehrin üzerinden geçerlermiş. 1907 yılında burada 250 m. Uzunluğunda, 8 m. genişliğinde bir demir köprü yapıldı ve bu sayede yolculuk da kolaylaştı. Beijing'e gelenlerin mutlaka gördükleri Yasak Kent ve Çin Seddi gibi Lanzhou'ya gelenler de bu köprüyü mutlaka görürler.

Lanzhou şehrinde ve etrafında dolaştığınızda islam dini ile Han ve Tibet milliyetlerinin burada bir arada yaşadıklarını anlarsınız.

Lanzhou şehrinden dışarıya doğru çıkıldığında biber, salata ve lahana yetiştirilen sebze ve meyve bahçeleri görülür. Tarihi belgelere göre Çin'de eski zamanlarda biber yetiştirilmiyormuş? ancak İpek Yolu sayesinde biber tohumları batıdan Çin'e geldi. Çinliler bundan sonra biber yemeye başladılar ve bu bitki artık Çin yemeklerinde olmazsa olmazlardan biri oldu.

Tianshui, Çince'de gökteki su anlamına geliyor. Çin'in 3 eyaletinin birleştiği noktada bulunan Tianshui şehri, tarihte uzun yıllar önemli bir askeri ve stratejik merkez oldu. Zengin doğal kaynakları ve elverişli ortamından dolayı Küçük Cennet olarak da adlandırıldı.

İpek Yolu'nun doğudaki başlangıcı olan Xian şehrin 328 kilometre uzakta bulunan Tianshui şehri, İpek Yolu'nun Çin'deki kısmının önemli bir durağı idi. Çünkü tarihte İpek Yolu'nda yolculuk edenler burada istirahat edip yolculuğun ikmali sağlarlardı.

Bilindiği gibi Çin'deki İpek Yolu'nun çoğunluğu çöl bölgesinden geçiyor. İpek Yolu'nda yolculuk edenler sık sık susuzluk ve ölüm tehlikesi ile karşı karşıya gelirdi. Tianshui'ya ulaşanlar susuzluklarını giderirlerdi. Batıya gidenler de ikmalini burada yaparladı.

Şimdi Tianshui'daki en önemli tarihi kalıntıyı göreceğiz. Tianshui tren istasyonunun yakınında bir generalin anıtkabri bulunuyor. Burası Çin tarihindeki en güçlü generallerden biri olan Li Guang'un anıtkabridir. Anıtkabrin içinde general Li Guang tarafından kulanılan kıyafet ve silahlar gömüllü.

Yaklaşık 2000 yıl önce Hu ordusu buradan Çin'in iç kısmına saldırdı. 18 yaşından beri askerlik yapan Li Guang, henüz erken ata binme ve ok atmadaki ustalığı ile imparatorun dikkatini çekti. Daha sonraları Li Guang general olarak Hu ordusunu 70'den fazla kez yendiği için Hu ordusu komutanı ve erleri tarafından Uçan General olarak adlandırıldı.

Bu olağanüstü general ile ilgili bir hikaye var. Bir gece yarısı birlikleriyle ormanda konuşlanan Li Guang, kamp etrafında devriye gezerken, gece karanlığında aniden bir kaplan gördü. Hemen okluktan bir adet ok çıkarıp kaplanan vurdu. Kaplan kıpırdayamasına fırsat kalmadan öldü.

Sabah olunca general Li Guang, erleriyle birlikte gece yarısı kaplanı vurduğu yere geldi. Ancak gördüklerine çok şaşırdı. Çünkü yerde kaplan yoktu, yalnız kaplan şeklindeki dev bir taşın içine bir ok girmişti. Olay yerinde bütün kişiler bundan hayran kaldı ve general Li Guang'ın kaplan şeklindeki dev bir taşa ok attığını anladılar. Zaten Li Guang İpek Yolu'nun güvenliği için büyük katkılar yaptı. Onun sayesinde tüccarlar İpek Yolu üzerinden batıya yol almaya başladılar.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor