Gulangyu Adası ve piyano müzesi

2017-03-16 10:20:10 CRI

"Denizdeki Piyanist" adlı ünlü Amerikan filminin müziğini mutlaka dinlemişsiniz. Dalga sesleriyle birlikte denizi çınlatan bir rüyayı andıran piyano müziğini sadece filmde değil, Çin'in Fujian eyaletine bağlı Xiamen şehrinin Gulangyu adasında da dinleyebilirsiniz.

Gulangyu adası, Xiamen şehrinin 1 kilometre güneybatısında yer alıyor. Havası temiz ve çevresi sakin olan, yılın dört mevsiminde yeşilliğin ve rengarenk çiçeklerin eksik olmadığı bu ada, "Denizdeki çiçek bahçesi" olarak adlandırılıyor.

Yüzölçümü 17 bin kilometrekare olan Gulangyu'da yaklaşık 20 bin kişi yaşıyor. Buna karşın adadaki piyano sayısı 500'ü geçiyor, yani ortalama her 40 kişiye bir piyano düşüyor. Piyanonun bu kadar yaygın olmasına, dünyanın diğer bölgelerinde kolay kolay rastlanmaz. "Piyano adası" olarak da adlandırılan Gulangyu adasında sabah ve akşam saatlerinde hangi sokağa giderseniz gidin, piyano sesi duymanız mümkün.

Gulangyu adasında yaşayan insanların piyanoyla tanışmaları, 19. yüzyılın ortalarında adaya gelen Hıristiyan misyonerler sayesinde oldu. O dönemde Hıristiyan misyonerler, adada kurdukları kiliselerde sık sık dini törenler düzenlerlerdi. Müzik ve koro ile eşlik edilen bu törenler sayesinde batı müziği, adada yaygınlaştı.

Gulangyu adasında üyelerinin büyük çoğunluğu piyano çalan ailelerin sayısı çok fazla. Hafta sonları veya bayramlarda bu ailelerin bütün üyeleri bir araya gelerek, küçük ev konserleri düzenlerler.

Belki uzun yıllardır oluşan müzik geleneği sayesinde Gulanyu adasında araba gürültüsü hiç duyulmaz. Burada duyabileceğiniz, sadece rüzgar ve dalga sesleri ile müziktir. Adanın alışveriş merkezinde bile başka yerlerde zor bulunan sakinliği bulabilirsiniz.

"Piyano adası" olarak tanınan Gulangyu'da, gezmeye değer yerlerden biri, piyano müzesidir. Denize bakan dağ eteğinde kurulan piyano müzesi, Çin'de şimdiye kadar kurulan tek piyano müzesi olma özelliğini taşıyor. Müzede İngiltere, Fransa, Almanya, ABD, Avusturya, Avustralya'da üretilen 70'den fazla değerli piyano sergileniyor.

Müzede 1836 ABD yapımı bir otomatik piyano bulunuyor. Piyanoyu çalmak için sadece pedaline basmanız yeterli olacak.

Bu tür otomatik piyanolar, o dönemlerdeki soylu ailelerin piyano çalmayı bilmeyen hanımefendileri için üretilmişti. Bu hanımefendiler, sadece piyano tuşlarına basarmış gibi yaparak piyanoyu çaldırabilirler. Ayrıca, bu piyanolar insanların kendi kendilerini eğlendirmek için de kullanıldı.

Müzede, otomatik piyanonun yanı sıra nadir görülen birçok değerli piyano da sergileniyor. 19. yüzyılın ortalarında Almanya'nın Berlin şehrinde üretilen fildişinden piyano, dünyanın en büyük dörtgen piyanosu ve sokak gösterilerinde kullanılan elle çevrilip çalınan piyano, bunlardan bazıları. Müzeyi saran yoğun piyano kültürü havası, burayı gezen herkesi hayran bırakıyor.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor