Xiamen'de Wulong çayı içilir

2017-03-09 20:59:46 CRI

Çin'in güneydoğusundaki Fujian eyaletinin sahilinde yer alan Xiamen şehri, hoş yaşam ortamı ve zengin kültürel birikimi ile turistlerin ilgisini çekiyor.

Çay içmek, Xiamenlilerin yaşamının vazgeçilmez bir parçasıdır. Xiamenliler, her gün yataktan kalkar kalkmaz hemen çay demlerler ve güne çay içerek başlarlar. Xiamen'daki her evde, hatta resmi dairelerde ve şirketlerde her zaman kaliteli çay ve değişik tarzlardaki çay takımları bulundurulur.

Xiamenlilerin en sevdikleri çay çeşidi, Wulong çayıdır. Yeşil çay ve siyah çayın özelliklerini bir arada toplayan Wulong çayı, aynı zamanda insan vücudunda biriken yağları eritme, zayıflatma ve şifa verme gibi işlevlere de sahiptir. Bu nedenle Wulong çayı, Japonya'da "Güzellik Çayı" ve "Sağlık Çayı" olarak da anılıyor.

Wulong çayının ismi, bir rivayetten geliyor. Rivayete göre, 17. yüzyılda Qing Hanedanı'nın Yongzheng İmparatoru döneminde Fujian eyaletine bağlı Anxi ilçesinde Sulong adlı bir çay üreticisi varmış. Esmer ve sağlıklı olduğu için Sulong'u hemşerileri "esmer ejderha" anlamına gelen "Wulong" diye çağırırlarmış. Bir ilkbahar gününde dağlara gidip çay yaprakları toplayan Wulong'un yanından aniden bir geyik geçmiş. Geyiği avladıktan sonra eve dönen Wulong, evde coşku yaratmış. Evdeki herkes, geyiği yemekle meşgul olmuş ve Wulong'un topladığı çay yapraklarını işlemeyi unutmuş. Ertesi sabah Wulong, bir gece bekletilmiş çay yapraklarını işledikten sonra bu çayın eskisi gibi acı olmadığını ve daha güzel koktuğunu fark etmiş. Bunun üzerine defalarca deneme yapan Wulong, sonunda yeni bir kaliteli çay türü icat etmiş. Bu çaya Wulong'un ismi verilmiş ve Anxi ilçesi de Wulong çayının memleketi olmuş.

Wulong çayının içimi güzel, demleniş şekli de ilgi çekicidir. Demlenişinin zahmetli olması nedeniyle Wulong çayı, aynı zamanda "Kongfu çayı" olarak da biliniyor. Wulong çayı için kullanılan demlik, sadece avuç içi büyüklüğündedir. Doğal olarak bu çayı içmek için kullanılan bardaklar da küçüktür. Ayrıca çay takımında tahtadan bir servis tabağı ve çay yıkamak için kullanılan bir kase de yer alır.

Wulong çayı demlenirken, demliğe ağzına kadar çay yaprakları doldurulur. Çünkü ancak böyle olunca, çayın kokusu tam olarak çıkabilir. Wulong çayı servisi de özgün kurallara göre yapılır. Servis yapan kişi, bir parmağı ile demliğin kapağına basarak demliğin ağzını aşağıya doğru 90 derece çevirip çayı çember çizerek dizilen bardaklara döker. Böylece her bardaktaki çay, aynı tadı verir.

Xiamen şehrinin her köşesinde çayhane bulmak mümkündür. Şehirdeki çay kültürü bu küçüklü büyüklü çayhanelerde kendini gösterir. Ancak turistlerin ilgisini en çok çeken, küçük çayhanelerdir.

Xiamen'deki çayhaneler, genellikle belirli müşteri kitlesine sahipler. Müşteriler, çayhanelerde çay içerken, meddahların anlattıkları hikayeleri de dinleyebilirler.

Xiamen'deki küçük çayhaneler, aynı zamanda yabancı turistlerin gözdesidir. ABD, İngiltere, Japonya, Kore Cumhuriyeti, hatta bazı Afrika ülkelerinden gelen turistler, bazen kendi elleriyle çay demlerler. Onların gözünde küçük çayhaneler, oymalı eski kapıları, antik tahta sandalyeleri, eskimiş süs eşyaları ile tam anlamında antika dükkanları gibidir.

Wulong çayı, artık Xiamen'da yaşayan herkesin yaşamının bölünmez bir parçası haline geldi. Çay içerek sohbet etmek, Xiamenlilerin en sevdiği iştir.

Wulong çayı içerek yolculuğunuza ayrı bir renk katmak istiyorsanız, Xiamen'e gelin.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor