Wuyi Dağı

2017-03-02 15:19:35 CRI

Çin'in güneydoğusundaki Fujian eyaletinde bulunan Wuyi Dağı, eşsiz doğal güzellikleriyle UNESCO tarafından Dünya Kültürel ve Doğal Mirasları Listesi'ne alındı.

Wuyi Dağı, küçüklü büyüklü çok sayıda akarsuyrla çevrili. Wuyi Dağı'nın değişik şekillerdeki tepeleri, keskin kayalıkları, berrak akarsuları doğanın bütün güzelliklerini ortaya koyuyor.

Wuyi Dağı'nda tepelerin ve akarsuların bir arada görülebileceği birçok yer vardır. Tianyou tepesi manzarası en güzel yerlerden biridir.

Tianyou tepesi, aslında yekpare bir dev kayalıktır. Tianyou tepesinin dört yanı bıçakla kesilmişçesine dimdik, üstü ise geniş ve dümdüzdür. Yüksekliği 500 metre, genişliği ise 1000 metre olan Tianyou tepesi, Wuyi Doğal Güzellikler Bölgesi'ndeki en büyük kayalıktır. Kayalığın üzerinde yağmurun etkisiyle sayısız çizgi oluştu. Uzaktan bakıldığında bu izler, insanın avcunu andırıyor. Bu nedenle Tianyou tepesi, "İlahi Avuç" anlamına gelen Xianzhang tepesi olarak da adlandırılıyor. Bu isimle ilgili olarak yörenin insanları arasında ilginç bir rivayet dilden dile dolaşıyor.

Rivayete göre, bir sabah, dev ayaklı olan tanrı, omuzlarında kumaş taşıyarak Wuyi Dağı'ndan geçerken, buradaki eşsiz güzelliklere hayran kalmış. Tanrı, kumaşlarını bir kenara bırakarak, dağda gezmeye başlamış ve bir süre keyif çattıktan sonra birdenbire yerde bıraktığı kumaşları hatırlamış. Ancak kumaşlar artık sabah sisi yüzünden ıslanmış. Bunun üzerine tanrı kumaşları kurutmak için kayalıklara asmış. Ancak terslikler bununla bitmemiş. Kumaşlar öğle saatlerinin kızgın güneşi altında dağılmaya başlamış. Bunu görünen tanrı, alelacele kumaşları kurtarmaya çalışırken kumaşlar paramparça olmuş. Tanrının avuç izleri de kayalıklarda kalmış. Bundan sonra kayalık, "Xianzhang" yani İlahi Avuç Tepesi olarak adlandırılmaya başlamış.

Wuyi Dağı'nın tabloyu andıran eşsiz manzaraları, yalnız rivayetteki tanrıyı değil, dünyanın dört yanından gelen turistleri de hayran bırakıyor.

Eğer tepeleri, Wuyi Dağı'nın kimliği olarak sayılırsa, akarsuları da Wuyi Dağı'nın ruhu olarak kabul edilir. Wuyi Dağı bölgesindeki güzel akarsuların başında, dağın eteğinde dolanıp uzanan ve adı dokuz dönümlü çay anlamına gelen Jiuqu Çayı gelir.

Batıdan başlayıp dağlar arasında dolanıp ilerleyerek doğuya doğru akan Jiuqu Çayı'nın her aşamasında farklı manzaralar görülür. Turistler, bambudan yapılan kayıklarla çayda gezintiye çıkıp, Wuyi Dağı'nın güzel manzaralarını doya doya seyredebilirler.

Jiuqu Çayı'nın suları, yukarıdaki doğa koruma bölgesinden geliyor. Doğa koruma bölgesindeki balta girmemiş ormanlar, hayvanların ve böceklerin cenneti, maymunların da yuvası olarak biliniyor.

Han'ın anlattığı doğa koruma bölgesi, Çin'deki 5 büyük doğa koruma bölgesi arasında yer alan Wuyi Doğa Koruma Bölgesi'dir. Toplam yüzölçümü 560 kilometrekareyi geçen Wuyi Doğal Koruma Bölgesi'de, 20 bin hektardan fazla balta girmemiş doğal orman bulunuyor. Wuyi Doğa Koruma Bölgesi, Çinli ve yabancı biyologlar tarafından "Dünyanın Canlılar Vitrini" olarak adlandırılıyor.

Tavsiyemiz, Wuyi Dağı'na gelin, eşsiz doğal güzelliklerini gözlerinizle görün ve tertemiz havayla akciğerinizi ve kanınızı temizleyin.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor