Antik Dapeng kenti

2017-02-16 20:22:39 CRI

Çin'in Guangdong eyaletinde bulunan Dayawan Körfezi'nin hemen yanında, görmeye değer bir sit alanı da var. 600 yılı aşkın bir geçmişe sahip olan antik Dapeng kentinden bahsediyoruz.

M.S. 1394 yılında kurulan antik Dapeng kenti, Çin'in Ming ve Qing Hanedanları döneminde Portekizli, Japon ve İngiliz saldırganlara karşı başlatılan direniş savaşlarında önemli rol oynamış ve o dönemde Guangdong eyaletindeki en önemli deniz savunması üslerinden biri olmuştu. 110 bin metrekarelik alanı kapsayan antik kent, Shenzhen'de en iyi korunan antik kent olma özelliğini de taşıyor. Shenzhen'in "Peng Kenti" olan diğer isminin, Dapeng kentinden kaynaklandığını da hatırlatalım. Kent, 1989 yılında Guangdong eyaleti yönetimi tarafından koruma altına alındı.

600 yılı aşkın bir geçmişe sahip olan antik Dapeng kenti, görkemli kent kapılarıyla, Çin'in Ming ve Qing Hanedanları'na özgü mimari özelliklere sahip. Dapeng, uyum içinde birbirini izleyen evleriyle ve mavi taş parçalarıyla döşenen sakin sokaklarıyla buraya gelen herkese adeta tarih anlatıyor.

Dapeng kentinde Qing Hanedanı döneminden kalma general konutları hâlâ korunuyor. Bu konutların en ünlüsü, 1. Afyon Savaşı döneminde İngiliz saldırganlara karşı kahramanca mücadele veren General Lai Enjue'nin konutudur. Qing Hanedanının Jiaqing İmparatoru döneminden itibaren Lai ailesinde, üç kuşaktan toplam beş general yetişti. Lai Enjue, Çin'in milli kahramanı Lin Zexu'nun yardımcısı olarak İngiliz sömürgecilere karşı başlatılan 1. Afyon Savaşı'nın ilk savaşı olan Jiulong Deniz Muharebesi'ni yönetmişti. Daha sonra Guangdong Deniz Filosu Komutanlığı'na atanan Lai Enjue için 1844 yılında Qing Hanedanı'nın Daoguang İmparatoru'nun emriyle bir konut inşa edildi. Bugün konutun kapısı üzerinde imparatorun el yazısını taşıyan bir levha hâlâ asıllı duruyor.

Konut, aradan 150 yılı aşkın bir süre geçmesine rağmen, hâlâ sapasağlam ayakta duruyor. Rengârenk resimlerle dekore edilerek süslenen onlarca binadan oluşan konut, görkemli görünümüyle ve incelikle işlenen tahta oymalarıyla, Guangdong eyaletinde iyi korunan antik komplekslerin başında geliyor.

Tarihi eserleri korumak, tarih araştırmalarını gerçekleştirmek ve turizme açmak amacıyla 1996 yılında Antik Dapeng Kenti Müzesi kuruldu. Shengzhen'de turizmin gelişmesiyle birlikte Antik Dapeng kenti, zengin kültürel birikimi ve çok sayıdaki tarihi kalıntısıyla turistlerin ilgisini her geçen gün daha da fazla çekiyor.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor