Dayawan Körfezi

2017-02-09 18:21:12

Dayawan Körfezi denilince, akla genellikle orada kurulan dünyaca tanınmış Dayawan Nükleer Elektrik Santralı gelir. Fakat Guangdong eyaletinin Huizhou ve Shenzhen şehirleri arasında bulunan bu körfez, önemli nükleer elektrik üretim merkezinin yanı sıra, bunaltıcı yaz günlerinde serinlik bulabileceğiniz nadir tatil yerlerinden de biridir. Üstelik körfezin hemen yanı başında deniz kaplumbağaları için kurulan Doğa Koruma Bölgesi, Çin'de deniz kaplumbağalarının sayılı üreme yerlerinden biridir. Sözü uzatmadan sizleri hemen oraya götüreyim.

52 kilometrekarelik bir kıyı şeridine sahip olan Dayawan Körfezi, yumuşak ve ince kumlardan oluşan küçüklü büyüklü plajları ve güzel adalarıyla turistleri hayran bırakıyor. Turistler, Dayawan Körfezi'nde parlayan güneşin, geniş kumsalların, masmavi denizin ve balık avının keyfine doyasıya çıkarıyorlar.

Dayawan Körfezi'nin gezilmeye değer birçok yeri var. Burada ihtiyar balıkçıların maceralarını dinleyebilir, adalarda güneşin doğumunu ve batışını seyredebilir, gece denize açılarak balıkçıların yüksek sesle söyledikleri şarkıların eşliğinde balık avlayarak deneyim kazanabilir, böylece şehir yaşamından çok farklı doğal bir yaşamın tadını çıkarabilirsiniz.

Dayawan Körfezi'inde düzenli şekilde sıralanan 100'dan fazla ada bulunuyor. Birbirlerinden farklı olan bu adalar, Çin'in tanınmış turistik bölgesi Guilin şehrini andırıyor. Bu nedenle yöre halkı, Dayawan Körfezi'ni "Denizdeki Guilin" olarak da adlandırıyor. Değişik güzelliklere sahip bu adaların yakınlarında yüzmek, plajlarında deniz kabukları toplamak, piknik yapmak, kayalara tırmanmak, dalış yapmak gibi spor ve eğlenceler, maceraseverler için son derece ideal.

Bu adalar arasında özgün görünümünü hâlâ koruyan Lajia, buranın ikinci büyük adasıdır. Lajia adası, uzun deniz sahiline sahip olan Guangdong eyaletindeki çok sayıdaki plajdan oldukça farklıdır. Süratli botla eyaletin limanından ayrılarak yarım saatlik bir yolculuktan sonra Lajia adasına ulaşabilirsiniz. Buradaki plaj, tertemizdir ve doğal görünümünü korumaktadır.

Kızgın güneşin altında karşısına çıkan tertemiz denizi gören bir insan, hemen denizle kucaklaşmadan durabilir mi? Bunun yanında tabii ki bir şemsiyenin altında kumsala yatıp gözleri kapayarak dalga seslerini dinlemek de ayrı bir keyif.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor