Qinghai Gölü

2016-12-15 09:58:37 CRI

Qinghai Gölü, "Dünya'nın Damı" olarak adlandırılan Tibet Yaylası'nın kuzeydoğusunda bulunur. Yüzölçümü 4500 kilometrekare olan göl, engin ve esrarengiz bir atmosfer taşır.

Otomobille Qinghai eyaletinin merkezi Xining şehrinden yola çıkarak, şehrin batısına doğru gidiyoruz. Yol boyunca, birbirlerini izleyen görkemli dağlar, yemyeşil otlaklar ve otlayan sığır ve koyun sürüleri görüyoruz. Yaklaşık 150 kilometrelik bir yolculuktan sonra, uzakta açık mavi sular ile göğün birleştiği bir manzara, gözlerimizin önüne serilir. Gölün kıyısına daha yaklaştığımızda, gölün renginin daha da koyulaşarak açık maviden laciverte dönüştüğü görülür. Bu uçsuz bucaksız göl, "Yayla İncisi" adı verilen Qinghai Gölü'dür.

İki yüz milyon yıl önce Tibet Yaylası, hâlâ engin bir denizmiş. Bu denizin dibi, daha sonra yer kabuğunun şiddetli hareketlerinden dolayı, yavaşça yükselmiş. Deniz suları, yüksek dağlarla çevrelenmiş ve büyüklü küçüklü göller oluşmuş. Qinghai Gölü, işte bu göllerden en ünlüsü.

Turistik gemilerle gölde gezilecek iki yer var. Biri, Kuş Adası. Ada, Çin'de göçmen kuşların en yoğun toplandığı mekan. Burada, 40'ı aşkın tür kuş yaşamaktadır. Diğeri ise, Haixin Dağı. Uzun geçmişe sahip bu dağ, dini açıdan kutsal bir yer olarak tanınır.

Gemiden uzağa baktığınızda, uçsuz bucaksız göl ile engin göğün birleştiği güzel manzarayla karşılaşırsınız. Masmavi göl suları, güneş ışıkları altında daha temiz ve parlak gözükür. Qinghai Gölü'nün, ülkenin iç bölgelerindeki göllerden daha geniş olmasından dolayı, gemiyle gölde gezen turistler, bazen, deniz seviyesinden 3200 metre yükseklikte bulunan yaylada olduklarını unutabilir.

Kuş Adası'nın, Qinghai Gölü'nün esrarengiz bir manzarası olduğu söylenir. Gölün kuzeybatısında bulunan ada, 0.8 kilometrekarelik bir alan kapsar. İlkbahar geldiğinde, yabani kaz, kara boyunlu turna ve karabatak gibi göçmen kuşlar, grup halinde Çin'in güney kesimi ve Güneydoğu Asya gibi bölgelerden buraya göç eder. Ada bu sezonda, çoşkulu bir dünyaya dönüşür. Yüz binlerce kuş, sabahtan akşama kadar adada yeni yuvalarını kurmak için otları ve ağaç dallarını taşırlar. Kuşlar, nisan ve mayıs aylarına girildiğinde yumurtlarlar ve yavrularını beslerler. Haziran ve temmuz aylarında "Anne ve babalar" tüyleri tamamen çıkan yavrularını, yiyecek bulmaları için dışarıya götürür.

Kuşlar, ya masmavi gökte süzülür, ya yemyeşil göl dalgaları üzerinde oynaşır, ya da kumsalda dinlenirler. Ada, gerçekten bir kuş cennetidir.

Uzmanlardan alınan bilgiye göre, Kuş Adası'nın kuşların ideal üreme ve yaşama alanı olmasının başlıca nedeni, özgün doğal çevre ve coğrafi koşullardır. Ada, düz toprakları, ılıman iklimi, sakin ortamı, zengin su bitkileri ve balık kaynağıyla, akıllı kuşları çekiyor. Yerel hükümet, adanın doğal ortamının korunması, kuşların rahatsız edilmemesi ve turistlerin kuşları yakından seyredebilmesi için adada bir gözetleme kulesi kurdu. Turistler, bu kuleye çıkarak sevimli kuşları doyasıya seyredebilirler.

Haixin Dağı, Qinghai Gölü'nün gezilmeye değer diğer bir turistik yeri. Gölün merkezinin güneyinde bulunan bu dağda gezdiğinizde, hafifçe esen rüzgârlarla narin doğal ortama bayılırsınız.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor