"Taşınabilir" Yasak Kent

2014-01-11 16:39:24

"Taşınabilir" Yasak Kent

Yasak Kent, Çin'in başkenti Beijing'in merkezindeki eski ve görkemli yapılardan biri, hatta en önemlisidir. Çin'in eski çağlarındaki imparatorluk saraylarının "incisi" olan dünyaca tanınmış Yasak Kent, dünyanın en büyük çaplı ve en iyi muhafaza edilen ahşap yapı topluluğu olarak kabul ediliyor. Yasak Kent, 1987 yılında, "Dünya Mirasları Listesi'ne girdi. Bu nedenle, her gün on binlerce yerli ve yabancı turist Yasak Kent'i geziyor.

    Yasak Kent'te kısa süre önce meydana gelen bir olay, dünya çapında ilgi uyandırdı. Dünyaca bilinen Starbucks kahvesi Yasak Kent'ten ayrıldı. Bu ayrılma, halkın milli miras içinde yabancı marka dikilmesini görmek istememesinden kaynaklanıyor.

    Yasak Kent Müzesi Başkan Yardımcısı Li Wenru 13 Temmuz günü basına verdiği demeçte, "gelen ziyaretçilere Yasak Kent'in zengin geleneksel kültür birikimini tanıtmanın yanı sıra, konukların yiyecek ve içecek sorununu da çözeceğiz; giderlerken Yasak Kent'e özgü kültürü ve sanatı götürmelerini ve yaymalarını sağlayacağız" diye konuştu. Li Wenru, alışveriş ortamını iyileştirmek, hatıra eşyalarda Yasak Kent'in özelliğini yansıtmak ve 2008 Olimpiyat Oyunları'nın yaratacağı talebe göre hizmet kalitesini yükseltmek için Yasak Kent markası oluşturma ve hizmeti güçlendirme konularında kent içindeki dükkanlarda düzenleme yaptıklarını söyledi. Li Wenru'ya göre, Yasak Kent, 1 Mayıs 2008'de turistleri yeni bir imajla ağırlayacak.

    Yasak Kent, geçen yıl ihale yöntemiyle deneyimli bir şirket seçti. Bu şirket Yasak Kent'teki alışveriş noktaları için kapsamlı bir plan hazırladı. Plana göre, Yasak Kent özelliğini taşıyan kültür malları geliştirilecek. Yasak Kent'te iş yapan şirketler, Yasak Kent markasını kullanacaklar. Kendi markasında ısrar eden Starbucks'ın çekilmesi dışında, diğer 34 alışveriş noktası, Yasak Kent markasını kullanıyor. Starbucks'ın yerinde sıcak ve soğuk içecekler satılacak.

    Li Wenru, Yasak Kent Müzesi Kültür Mallarının Yaratımı ve Denetimi Yönetmeliği gibi birkaç yönetmelik hazırlanmasıyla, Yasak Kent içindeki işletmelerin faaliyetlerinin daha standart hale geleceğini ifade etti.

    Li Wenru, yaratıcılıkla geleneksel kültürü ve sanatları modalaştırma ve bu kültürü ve sanatları çağdaş insanların hayatıyla birleştirmenin, Yasak Kent'in hedefi olduğunu vurguladı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor