Makao'da Dünya Turizm Ekonomisi Forumu

2019-10-24 08:36:04

8. Dünya Turizm Ekonomisi Forumu 14 Ekim'de Çin'in Makao Özel İdari Bölgesi'nde başladı.


Foruma katılanlar, küresel ekonomik faaliyetler ve ülkeler arası değişime en çok dinamizm katan alanın turizm olduğuna dikkat çekerek, sektörün güçlü gelişme eğilimi yakaladığını bildirdiler. Katılımcılar, ilerleyen dönemde turizm sektöründe dışa açılma ve işbirliği boyutunun genişletilmesi, böylece halklara daha güzel bir yaşam ortamı oluşturulması gerektiğini vurguladılar.


8. Dünya Turizm Ekonomisi Forumu'nun teması, “Turizm ve Tatil Dünyası İçin Yeni Stratejiler Aramak, Daha Güzel Bir Yaşam Ortamı Oluşturmak” olarak belirlendi.


Foruma dünyanın çok sayıda ülkesinden 2 binden fazla turizmci, hükümet yetkilisi ve uzman katıldı. Forumun konuk ülkesi Arjantin ve Brezilya olurken, konuk eyalet ise Çin'in Jiangsu eyaleti seçildi.


Forumun düzenlenmesindeki önemli bir etken Çin ve Latin Amerika arasındaki turizm işbirliği potansiyelini artırmak. Çin Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Zhang Xu, forumun açılış töreninde, turizmin, Çin ekonomisine ve istihdam durumuna sağladığı katkının yüzde 10'u aştığına işaret ederek, Çin'de “kitle turizmi” dönemine girildiğini kaydetti.


Bakan Yardımcısı Zhang Xu, “Turizmin Çin ekonomisine ve istihdam durumuna sağladığı katkılar yüzde 10'u aştı. Geçen yıl Çin'in iç kesiminde yaşayan vatandaşlar arasında kişi başı turistik amaçlı seyahat sayısı 4'e ulaştı. Çin içinde gezenlerin sayısı 1994'e göre 11 kat büyüyerek 5 milyar 500 milyon kişiyi aştı, elde edilen gelir 5 trilyon yuanı geçti. Gelir miktarındaki artış ise 1994'e kıyasla yüzde 50 oldu.” diye konuştu.


İstatistiklere göre, Çin vatandaşlarının geçen sene gerçekleştirdiği yurt dışı seyahatlerinin sayısı 291 milyonu aştı. Bu sayı 2017 yılına göre yüzde 7,8 arttı. Turizm, Çin'de dışa açılmayı güçlendiren, uluslararası kültürel değişim ve işbirliğini pekiştiren önemli bir güç haline geldi. Çin, kültür ve turizm alanlarında diğer ülkelerle işbirliği ve değişimi artırmaya, küresel turizm ekonomisini geliştirmeye, böylece insanoğlunun kader ortaklığını oluşturmaya hazır.


Makao, doğu ve batı kültürlerinin kaynaştığı önemli bir kültür ve turizm merkezi. Makao'nun Çin'e kavuşmasından sonraki 20 yılda, turizm sektörü atılım niteliğinde ilerleme kaydetti.


Makao Özel İdari Amiri Fernando Chui Sai On, söz konusu forumun açılışında, Makao'yu küresel tatil ve turizm merkezi haline getirmek için çaba gösterdiklerini dile getirerek şunları söyledi:


“Turizm, Makao ekonomisinin önemli dayanaklarından biri. Makao Özel İdari Bölgesi'nin kuruluşundan bu yana geçen 20 yılda turizm sektörü hızla gelişti. Ağırlanan turist sayısı 4 kat, otellerdeki oda sayısı da 3 kat arttı. Önümüzdeki günlerde Makao'nun vatana hizmet eden, Çin'i diğer ülkelere bağlayan kavşak bölge statüsünü güçlendirerek, daha geniş kapsamlı ve büyük ölçülü çifte kazanç düzenini oluşturacağız.” 


Brezilya Başkan Yardımcısı Hamilton Mourao ise 8. Dünya Turizm Ekonomisi Forumu'nun açılış törenine bir video mesajı gönderdi. Mourao mesajında Çinli turistlere yönelik hizmet seviyesini artıracaklarını, mobil ödeme sistemi devreye sokma ve Çince bilgi hizmet platformu kurma gibi bir dizi tedbir alacaklarını kaydetti.


Çin ve Brezilya'nın turizm işbirliğinin büyük gelişme potansiyeline sahip olduğunu söyleyen Mourao, “Çin, son 10 yıldır Brezilya'nın önemli ticari ortaklarından biri. Aynı zamanda Brezilya'nın en büyük yabancı yatırımcısı konumunda. Biz, Çin ile stratejik ortaklığımızı güçlendireceğiz. Bu kapsamda turizmin rolünün büyük olacağına inanıyorum. ”


Foruma katılanlar, turizmin dışa açık ekonomilerin tipik bir kolu olduğuna işaret ederek, küreselleşme karşıtlığının baş gösterdiği bir dönemde ilgili tarafların dışa açık, kapsayıcı, hoşgörülü bir tavır sergilemesi, turizm işbirliğini yoğunlaştırması, Kuşak ve Yol inşasından doğan fırsatlardan faydalanıp küresel turizm işbirliği şebekesini genişletmesi gerektiğini dile getirdiler.


İlgili tarafların, turizm sektöründe altyapı tesisleri inşasının güçlendirilmesi gerektiğini de savunan katılımcılar, yeni teknolojilerin değerlendirilmesi, turistik ürünlerin zenginleştirilmesi ve turistik hizmet kalitesinin artırılması gerektiği yönünde görüş bildirdiler. 

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor