Wuhan'da askeri olimpiyat rüzgârı

2019-10-22 12:29:19

7. Dünya Askeri Olimpiyat Oyunları kısa süre önce Çin'in orta kesiminde yer alan Hubei eyaletinin merkezi Wuhan kentinde başladı.


Çiçek şelalesi, bambudan yapılan koşu pisti, taş döşeli nehirler… Wuhan Botanik Bahçesi'ndeki tüm alanlar, Dünya Askeri Olimpiyat Oyunları vesilesiyle gelen ziyaretçiler için özenle süslendi. Botanik Bahçesi'nin yönetim makamı, çeşitli bitkileri kullanarak askeri olimpiyat oyunlarının kros, paraşütle atlama, modern pentatlon gibi kategorilerde yarışan sporcularının minyatürlerini hazırladı, yaratıcı unsurlar içeren görsel alanlar oluşturdu.


Wuhan Botanik Bahçesi'nin ana kapısında "Şiirsel Wuhan" adlı bir platform kuruldu. Platform, beyaz taş döşeli yollarıyla ünlü olan, “göller kenti” diye anılan ve zengin su kaynaklarına sahip Wuhan'ı temsil ediyor. Sularda ilerleyen mavi yelkenli minyatürünün, çevresi çeşitli taze çiçeklerle çevrili. Minyatür, Wuhan'ın dünyanın dört bir köşesinden gelen misafirlerine kollarını açtığını sembolize ediyor.


Wuhan Botanik Bahçesi'nin en ilgi çekici bölümlerinden biri de serası. Seranın ortasında Calla zambağı, kasımpatı, horoz ibiği çiçeği ve nilüfer gibi 10'dan fazla tür çiçekten oluşan şelaleler yer alıyor. Hemen ilerisindeki geniş platform üzerinde çok sayıda dans eden çiçekten insan figürü bulunuyor. Bu görüntüyle askeri olimpiyat oyunlarının oluşturduğu sıcak atmosfer tasvir ediliyor.


Tropikal yağmur ormanlarında yetişen bitkilerden oluşan bir havuzda ise paraşütle atlama sporu canlandırıldı. Beyaz pamuklarla bulutlar, bambu dallarıyla ise paraşütle atlayan askerler resmedildi, böylece askerlerin büyük cesaretinin gözler önüne serilmesi amaçlanıyor. Orkide bölümünde yine bambularla askeri oyunların gerçekleştirileceği parkurlar yapıldı. Parkurların üzerindeki karton insan figürleri koşu halinde.


Orkide bölümünün dışında farklı bitkilerle “Orman Bulmacası” adlı bir sahne daha oluşturuldu, sahnede inşa edilen çeşitli engeller kros yarışması alanını temsil ediyor.


Wuhan Botanik Bahçesi sorumluları, Wuhan'da bu yıl gündemi askeri olimpiyat oyunlarının oluşturduğunu belirterek, bu nedenle bahçedeki zengin bitki kaynaklarından faydalanarak Wuhan'ın ekolojik güzelliğini olimpiyat oyunları temalı bölümlerle tüm dünyaya göstermeye çalıştıklarını ifade etti.


Öte yandan, 1 Ekim'de başlayan 7 günlük Milli Bayram tatilinde Wuhan'da ağırlanan turist sayısı 22 milyonu aştı. Wuhan,  Yangtze Nehri'nde Fener Işıkları Şovu, Donghu Gölü'nde Yeşillik Yolu ve Huanghe Binası gibi etkinlikleri ve mekânlarıyla, Çin'deki en popüler turistik yerlerden biri haline geldi.


Wuhan bir zamanlar yabancıların gözünde kirli ve dağınık bir kent iken bugün bu imajından tamamen kurtuldu. Kentin tertemiz sokakları çiçek, ağaç, nehir ve göllerle kaynaşmış durumda. Wuahn, yerel yönetimin yoğun çabaları neticesinde yepyeni çehresiyle turistleri ağırlamaya hazır.


Wuhanlı vatandaşlar yaptıkları yorumlarda kentin doğal çevresinin iyileştirilmesiyle birlikte Wuhanlı olmaktan duydukları gururun ve vatan sevgilerinin arttığını, bu güzel kenti dünyanın dört bir köşesinden gelen turistlere tanıtmayı çok istediklerini ifade ediyor. 

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor