Çin'in turizm diplomasisi, 70 yıllık yolculuk

2019-10-03 09:25:25

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ve İsviçre Federal Konsey Başkanı Doris Leuthard, 17 Ocak 2017'de Çin-İsviçre Turizm Yılı'nın açıldığını Davos kentinde birlikte ilân etti.


Çinli turistlerin yabancı ülkelere seyahatlerinin artmasıyla birlikte, Çin'in küresel turizme etkileri de hızla büyüyor. İstatistiklere göre, 2016 yılı sonu itibarıyla yabancı ülkelerde ağırlanan Çinli turist sayısı 122 milyonu aştı. Çinli turistlerin yurt dışında yaptığı harcamalar ise 109 milyar 800 milyon ABD Doları'nı buldu. Çin, yurt dışına turist gönderen ülkeler sıralamasında dünya birinciliğini halen koruyor.


Turizm etkinlikleri, Çin ile yabancı ülkeler arasındaki ilişkilerin yoğunlaştırılması bakımından ne gibi bir anlam ifade ediyor? İşte bu sorunun yanıtını makalemizde vermeye çalıştık.


Turizm, kamu diplomasinin en etkili aracı


17 Kasım 2017'de, saat 4.00 ila 5.00 civarında Çin Seddi'nin Mutianyu bölümü tertemiz ve huzur dolu haliyle güneşin doğuşunu seyrediyordu. O günün sabah saatlerinde Panama Cumhurbaşkanı Juan Carlos Varela, eşiyle birlikte Mutianyu'yu ziyaret etti. Çinliler arasında “Çin Seddi'ni görmeyen, yiğit sayılmaz.” sözü çok popülerdir. Varela, Çin Seddi'ni ziyaret eden yabancı devlet başkanları arasında “yiğit” sertifikasını alan 50. kişi oldu.


Çin'in en büyük simgelerinden olan Çin Seddi, Ekim 1954'te de Hindistan Başbakanı Jawaharlal Nehru'yu ağırlamıştı. Nehru, Çin Seddi'ni ziyaret eden ilk yabancı lider oldu. Şubat 2002'ye kadar Çin Seddi'nde 178 ülkeden yabancı konuklar ağırlandı. Bu konuklar arasında Hindistan Başbakanı Nehru, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD'nin eski başkanlarından George Walker Bush ve Ronald Wilson Reagan ile Güney Afrika Devlet Başkanı Nelson Rolihlahla Mandela gibi 400'den fazla yabancı ülkenin devlet veya hükümet başkanı yer aldı.


Beijing İkinci Yabancı Diller Üniversitesi Kuşak ve Yol Araştırmaları Enstitüsü Başkan Yardımcısı Shao Tongqian, “Turizm, Çin'in dışa açılan bir penceresi, Çin halkı ve yabancı ülkelerin halkları arasındaki dostluğu pekiştiren bir köprü. Turizm, ülkelerarası gerginliği yumuşatma özelliği de taşıyor. Ve de kamu diplomasinin en etkili aracı.” diye konuştu.


Çin Halk Cumhuriyeti'nin kuruluşundan hemen sonra, Kasım 1949'da Yabancı Ülkelerdeki Çinli Göçmenlere Hizmet Ajansı Çin'in güney kesiminde yer alan sahil kenti Xiamen'de kuruldu. Ajans, yabancı ülkelerde yaşayan ve vatanına dönen Çinli göçmenlere hizmet sağlıyor. 15 Nisan 1954 tarihinde ise Çin Uluslararası Seyahat Acentesi resmen kuruldu ve eski Sovyetler Birliği ile Doğu Avrupa ülkelerinden Çin'e gelen yabancı turistlere hizmet sağlamakla görevlendirildi. Batılı ülkelerin ablukası altında bulunan Çin, turizm yoluyla tanınmak istedi. Çin'in turizm sektörü, o dönemde özel bir misyon yüklenerek gelişmeye başladı.


Çin'in siyasi etkisini artırmak ve siyasi başarılarını dış dünyaya tanıtmak amacıyla Haziran 1964'te Çin Devlet Konseyi'ne bağlı Çin Seyahat ve Gezi İşleri Müdürlüğü resmen kuruldu. Çin'de 1955 yılında eski Sovyetler Birliği'nden sadece 500 turist ağırlandı. 1958 yılında eski Sovyetler Birliği ve Doğu Avrupa ülkelerinden 6 binden fazla turist Çin'i ziyaret etti. 1965 yılında Batılı ülkelerden gelenler dâhil Çin genelindeki topraklara 12 bin yabancı turist ayak bastı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor