Çin turizminin 70 yılı

2019-09-26 08:58:35

Yaşlı Sığır'ın anlattığına göre, 1995 yılında Çin'deki turistik altyapı tesislerinin kalite seviyesi yüksek değildi. Uçak biletleri, tren biletleri ve turistik mekânlara ilişkin tüm bilgiler internet üzerinde yoktu. Ulaştırma kapasitesi de düşüktü. Tüm bunlar, turistlerin gezileri sırasında çektiği sıkıntıların kaynağıydı.


Reform ve dışa açılma politikasının uygulanması, özellikle Çin Komünist Partisi'nin 18. Genel Kongresi'nin yapılmasıyla birlikte, turizmin milli ekonomiyi canlandıran büyüme motoru olması stratejisi hayata geçirildi, Çin'de yabancı ülkelere seyahat akımı başladı. “Altın haftada” ülke genelindeki otobanlarda ilk kez ücretsiz geçiş uygulaması yürürlüğe kondu. Günümüzde 72 ülke, Çin'e vize muafiyeti veya havalimanı vizesi uyguluyor.


Li Jingzhen, muhabirimize 2000 yılında Hainan'da gerçekleştirdiği bir seyahat programını şu ifadelerle anlattı:


“Havalimanından çıkar çıkmaz, otelin gönderdiği ve bizi almaya gelen otobüsü gördük. Sevinçle otobüse bindik ve kısa zamanda otele vardık. Bu konforlu hizmet sayesinde, yolculuğumuz daha başlangıçta bize unutulmaz hatıralar verdi.”


Li Jingzhen, 2003 yılında Harbin Uluslararası Buz ve Kar Festivali çılgınlığına ayak uydurarak, yeni yılı Harbin'de geçirdi. Böylece Li, ömründe ilk kez memleketi dışındaki bir kentte yeni yılı kutlamış oldu.


Turist Wu Ji ise 2008 yılında eşiyle yaptığı bir iş gezisi sırasında Tayland'da biriktirdiği güzel anlarından söz etti. Kiraladığı otomobille Tayland'ın çok sayıda adasını gezen Wu, 2010 yılında da Alpler'de otomobille yolculuk yaptı. Wu Ji, gezisiyle ilgili olarak günlüğüne şu notları yazdı:


“Genç olmayabiliriz; ancak botla, yaya olarak veya otomobille yolculuk yapıyoruz ve gençlerin gerisinde kalmıyoruz. ”


Çinlilerin seyahat tutkusu çoktandır ana kesimi aşarak dünyanın dört bir köşesine yayıldı. Dahası Çinli turistler, bireysel gezilere, gezinin kalitesine ve derinliğine büyük önem vermeye başladı. Günümüzde Çin'de turizmin gayrisafi yurt içi hasılaya katkısı yüzde 10'u aştı. 2017 yılında Çin'de gerçekleştirilen toplam seyahat sayısı 5 milyar 100 milyonu geçti, elde edilen turistik gelir ise 5,3 trilyon yuana ulaştı.


Turizm sektörü bilişim yönünden de gelişmeye devam ediyor, artık mobil uygulamalar üzerinden pek çok hizmeti almak mümkün. Özellikle ülke genelinde küresel turizm politikası etkin şekilde hayata geçirilmekte. Bu dönemde Çinliler artık daha konforlu ve hızla erişilebilen seyahatler bekliyor. 

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor