Çin turizminin 70 yılı

2019-09-26 08:58:35

Bu yıl, Çin Halk Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 70'inci yıldönümü. Turizm sektörü de cumhuriyetin 70 yılında büyük değişimlerden geçti.


Çin Halk Cumhuriyeti'nin kurulduğu dönemlerde, “turizm” kelimesi, vatandaşlara yabancı idi. 2018 yılında ise Çin, dünyanın en büyük turizm piyasası, Çinli turistler de dünyanın en çok harcama yapan halkı konumuna yükseldi. Turizm, milli ekonominin stratejik dayanağı haline geldi. Geçen yılın ilk yarısında Çin içinde turistik amaçlarla seyahat eden kişi sayısı 2 milyar 826 milyonu aştı. “Canı istediğinde yola koyulmak”  Çinliler arasında popüler bir yaşam tarzı oldu.


Zaman hızla geçiyor. 80'li yıllarda Çin'de kişi başına ortalama seyahat oranı sadece yüzde 0,2'yi buluyordu v bu seyahatlerin çoğu, 500 kilometrenin ötesine geçmiyordu. Çinlilerin gezi alışkanlığı düşük seviyedeydi. O dönemde seyahate çıkmak için mutlaka işyerinden seyahat sertifikası alınması gerekiyordu. Her gün yemek sorununu çözmek için de 250 gramlık gıda karnesi hazırlanmalıydı. Konaklama bakımından da birtakım şartlar vardı, örneğin küçük otellerde veya konuk evlerinde dört veya 5 kişi ile aynı odada kalmak söz konusuydu.


Çin'de reform ve dışa açılma politikasının uygulanmaya başladığı 1978 yılından beri, Tianjin'den başkent Beijing'e yolcu uçağı seferleri gerçekleştiriliyor. Başlarda Viscount tipi yolcu uçaklarının hizmet verdiği bu seferin süresi sadece 28 dakika idi. Uçak biletlerinin fiyatı da 10 yuanı buluyordu. Bu fiyat, on kişinin Beijing'de ünlü bir lokantada bir öğün yemek parasına eşitti. Tianjin-Beijing uçağına binenler arasında başkentte balayını geçirmek isteyen genç köylüler ve Yasak Kent, Yazlık Saray ve Beihai Parkı'nı gezmek isteyen yaşlılar yer alıyordu.


Özellikle vurgu yapılması gereken bir nokta da, 80'li yıllarda kullanılan uçak biniş kartları, haritalar ve posta kartları üzerinde Çince ve İngilizce olmak üzere iki dilde bilgilere yer verilmesi, böylece yabancı turistlere de kolaylık sağlanmış oluyordu. Çünkü başlangıçta turizm, önemli bir döviz kaynağı olarak görülüyordu. Daha sonra da Çin halkının turizm bilinci giderek pekişti ve yurtiçi seyahat sektörü hızla gelişti. 


90'lı yıllarda ise Çin, kitle turizmi dönemiyle karşılaştı. Singapur, Malezya ve Tayland'ın seyahat kapıları, Çin vatandaşlarına açıldı. Bu üç ülke, Çinlilerin seyahat ettikleri ilk yabancı destinasyonlar oldu.


Buna paralel olarak, Çin'deki yurtiçi turizm piyasası da giderek hareketlendi. 1995 yılından itibaren, iki günlük hafta sonu sistemine geçildi. 1999 yılından itibaren de “altın hafta” adı verilen 7 günlük Milli Bayram (1 Ekim, Çin Halk Cumhuriyeti'nin kuruluş günü) tatili uygulanmaya başladı. Çinliler, bu atılımlardan sonra gerçek anlamda uzun vadeli seyahat sevincini ilk kez yaşadı.


Muhabirimizle 15 günlük seyahat çizelgesini paylaşan ve takma adı Yaşlı Sığır olan bir turist, Shanghai'dan Chengdu'ya kadar gezdiğini, seyahati süresince Jiuzhai Vadisi, E'mei Dağı, Leshan Dağı Büyük Buda Heykeli, You'e Tepesi, Beyaz Köşk ve Kül Mağarası, Üç Boğaz ve Huanghe Binası gibi birçok ünlü mekânı gezdiğini söyledi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor