Chengdu'da dünya maddi olmayan kültür mirasları festivali

2019-09-19 09:12:51

7. Chengdu Dünya Maddi Olmayan Kültür Mirasları Festivali'nin tanıtım toplantısı kısa süre önce Beijing'de yapıldı.


Toplantıda verilen bilgilere göre, Çin Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Sichuan eyalet yönetimi tarafından ortaklaşa düzenlenecek olan festivalde yüze yakın ülkenin kültür miras varisleri tanıtılacak. Festival süresince uluslararası forum ile kültür mirasları konulu bir dizi sergi ve gösteri gerçekleştirilecek.


Ana teması, “Renkli Kültürleri Devam Ettirelim, Güzel Bir Yaşam Yaratalım” olarak belirlenen festival, yoksullukla mücadeleyi ve kırsal kesimlerde kalkınmayı hızlandırmayı, turizm-kültür kaynaşmasını güçlendirmeyi hedefliyor.


Sichuan Kültür ve Turizm Müdür Yardımcısı Zhao Hongchuan festivalin açılış töreninde yaptığı konuşmada, “Öncelikle festival, ülkelerin salonlarını inceleme, geleneksel sanat gösterileri ve açılış töreni olmak üzere üç bölümden oluşuyor. 20 ülke ve Çin'in 14 eyaletinden gelen sanatçılar festival süresince çeşitli gösteriler sunacak.


İkinci olarak, maddi olmayan kültür mirasları uluslararası forumu yapılacak. Maddi olmayan kültür miraslarını korumaya odaklanan forum, üç bölümden oluşuyor. Bunlar; maddi olmayan kültür mirasları ve turizmi geliştirme konulu seminer, Asya Pasifik bölgesinde maddi olmayan kültür miraslarını korumaya dair eğitim programı ve kentsel yaşam estetiği forumu, ulusal düzeyde maddi olmayan kültür miraslarının varisleri temalı kurs.


Üçüncü olarak uluslararası maddi olmayan kültür mirasları alanında kutlama etkinlikleri gerçekleştirilecek. Festivalin ana etkinliklerine paralel olarak da Sichuan eyaletinin çeşitli kentlerinde başka programlar yapılacak, özellikle kültür miraslarını koruma çalışmalarının tanıtımına ağırlık verilecek. ” diye konuştu.


7. Chengdu Dünya Maddi Olmayan Kültür Mirasları Festivali'nin hazırlıkları istikrarlı şekilde yürütülmekte. Festivale yüze yakın ülkenin temsilcilerinin katılması bekleniyor. Bu kapsamda uluslararası foruma 58 ülkeden konuklar, maddi olmayan kültür mirasları sergisine 31 ülkeden temsilciler, kültür mirasları gösterilerine ise 20 ülkeden sanatçılar katılacak. 105 etnik çalgı ve geleneksel el sanatları yarışmaları da düzenlenecek.


Chengdu Belediye Başkan Yardımcısı Jing Jing, gelecek festivalin, önceki festivallere kıyasla daha fazla öne çıkan noktaya sahip olduğunu bildirerek sözlerine şöyle devam etti:


“Festivalin ulusal kalkınma stratejisiyle kaynaşması güçlendirilecek, yoksullukla mücadele ve kırsal kesimlerin kalkındırılmasında maddi olmayan kültür miraslarının rolü gösterilecek. İkincisi kültür-turizm kaynaşması kuvvetlendirilecek. Üçüncüsü kültürel değişim pekiştirilecek, çeşitli yarışmalar düzenlenecek. Dördüncüsü, festivalin ana sahasında düzenlenen etkinliklerin yanı sıra Sichuan'ın diğer bölgelerinde de programlar yapılacak. Böylece maddi olmayan kültür mirasları festivali, sıradan vatandaşların günlük hayatıyla birleştirilecek. Son olarak kültür miraslarının tanıtımında inovatif yöntemler uygulanacak.”


İlki 2007 yılında düzenlenen Chengdu Dünya Maddi Olmayan Kültür Mirasları Festivali, iki yılda bir Sichuan eyaletinin merkezi Chengdu kentinde yapılmakta. Festival, dünya genelinde maddi olmayan kültür miraslarını konu alan ilk festival niteliğinde.


Çin Kültür ve Turizm Bakanlığı Uluslararası Değişim ve İşbirliği Dairesi Başkanı Xie Jinying basına verdiği demeçte, festival kapsamında bugüne kadar 2 binden fazla etkinlik yapıldığına dikkat çekerek, 8 binden fazla maddi olmayan kültür mirasının festivale katıldığını, festivalde ağırlanan ziyaretçi sayısının 20 milyonu aştığını kaydetti.


Günümüzde festivalin uluslararası toplumun yakından takip ettiği bir etkinlik haline geldiğini söyleyen Xie Jinying, “Festival, BM Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Maddi Olmayan Kültür Mirasları Koruma Antlaşması'na taraf olan ülkelerin kültür miraslarını koruma çalışmalarına verilen önemi gösteriyor. Bu alandaki deneyimlerin de paylaşıldığı küresel bir şenlik haline gelen festival, aynı zamanda, Çin milletinin seçkin kültürünü tanıtan, Çin'in batı kesimindeki uluslararası kültürel değişim ve işbirliğini pekiştiren önemli bir köprü oldu. ” diye konuştu.   

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor