Xinjiang'da umumi tuvalet devrimi hızlandırılıyor

2019-09-05 08:53:36

Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi yaz sezonunda yerli ve yabancı turistlerin akınına uğruyor. Bu dönemde, sektörün gelişmesini engelleyen umumi tuvalet sıkıntısının çözülmesi için de yoğun çabalar harcanmakta.


Xinjiang Turizmi Geliştirme Liderler Ekibi kısa süre önce turistik bölgelerde umumi tuvalet inşasını hızlandırmayı öngören bir öneri belgesi yayımladı. Buna göre, umumi tuvalet inşası, kırsal kesimlerin kalkındırılarak yaşam koşullarının iyileştirilmesi çalışmalarıyla birlikte yürütülecek. Böylece Xinjiang'ı turizme dayalı kalkındırma stratejisi de etkin şekilde hayata geçirilecek.

 

Belgede yer alan önerilere göre, Xinjiang yerel yönetimi, mevcut eksiklikleri dikkate alarak, umumi tuvalet sayısını artıracak, su ve enerji tasarrufu sağlayarak çevre korumayı ön plana alacak. Söz konusu çalışmalar için ayrılan bütçe, öncelikle pilot turistik kentlerle ilçelerde kullanılacak. Ulusal düzeyde çeşitli derecelere sahip turistik mekânlarda, kırsal kesimlerdeki turistik alanlarda, trafik hizmet istasyonlarında, orman parklarında ve alışveriş merkezlerinde bulunan umumi tuvalet tesisleri iyileştirilecek.


Belgeye göre, turistik umumi tuvaletler 2020 yılına kadar tüm Xinjiang'ı kapsayacak şekilde inşa edilecek.

 

İnsan merkezlilik ilkesine öncelik verilecek

Xinjiang'ın en ünlü turistik yerlerinden biri olan Tanrı Gölü'nde ileri teknolojiyle teçhizatlı umumi tuvaletler inşa edildi. Bu tuvaletler, hizmete girer girmez turistlerin beğenisini kazandı. Çevre dostu umumi tuvaletlerde yapay zekâ teknolojisinden de faydalanıldı. Bu teknolojiler sayesinde turistlerin tuvalet sıkıntısı etkin şekilde çözülürken, kirli su boşaltımı azaldı, maliyetler düştü.


Tanrı Dağları Turistik Bölgesi Yönetim Komitesi yetkilisi Liu Wenyi, basına verdiği demeçte, “Turistler, büyük ekranlardaki işaretleri takip ederek boş tuvaletleri bulabilirler. Herhangi bir rahatsızlık hissederlerse betonlara bastıklarında, acil yardım personeli anında geliyor.” diye konuştu.


Liu'nun verdiği bilgilere göre, negatif basınçlı ve vakumlu tesisler sayesinde tuvaletleri temizlemek için sadece bir şişe maden suyu kullanmak yeterli. Tuvaletlerdeki atıklar da gübre olarak kullanılabiliyor.


Tüm bunlarla birlikte, Xinjiang genelinde turistik umumi tuvalet sayısını artırmaya ve bu tuvaletlerin kalitesini yükseltmeye eşit derecede önem verilecek. Tuvaletlerin bakımıyla ilgili çalışmalar geliştirilecek. Su ve enerji tasarrufu sağlanacak. Kötü koku giderme gibi işler için yeni teknolojiler kullanılacak.  

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor