Xinjiang mutfağı, bölgenin turistik markası haline geldi

2019-08-29 09:24:35

16 Ağustos saat 16.00'da, öğle yemeği vakti çoktan geçmesine rağmen, Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'nin Hotan şehrine bağlı Yurunkaş kasabasında bulunan Sambusa Lokantası, müşterilerle tıklım tıklım. Sambusa, Uygurlara özgü bir çeşit mantıya verilen ad.


Lokantanın müşterilerini yerel ziyaretçilerin yanı sıra, sosyal medyada paylaşmak için güzel yemeklerin fotoğraflarını veya videolarını çekmekle meşgul olan, Çin'in iç kesiminden gelen turistler de oluşturuyor.


“Buradaki sambusa gerçekten çok lezzetli. Şöhreti hak ediyor.” Pekin'den gelen ve kendi otomobiliyle yolculuk yapan Zhao Qing, sambusanın tadına övgüler yağdırdı. Zhao Qing ve beraberindeki arkadaşları, Sambusa Lokantası'nda sambusa, tandır kebabı ve buzlu yoğurt gibi birbirinden lezzetli yemeklerin hepsini tattı. Yemekleri tanıtan kısa videolar da çeken Zhao Qing, “Zamanım olduğunda bu güzel yemekleri WeChat üzerinden paylaşacağım. Böylece daha çok arkadaşımın Xinjiang mutfağını tanımasına olanak sağlayacağım.” diye konuştu.


“İnsanların kalbine dokunmak için damak tatlarına hitap etmek gerek.” Bugünlerde Xinjiang'a gelen turist sayısında artış görüldüğü gibi, gün geçtikçe daha fazla ziyaretçi Xinjiang mutfağına merak salıyor. Xinjiang'ın turistik itibarı da buna paralel olarak yükseliyor.


Güzel yemekler, yerli ve yabancı turistleri bölgeye çekiyor

Hotan sınırlarında yer alan Yurunkaş kasabasındaki bir başka sambusa lokantasının sahibi Fazilet Mehmetemin, “Geçmişte, müşterilerimizin çoğu Hotan'daki yerel halk idi. Bugünlerde ise müşterilerin yüzde 70'ini ülkemizin iç kesiminden gelen ziyaretçiler teşkil ediyor.” dedi.


1988'de kurulan Yurunkaş Sambusa Lokantası'nın ünü de günden güne artıyor. Lokanta, hâlihazırda günde yaklaşık 3 bin adet sambusa satışı yapıyor.


Yemek, turizmin elementleri arasında önemli bir yer tutmakta.   Bugünlerde kuzu şiş, tavuk sote, makarna ve Uygur pilavının temsil ettiği Xinjiang mutfağı, turistlerin seyahatlerindeki “yemek” sıkıntısını çözmekle sınırlı kalmayıp, aynı zamanda Xinjiang'ın turizmine renk katıyor.


Yerli ve yabancı turistler artık Shawan usulü tavuk sote yemeden Xinjiang'dan ayrılmıyor. Shawan usulü tavuk sote, Xinjiang'ın Shawan ilçesine has lezzetli ve ünlü bir yemek.


Shawan Kültür, Spor, Radyo, Televizyon ve Turizm İdaresi'nin ÇKP Komitesi Sekreteri Zhong Huiqi basına verdiği demeçte, 1980'li yıllarda Shawan ilçesindeki bazı restoranlarda tavuk sote yemeğinin yapılmaya başlandığını, o sıralarda yemeğin ana müşteri kesiminin uzun yol şoförleri olduğunu kaydetti.


Zhong Huiqi, tavuk sotenin zamanla bölgenin ve tüm Xinjiang'ın ünlü bir lezzeti olup bölgenin turistik bir markası haline geldiğini söyledi. Zhong, ayrıca Shawan ilçesinde tavuk sote yapan restoran sayısının bini aştığı bilgisini verdi.


Güzel yemekler, yerel halka iş fırsatları da sağlıyor

Akşam vakti, Nerimangül Kayit için günün en yoğun zamanı. Kayit, ocak ayından bu yana Hotan Gece Pazarı'nda (Huanhu şubesi) bir sambusa lokantası işletiyor. Turizm sezonunun başlamasıyla birlikte, lokantanın işleri de her geçen gün iyileşiyor. Kayit, şu an her ay 8 bin yuandan fazla kazanç elde ediyor.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor