Gansu'da köy turizminin gelişmesi hızlanıyor

2019-08-20 16:16:20

Çin'in kuzeybatısında yer alan Gansu eyaletinin Zhangye kenti, tarih, kültür, milliyet ve doğal güzellik unsurlarını köy yapılandırmasına katarak kırsal kesimlerde turizmin gelişmesini hızlandırdı. Yerel yönetimler, köylerin kalkınması stratejisini kapsamlı şekilde hayata geçirerek, çiftçi ve çobanların gelirlerini artırmalarına destek sağladı.


50 yaşındaki Zhang Jianjun, diğer iki aile üyesiyle Zhangye kentine bağlı Xiliugou köyünde yaşamakta. Daha önce büyükbaş hayvan yetiştiriciliği ve tarımla uğraşan Zhang Jianjun'un geliri sabit değildi. Zhang'ın yaşadığı köyün bağlı olduğu makamlar, son yıllarda “güzel köy” inşasını hızlandırdı, köy pansiyonlarının kurulmasını teşvik etti. Zhang Jianjun de bu gelişme eğilimine ayak uydurarak bir pansiyon açtı.


Zhang, “Pansiyonumuz 12 ziyaretçiyi barındırabiliyor. Toplam 4 odamız var. Her odada WIFI bağlantısı mevcut. Ziyaretçiler mantarlı makarna, kuzu etli makarna, kuzu etli kristal makarna gibi yöresel yemeklerimizi tadabiliyor. Bir gecelik konaklama ücretimiz 120 yuan. Ziyaretçilerin pansiyonumuzla ilgili değerlendirmeleri de oldukça iyi. Yani, pansiyonumuzun temiz ve kaliteli hizmet sunduğunu söylüyorlar. ” diye konuştu.


Edinilen bilgilere göre, son aylarda Zhang Jianjun'un yaşadığı Xiliugou köyündeki yaşam koşullarında büyük iyileşme sağlandı. Xiliugou, coğrafi konum ve doğal güzellik avantajlarını değerlendirerek, köy turizmini geliştirmek için büyük çaba harcadı. Köyün bağlı olduğu Dahe Nahiyesi Başkanı Wang Sanjun, köy turizmini geliştirmek için tarih, kültür ve doğal güzellik unsurlarını kullanarak, yerel halka özgü örf ve adetleri tanıtma, kamp kurma gibi programları geliştirmeye öncelik verdiklerini kaydetti.


Wang Sanjun'un verdiği bilgilere göre, şimdiye kadar Xiliugou'daki yaşayan 71 ailenin konutları restore edildi, köyün genel görünümü iyileştirildi, barbekü kampı gibi turistik tesisler kuruldu, böylece turizmin içeriği daha da zenginleştirildi ve bölgeye daha fazla ziyaretçi çekildi.


Köyün geçen yılki geliri 4 milyon 870 bin yuana, kişi başına düşen ortalama gelir ise 17 bin 697 yuana ulaştı. Pansiyon sayısı 5'i, barbekü kampı sayısı 8'i buldu. 2018 yılında köyde ağırlanan turist sayısı 5 bin 200 kişi olarak gerçekleştir. Elde edilen gelir ise 700 bin yuana vardı.


Zhangye Kalkınma, Koordinasyon ve Liderlik Ekibi Ofisi'nde görev yapan Ma Mingqing, verdiği demeçte, Xiliugou köyünde kaydedilen başarıların kırsal kesimleri kalkındırmada bir örnek teşkil ettiğine dikkat çekerek, önümüzdeki günlerde bu alandaki yatırımları artıracaklarını belirtti.


Ma Mingqing, “Öncelikle köy turizminin gelişmesini hızlandıracak proje yapılanmasıyla meşgul olacağız, bir dizi turistik marka oluşturacağız, köylülerin gelirlerini artıracağız, aynı zamanda çevre koşullarını sürekli iyileştireceğiz. Öte yandan, kadromuzun eğitimini de var gücümüzle yapacağız, kentlerden daha fazla nitelikli personel çekeceğiz. ”  

 

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor