“Çifte olimpiyat kenti” Beijing'de unutulmaz buz ve kar heyecanı

2019-08-08 21:48:44

2022 yılında, 24'üncü Kış Olimpiyat Oyunları, Çin'in başkenti Beijing'de düzenlenecek. Beijing, olimpiyat tarihinde hem yaz, hem de kış olimpiyat oyunlarına ev sahipliği yapan ilk kent olacak. 


Başkentte Kış Olimpiyatları'na hazırlıklar sorunsuz şekilde devam ediyor. Bu süreçte buz ve kar sporları, Beijing'in yeni turistik markası haline gelme yolunda.


Son yıllarda Beijing'de buz ve kar sporları tesislerinin inşası aralıksız sürüyor. Şu anda Beijing'de kapalı buz pateni tesis sayısı 37'yi, açık buz pateni tesis sayısı ise 53'ü buluyor. Aynı zamanda kar sporları tesislerinin sayısı 20'ye ulaştı. Beijing Kış Olimpiyatları'nın sembolü olan Ulusal Sürat Pateni Stadyumu, olimpiyatların sona ermesinden sonra ziyarete açılacak, böylece kış sporları eğlencesinden tüm vatandaşlar yararlanacak.


Üstelik çeşitli buz ve kar sporu tesisleri, Beijinglilere hiç de uzak değil. Otobanlar üzerinden kentin kuzey kesiminde yer alan tesislere kısa zamanda ulaşmak mümkün. Her tesiste ziyaretçilere özel bir hizmet merkezi kurulu. Merkezlerde kış sporlarında kullanılan renkli ekipmanlar ziyaretçilerin beğenisine sunuluyor. Kayak takımlarını alan ziyaretçiler, hizmet merkezinden çıkar çıkmaz güzel bir buz dünyasıyla buluşuyor. Kayak pistlerinde yepyeni, hem yumuşak, hem de esnek kar tozları serili. Bu pistler, kayağa yeni başlayanlar için de son derece uygun.


Farklı görünümlere sahip pistlerin iki kenarında göğe ulaşan yaşlı köknar ağaçları dikili. Ağaçların kuru dallarındaki yoğun kar tabakaları, güneş ışıkları altında daha parlak ve şeffaf görünüyor. Siz kayağın heyecanını yaşarken, hafif rüzgârın narin sesini duyar, masal dünyasındaki gümüş ormanlara girmiş gibi hissedersiniz. Pistlerde kayak yapmak istemezseniz, teleferiğe binmeyi tercih edebilirsiniz.


Öte yandan birçok kayak tesisi, kaplıca kasabalarıyla komşu. Heyecanlı kayak turunu tamamladıktan sonra, kutsal bir dünyayı andıran ılıcalarda dinlenebilirsiniz. Kaplıca merkezinde havuzlardan durmadan fışkıran köpükler, birer inciyi andırır, sporun yorgunluğunu bir anda giderir.


Kayak yapmayı bilmiyor veya korkuyorsanız da Beijing'de düzenlenecek birbirinden ilgi çekici buz ve kar festivalleri ve turizm karnavallarına katılabilirsiniz.


2022 Beijing Kış Olimpiyat Oyunları'nın üç ana yarış alanından biri olan Yanqing semtinde, dünyanın dört bir köşesinden gelen sporcuların yanı sıra sıradan ziyaretçiler de buluşacak. Olimpiyatlara izleyici olarak katıldığınız zaman, eşsiz doğa güzelliklerinin arasında yer alan köy pansiyonlarında konaklayabilirsiniz. Yanqing'deki hoş kar manzarasına karşı sıcak bir çay içip yerel yemekleri tadabilirsiniz.


Longqingxia Buz ve Kar Festivali, Yanqing semtinde art arda 33 dönemdir başarıyla düzenleniyor. Her yıl kış sezonunda düzenlenen festival, ziyaretçilere insan, bitki ve hayvan figürlerinde buzdan heykeller ile renkli buz fenerlerinden oluşan bir masal dünyası sunuyor.


Zamanınız yeterli değilse Beijing'in farklı bölgelerinde düzenlenen kış olimpiyatları konulu kültür etkinliklerine de katılabilirsiniz. Bu etkinliklerde buz ve kar sporlarını VR (sanal gerçekçilik) teknolojisi ile kayak tesislerine gitmeden deneyimleyebilirsiniz.


Çifte olimpiyat kenti Beijing'de rengârenk kış olimpiyatları etkinliklerine katılmakla beraber başkentin kültürünü, örf ve adetlerini de yakından tanıma imkânı bulacaksınız. O halde hızlı çalışma temponuzdan bir süreliğine uzaklaşarak, kentin gürültüsünden kaçmak için Beijing'e gelip, kış sporlarının heyecanını yaşamaya ve unutulmaz bir kış yolculuğu yapmaya ne dersiniz?            

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor