Brezilya'da “Gizemli Beijing”

2019-07-10 15:53:56

“Gizemli Beijing” tanıtım toplantısı, Brezilya'nın Rio de Janeiro kentinde gerçekleştirildi. Tanıtım toplantısına Beijing Belediyesi Parti Komitesi Daimi Üyesi ve Tanıtım Başkanı Du Feijin ve Çin'in Rio de Janeiro'deki Ticari Müsteşarı Xu Yuansheng ile Brezilya Vatandaş İşleri Bakanlığı'nın Rio de Janeiro'deki temsilcilerinden Mateus Quintal ve Rio de Janeiro Turizm Müdürü Marcelo Alves gibi Çin ve Brezilya'nın çeşitli çevrelerinden çok sayıda şahsiyet katıldı.

Beijing Belediyesi Parti Komitesi Daimi Üyesi ve Tanıtım Başkanı Du Feijin tanıtım toplantısının açılış töreninde yaptığı konuşmada, Beijing ve Rio de Janeiro'nun kardeş şehir olduklarını hatırlatarak, Beijing'in geçen uzun süre içinde Rio de Janeiro ile kültürel değişime önem verdiğini kaydetti. Bu yılın Çin Halk Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 70'ıncı yıldönümü olduğuna dikkat çeken Du Feijin, Beijing'in gelecek yıl Dünya Tatilcilik Konferansı'na, 2022 yılında ise kış olimpiyat oyunlarına ev sahipliği yapacağını, bunların tüm ülkelerin Beijing'i yakından tanımaları, özellikle Beijing'deki zengin turizm ve kültür kaynaklarına erişebilmeleri için elverişli fırsat sağladığını söyledi. Çinli yetkili, Brezilya halkını özellikle  Rio de Janeiroluları Beijing'e davet ederek, Beijing'deki antik başkent, uluslararası moda ve çağdaş görünümleri göreceklerini belirtti. 

Brezilya Vatandaş İşleri Bakanlığı'nın Rio de Janeiro'deki temsilcilerinden Mateus Quintal tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, Çin ve Brezilya halklarının konuksever olduklarına dikkat çekerek, söz konusu tanıtım toplantısının Rio de Janeiro'da düzenlenmesini olumlu karşıladıklarını, bu toplantının düzenlenmesiyle birlikte daha fazla Brezilyalının Beijing'e gitmesini istediklerini kaydetti. Quintal ayrıca, tanıtım toplantısı vesilesiyle Beijing ve Rio de Janeiro'nun turizm işbirliğini de ele alabileceklerini söyledi. Quintal, Çin ve Brezilya'nın farklı kültür, örf ve adetleri olmasına rağmen, turizm işbirliği potansiyelinin büyük olduğunu ifade etti.

Çin'in Rio de Janeiro'deki Ticari Müsteşarı Xu Yuansheng tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, Çin ile Brezilya arasında mevcut işbirliği platformlarından etkin şekilde faydalanarak, kültürel değişimi aktif şekilde yürütmeyi temenni ettiklerini söyledi. Xu, iki ülkenin kültür ve turizm kuruluşlarının birbirlerine daha fazla kolaylık sağlayacaklarını belirtti.

Söz konusu tanıtım toplantısında, Beijing'in antik başkent kültürü, modası, mutfağı ve olimpiyat hazırlıkları gibi konularda detaylı bilgi verildi. Özellikle Beijing'deki zengin turizm kaynaklarına kolay erişim olanakları tanıtıldı ve böylece Brezilya'da Beijing'in etkisi artırıldı. Tanıtım toplantısında 3 Brezilyalı dövüş sanatı ustası gösteri yaptı ve Beijing'deki gezi serüvenlerini anlattı.

Tanıtım toplantısında “Gizemli Beijing” adlı fotoğraf sergisi de düzenlendi. Antik Başkent, Kültürel Beijing, çağdaş Beijing ve Beijing Modası olmak üzere dört konudan oluşan sergi, Brezilyalıların Beijing'in gizemini yaşamasına olanak tanıdı. Tanıtım toplantısında ayrıca Çin'e özgü hat sanatı, Pekin Operası maskeleri çizilmesi gösterileri yapıldı. Bu gösteriler kalabalık bir ziyaretçi grubu tarafından izlendi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor