İç Moğolistan mutfağı basına tanıtıldı

2019-07-04 09:44:50

Çin Devlet Konseyi Basın Ofisi 21 Haziran'da düzenlediği basın toplantısında yerli ve yabancı basın mensuplarına İç Moğolistan Özerk Bölgesi'ne özgü yemekler tanıtıldı. Toplantının ana şiarı “Vatanın kuzey sınırlarında güzel manzaralar ve özgün mutfak” olarak belirlendi. Toplantıda İç Moğolistan'a özgü onlarca lezzetli yemek ve içecek sergilendi, böylece yerli ve yabancı basın mensuplarına İç Moğolistan mutfağını yakından tanıma fırsatı sunuldu.

İç Moğolistan Özerk Bölgesi'nde yaşayan halk, güne sıcak sütlü çay içerek başlar. Özellikle bozkırda yaşayan çoban aileleri, sütlü çay içme alışkanlığına sahip. Tanıtım toplantısı sırasında, Çin Devlet Konseyi Basın Ofisi'ne bağlı basın salonunun ana girişinin hemen yanında sütlü çay dahil bölgeye özgü yemekler, içecekler ve meyveler, kültürel hediye eşyaları ve maddi olmayan kültür mirasları sergilendi. Sıcak sıcak servis edilen sütlü çay, çeşitli tatlılar, et ürünleri, tanıtım toplantısına katılan basın mensuplarının yoğun ilgisini çekti.

Basın salonunun ana girişinin hemen yanında Xilingol bölgesinin Chaganyide adlı geleneksel Moğol  yemeğinin devam ettiricisi Tao Gao, küçük bir tencerede sütlü yemekler pişiriyordu. Tencereden yükselen sütün mis gibi kokusu, salonun dört köşesine yayılıyordu. Tao Gao, basına verdiği demeçte, Moğol peynirinin uzun geçmişe sahip olduğuna dikkat çekerek, peynirin başlıca malzemesinin ise saf süt olduğunu söyledi. Tao Gao, sütten kuru peynir yapılabildiğini, ayrıca su gibi doğrudan içilebileceğini, dolayısıyla sütün çok işlevli olduğunu ve halkın günlük yaşamının bölünmez bir parçası olduğunu belirtti.

Moğolların çok sevdikleri Buryats Mantısı da tanıtım toplantısına götürüldü. Buryats Mantısı, Moğolların yemek pişirme yöntemleri temelinde Hanların mutfak yöntemlerinden faydalanılarak geliştirilen bir yemek türü. Hulunber Çalı Otu Buryats Yemek Fabrikası'ndan bir aşçı tanıtım toplantısında basın mensuplarına Buryats Mantısı'nın pişirme yöntemleri hakkında bilgi verdi. Aşçı, mantı içindeki kıymaların makine ile kesilmediğine dikkat çekerek, kıymaların tümünü bıçakla kestiklerini anlattı. Bu nedenle mantının içindeki etlerin yumuşak ve esnek olduğuna işaret eden aşçı, bu mantıda herhangi bir katkı madde bulunmadığını, sadece tuz olduğunu söyledi. Moğolların bu mantıyı çok sevdiklerini vurgulayan aşçı, üç öğünde de sofrada bu mantının bulunabileceğini ifaden etti.

İç Moğolistan Özerk Bölgesi, engin bucaksız topraklara ve birbirlerinden lezzetli olan yemeklere sahip. Moğolların kişiliklerindeki kapsayıcılık, Moğolların yemeklerinde net şekilde görülür.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor