Beijing'deki Bahçecilik Fuarı'nın üç pavyonunda yolculuk

2019-05-23 16:05:08

Çin'in başkenti Beijing'in ev sahipliği yaptığı 2019 Uluslararası Bahçecilik Fuarı (Beijing EXPO 2019) bir haftadır ziyarete açık durumda. Geçtiğimiz 4 günlük 1 Mayıs tatilinde fuarda ağırlanan turist sayısı 340 bine ulaştı. Bu süreçte fuar alanındaki üç özel pavyon, turistlerden yoğun ilgi gördü.


Söz konusu üç pavyonun temalarını sırasıyla meyve ağaçları, sebzeler ve geleneksel şifalı bitkiler oluşturuyor. İsimleri ise Baiguo (Yüz Meyve), Baishu (Yüz Sebze) ve Baicao (Yüz Şifalı Bitki) Pavyonları.


Baiguo Pavyonu, fuar alanının batısında yer alıyor. 6,6 hektarlık bir alanı kaplayan pavyon, Bahçecilik Fuarı'nın en büyük sergi salonu konumunda. Pavyonda 180 çeşit 6 binden fazla meyve ağacı yetişiyor.


Beijing Bahçecilik ve Yeşillendirme Müdürlüğü Endüstriyel Gelişme Ofisi Başkanı Xie Ying basına verdiği demeçte, Baiguo Pavyonu'nun kapsamlı bir ekolojik sistem oluşturmak amacıyla kurulduğunu açıkladı. Başkan Xie Ying, “Kapsamlı bir ekolojik sistem oluşturacağız, insanlar için zararlı böceklerin 'doğal düşmanları', hatta küçük hayvanlar da burada yuva kurabilir. Kısacası burada hem bu sevimli böceklere hem de hayvanlara yuva sağlıyoruz. Delice otu adlı bir bitkiyi de yetiştiriyoruz, bu bitki meyve ağaçlarına doğal bir gübre sağlamış oluyor. ” dedi.


Baiguo Pavyonu'nu gezdikten sonra, Baishu Pavyonu'na geçelim. Baishu Pavyonu, Uluslararası Bahçecilik Fuarı tarihinde ilk kez kurulan sebze pavyonu olma özelliğini taşıyor. 3,6 hektarlık bir alanı kapsayan Baishu Pavyonu, turistlere sebzelerin geçmişinden şimdisi ve geleceğine, doğadan tarlaya ve kente ulaşana kadar geçirdiği süreçleri çok boyutlu ve etkileşimli şekilde tanıtarak sebze ve yaşam arasındaki sıkı bağlantıyı gösterir. Bayan Ren, pavyonu gezdikten sonra izlenimlerini şu ifadelerle aktardı:


“Bütün pavyonda yoğun bir yenilik havası hâkim. Burada dünyanın dört köşesinden gelen çeşitli bitkiler bir arada. İnsanlara samimi bir duygu veriyor. ” diye konuştu.


Baicao Pavyonu, Çincede “yüz şifalı ot” anlamına geliyor ve Bahçecilik Fuarı'ndaki tek şifalı ot temalı pavyon konumunda. Teması, “Geleneksel Çin Tıbbı Kültürünü Yaygınlaştıralım, Sağlıklı Yaşama Öncülük Edelim” olarak belirlenen pavyon, “şifalı bitkilerin bahçelerde yetiştirilmesi, geleneksel Çin tıbbının yaygınlaştırılması” düşüncesinden hareket edilerek kuruldu. 3,2 hektarlık bir alana kurulu pavyonda, Çin genelinden toplanan 500 tür şifalı bitki sergileniyor.


Geleneksel Çin Tıbbı Ekoloji ve Kültür Araştırmaları Enstitüsü Daimi Genel Sekreter Yardımcısı Liu Guodong basına verdiği demeçte, Baicao Pavyonu'nun Çin'in geleneksel Yin-Yang (karanlık ve aydınlık) teorisine göre tasarlandığını açıkladı. Pavyonun tahta, ateş, toprak, altın ve su gibi beş elementi kapsadığına dikkat çeken Liu Guodong, pavyon içindeki farklı alanların farklı fonksiyonları olduğunu, turistlerin bu alanlarda şifalı bitkileri yakından tanıyabileceklerini anlattı.


Liu Guodong, “Şifalı bitkilerin insanoğlunun günlük yaşamıyla kaynaştırılması, Bahçecilik Fuarı'nın temasıyla uyumlu. Başka bir deyişle, vatandaşlarımızın geleneksel şifalı bitkileri bilmelerini istiyoruz. Ayrıca, şifalı bitkilerimizi fuar aracılığıyla tüm dünyada yaygınlaştıracağız. ” diye konuştu.  

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor