“Çin-Türkiye turizm işbirliğinin derinleşeceğinden ümitliyim”

2019-05-16 09:42:14

Çin Uluslararası Radyosu Türkçe Servisi muhabiri, kısa süre önce Çin Sosyal Bilimler Akademisi Batı Asya ve Afrika Araştırmaları Enstitüsü uzmanı Profesör Wei Min ile özel röportaj yaptı. Professör Wei, CRI mikrofonuna Türkiye'nin turizm avantajları ve Çin ile turizm işbirliğinin geliştirilmesi konularındaki fikirlerini anlattı.


•1、        CRI: Çin'de Türkiye'yle ilgili turizm araştırmaları alanında önde gelen bir şahsiyetsiniz. Hatta konuk araştırmacı olarak Türkiye'de araştırmalar yaptınız. Türkiye'deki turizm sektörünün size verdiği izlenimleri bize aktarabilir misiniz?

 

Wei Min: 2011 yılının yaz günlerinde, yani Türkiye'de tatil sezonunda konuk araştırmacı olarak Boğaziçi Üniversitesi'ne gittim. Bir başka deyişle Türkiye'nin turizm faaliyetlerine tüm sezonlarda şahitlik ettim. Araştırma süremin sona ermesinin ardından direkt uçuşla İstanbul'dan Bodrum'a gittim. Daha sonra da şehirlerarası otobüslerle kuzey istikametine doğru yolculuk yaptım, o bölgeyi karış karış gezdim ve İstanbul'a döndüm. Gezim esnasında Türkiye'nin Ege sahillerindeki turistik tesislerini, manzara yerlerini ve tüm turistik projelerini etraflıca inceleme şansım oldu. O zamanki durumum işte böyleydi. O yolculukta edindiğim izlenimleri şöyle özetleyebilirim: Birincisi, Türkiye'nin tarihi kalıntılarıyla kültür miraslarını koruma çalışmaları mükemmel seviyede. Örneğin, antik Yunan, Roma ve Osmanlı imparatorlukları dönemlerine ait birçok kalıntı ve dini mekân çok iyi korunuyor. Bu bende en derin izlenim bırakan birinci nokta. İkincisi ise, Türkiye'de doğal manzaralar ve ekolojik ortam da iyi korunuyor. Üçüncüsü, yerel halkların turizm sektörüne, yabancı turistlere yönelik algıları nispeten iyi durumda. Türk vatandaşlarının yabancı turistlere son derece dostane davrandıklarını söyleyebilirim. 


2CRI: “Hükümetin turizmi geliştirmeye yönelik girişimleri üzerine araştırmalar: Türkiye örneğiyle” adlı kitabın yazarısınız. Size göre, Türkiye'deki turizm sektörünün mevcut durumu nedir, Türkiye'nin turizm alanındaki avantajlarını bize anlatır mısınız?


Wei Min: Türkiye yüzölçümü olarak pek büyük değil, 780 bin kilometrekarelik bir alanı kaplıyor. Toplam nüfusu ise son yıllarda yabancı göçmenleri dâhil edersek 80 milyonu buluyor. Toprak büyüklüğü ve nüfus açılarından hemen hemen Çin'in Jiangsu eyaletiyle aynı büyüklükte. Türkiye'nin kişi başına düşen milli geliri on bin ABD Doları'nı aşmış durumda. Türkiye, dünya genelindeki popüler gezi destinasyonları arasında altıncı sırada yer alıyor. Küçük bir yüzölçümü ve nüfus büyüklüğüyle turizm sektöründe dünyanın en cazip ilk on destinasyonu arasına girmesi, takdire şayan bir başarı. Turizm kaynaklarını geliştirme, turistik tesisler inşa etme, turistik hizmetler ve yönetim gibi çeşitli açılardan Türkiye'nin birçok avantajı vardır.


3CRI: Çin, turizm alanında büyük bir ülke. Bu yıl Çin'in yurt dışına seyahate çıkan vatandaş sayısı 100 milyonu aştı. Türkiye de dünyanın 6. turistik destinasyonu konumunda. İki ülke, büyük bir turizm işbirliği potansiyeline sahip. İki ülke arasındaki turizm işbirliğinin mevcut durumunu nasıl görüyorsunuz, bu işbirliğini güçlendirmek için neler yapılabilir?

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor