Çin ve Japonya'dan turizm işbirliği vurgusu

2019-04-03 10:01:55

Çin-Japonya Üst Düzey Turizm Forumu 23 Mart'ta Japonya'nın Niigata kentinde gerçekleştirildi.


Çin'in Niigata Başkonsolosluğu, Çin Turizm Acenteleri Birliği ve Niigata Belediyesi tarafından ortaklaşa düzenlenen foruma, Çin ve Japonya'nın turizm ve havayolu taşımacılığı çevrelerinden iki yüzden fazla temsilci katıldı. Forumda mevcut dostluğun pekiştirilmesi, işbirliğinin sağlamlaştırılması ve turist değişiminin güçlendirilmesi için alınması gereken tedbirler masaya yatırıldı.


Son yıllarda Çin ve Japonya'nın ikili ilişkileri sürekli gelişiyor. İki ülkenin halkları arasındaki turizm bağlantısı günden güne güçleniyor. 2018 yılında karşılıklı turist değişimi tarihi rekor kırarak 11 milyonu aştı.


Çin tarafından sağlanan istatistiklere göre, geçen yıl Çin'in ana kesiminden Japonya'ya giden turist sayısı yüzde 14,3 oranında artarak 9 milyon 60 bine ulaştı. Böylece Çin, Japonya'nın en büyük turist kaynağı oldu.


Çin'in Japonya'daki Büyükelçiliği'nde görev yapan üst düzey diplomat Guo Yan söz konusu forumda yaptığı konuşmada, bu yılın Çin ve Japonya arasındaki ilişkilerin gelişmesi bakımından önemli bir dönem olacağını kaydetti.


Guo Yan, iki ülkenin mevcut fırsatlardan faydalanarak gerçekçi işbirliğini pekiştirmeleri, kültürel değişimi yoğunlaştırmaları, böylece ikili ilişkileri yeni düzeye taşımaları gerektiğini söyledi ve şunları ekledi:


“Niigata, Japonya'nın eski Başbakanı Kakuei Tanaka'nın memleketi. Bu kentin eskiden beri Çin ile dostluk geleneği vardır. Niigata yönetim makamları, uzun süredir Çin ile değişimleri aktif şekilde yürütmektedir. Ayrıca nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya bulunan Nipponia nippon adlı kuşun korunması ve kardeş kentler arası değişimin güçlendirilmesi konularında verimli adımlar atılmıştır. Biz, Niigata kentinin Sayın Tanaka'nın vesilesiyle Çin ile dostluk ruhunu devam ettirmesini ve kendi avantajlarından faydalanarak, Çin-Japonya dostluğuna destek sağlamasını temenni ediyoruz.” diye konuştu.


Niigata Belediye Başkanı Hanazumi Hideyo, forumda yaptığı konuşmada, iki ülkenin turizm çevrelerinden temsilcilerin foruma katılmalarını takdirle karşıladıklarını belirtti.


Hidey, “Çin-Japonya Üst Düzey Turizm Forumu, iki ülke arasındaki personel değişimini ve dostluğu pekiştirmeyi amaçladı. Forumda hazırda bulunanların karşılıklı turistik ziyaretlerin artırılması üzerine değerli öneriler ortaya koymalarını arzuluyorum.” diye konuştu.


Japonya Turizm Bakanlığı'nda görev yapan yetkililerden Shimura Tsutomu, Çinlilerin Japonya'ya yoğun ziyaretlerinin çoğunlukla turistik amaçlı olduğuna işaret etti. Çinli turistlerin Japonya'ya seyahat odaklarının mal tüketiminden kültürü yakından tanımaya dönüşmekte olduğunu söyleyen Tsutomu, Çinlilerin gezi tercihlerinin giderek çeşitlendiğini bildirdi.


Tsutomu, “Japonya'ya gelen Çinli turistlerin büyük kısmının yaşları 20 ile 30 arasında değişmekte. Üstelik bu yaş grubu Japonya'ya birkaç kez geliyor. Onların taleplerini karşılamak için özel tedbirler almalıyız. Örneğin, Japonya kültürünü yakından tanımak isteyen turistlere kapsamlı ve özel programlar sunmalıyız. Japonya'ya gelmeyen turistlere ise ülkemiz hakkında bilgileri zamanında aktarmalıyız. ” dedi.


Çin'in Niigata Başkonsolosu Sun Dagang forumun düzenlenmesiyle birlikte Japonlara Çin'i tanımaları için yeni bir pencere açılabileceğini ve iki ülke arasındaki gerçekçi turizm işbirliğine taze fikirler sağlanabileceğini dile getirerek şöyle devam etti:


“Çinli turistler Japonya'ya akın ederken, Çin'de ağırlanan Japon turist sayısında gözle görülür artış yaşanmadı. Bu nedenle önümüzdeki günlerde Japonya'da Çin'in turizm kaynakları hakkında tanıtımı yoğunlaştıracağız.”

İki ülkenin turizm temsilcileri forumun ardından kayak parklarının geliştirilmesi, kaliteli gezi hatlarının açılması gibi hususlarda görüş alışverişinde bulundular.    

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor