“Türk turizmciler Çinlilerin çeşitlilik ihtiyacını dikkate almalı”

2019-04-02 14:18:20

Türkiye, 2019 yılında Çinli turist sayısını ikiye katlamayı hedefliyor. Bu hedefe ulaşabilmek için Çinli turistlerin beklentilerini ve taleplerini iyi anlamak gerekiyor. Çinlilerin turistik amaçlı gezilerinde tercihlerini en çok etkileyen unsurlardan biri de çeşitlilik.


2018 Çin'de Türkiye Turizm Yılı olarak kutlandı. Etkinlik kapsamında Çin'de çok sayıda kültürel ve sanatsal program gerçekleştirildi. Yılın başında 12 aylık Çinli turist hedefi 500 bin idi. Geçen yılın verileri bu hedefe büyük oranda yaklaşıldığını gösteriyor.


2018 verilerine göre, Çin'den Türkiye'ye giden turist sayısı bir önceki yıla göre yüzde 59,38 artışla 394 bin kişiye ulaştı. Bu yılki hedefe ulaşabilmek için son yıllarda Çinli turistlerin seyahat eğilimleri ve beklentilerindeki değişimi iyi incelemek ve buna göre doğru stratejilerle harekete etmek gerekiyor.


Türkiye ve Çin ilişkileri, bilhassa Kuşak ve Yol girişiminin de etkisiyle son yıllarda gelişme eğilimini koruyor. İkili ilişkilerin olumlu seyri iki tarafın birbirini daha yakından tanımasına imkân sağladığı gibi turizm ve yatırım açısından da karşılıklı etkileşimi artırıyor.


“Çin ve Türkiye birbirini daha iyi tanımaya başladı”

Shanghai Yabancı Diller Üniversitesi Türkçe Bölümü Başkanı Doç. Dr. Han Zhimin, 30 yıldır Türkiye ile temas halindeki bir Çin vatandaşı olarak yıllar içinde iki ülke arasında artan etkileşimin tanıklarından biri.


1990'lı yıllarda Türkçe öğrenmeye başlayan Doç. Dr. Han, o günlerde Çin'de Türk toplumunun çok fazla tanınmadığını, aynı şekilde Türkiye'nin de Çin'in çok iyi anlamadığını belirtti.


Son yıllarda diplomatik ilişkilerin gelişmesini müteakip Çin ve Türkiye halkları arasındaki etkileşimin bir adım daha derinleştiğini söyleyen Doç. Dr. Han, bu etkileşimin sadece günlük hayatla, gelenekler ve alışkanlıklarla ya da kültürle sınırlı kalmadığını, farklı alanlara genişlediğini, örneğin Çin'in Kuşak ve Yol inisiyatifinin Türk halkı tarafından tanındığını kaydetti. Han Zhimin, sözlerini şöyle sürdürdü:


“İki ülkenin ilişkilerinin derinleşmesini takiben iki tarafın, karşı tarafın halkları ile ilgili merak ettikleri de giderek artıyor. Birkaç gün önce Çin'in Ankara Büyükelçiliği güzel bir vizyon ortaya koydu. Çin-Türkiye diplomatik ilişkilerinin tesisinin 50'inci yılında, 2021'ye kadar Türkiye'ye giden Çinli turist sayısını ikiye katlamak hedefleniyor. Bu çok güzel bir beklenti, umuyoruz ki bu güzel dilek gerçekleşebilir.”


Çin, şu anda yurt dışına en fazla turist gönderen ülke konumunda. Yabancı ülkelerde en fazla turistik harcama yapanlar da yine Çinli turistler. Geçtiğimiz yıl yurt dışına turistik amaçlarla seyahat eden Çinli sayısı yüz milyonu aştı. Aynı yıl Türkiye'ye giden Çinli turistlerin sayısına bakıldığında Çinlilerin Türkiye'ye karşı yoğunlaşan ilgilerinin henüz resmi rakamlara yansımadığı görülüyor. 


Peki, Çinli turistlerin Türkiye'ye giderken karar alma süreçlerini ne tür durumlar etkiliyor ve Türkiye'yi Çinliler için cazip bir gezi destinasyonu haline getirmek için neler yapılabilir?

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor