Şahsi arazi aracıyla dünya turu yapan Çinli genç Chen Yong

2019-03-27 15:33:14

Son günlerde Çinli bir gencin gezi serüveni Çin'de çok konuşuluyor. Chen Yong adlı genç, Çin menşeli arazi aracıyla memleketi Sichuan'dan yola düşerek 4 yıl içinde 79 ülkeyi kat etti. Chen Yong'un Avrupa, Amerika ve Afrika kıtalarını kapsayan yolculuğu 137 bin kilometreyi buldu. Chen, böylece çocukluk hayalini gerçekleştirmiş oldu. 


Chen Yong'un yolculuğu üç etaptan oluştu. Chen 2014 yılında memleketi Sichuan eyaletinin Yibin kentinden kendi arazi aracıyla hareket ederek Çin'in başkenti Beijing'e vardı. Daha sonra Beijing'den yola çıkıp, Rusya üzerinden geçerek son olarak İtalya'nın Milano kentine varan Chen, böylece Avrasya kıtasını tümüyle geride bıraktı.


2015 yılında ise Sahra Çölü'nü tek başına aşıp Afrika kıtasının güney ucunda yer alan Ümit Burnu'na ulaşan Chen Yong, Afrika'da 28 ülke ve bölgeden geçerek kıtanın batı kesiminde kendi arabasıyla yolculuk eden ilk Çinli oldu. Chen Yong, 2018 yılında yeni bir plan yaptı, bu plan Amerika kıtasını geçmekti. Son planını da gerçekleştiren Chen Yong, bu konuda şunları söyledi:


“Amerika kıtası, aslında dünya turumun son durağı oldu. Kuzey Amerika'da yer alan Alaska'yı, Orta Amerika ülkelerini ve daha sonra Güney Amerika ülkelerini geçtim. Amerika planımda toplam 55 binden fazla kilometre yol aldım. Yolculuğum yaklaşık 7 ay sürdü.”


Chen Yong'un dünya turu, geçtiği ülkelerin halkları tarafından da yoğun ilgiyle karşılandı. Yerli halklar, özellikle Chen Yong'un dünya turunu 10 bin ABD Doları kadar ucuz Çin menşeli bir arazi aracıyla tamamladığını öğrenince kendisine övgü yağdırdı. Aslında Chen Yong'un Çin malı bir araçla dünya turuna çıkmaktaki amaçlarından biri de Çin menşeli ürünlerin kaliteli olduğunu kanıtlamaktı.


Chen Yong, “2012 yılında Kamboçya ve Tayland'a gittim ve oralarda sadece Japon malı arabaları gördüm. İşte o zaman keşke Çin menşeli arabaları da görebilseydim diye iç geçirmiştim, sonrasında Çin malı bir araçla dünya turu yapma fikri geldi aklıma. Kullandığım arazi aracı 130 bin kilometrelik bir yolculukta bana eşlik etti, üstelik büyük bir arıza da çıkarmadı. Genel olarak Çin menşeli bir arabayla dünya turuna çıkmak bence hiç de sorun olmayacaktır. ” diye konuştu.


Chen Yong, dünya turu hakkında bilgi verirken oldukça sakin görünüyor, fakat 130 bin kilometreden fazla bir mesafe kat etmek, sıradan bir kişi için gerçekten küçük bir iş değil ve büyük zorlukların üstesinden gelmeyi gerektiriyor.


Dünya turunu tamamlamak için 22 ayda 100 bin dolar harcadığı bilgisini veren Chen, “Masraflarımı karşılamak için 20 yıl biriktirdiğim parayı kullandım. Rüyamı gerçekleştirmek için işimden de istifa ettim. Ailem bu fikrime başlarda çok karşı çıktı, ancak ben defalarca onlarla konuştum ve sonunda onları ikna ettim, artık uzun süreli gezilere gitmem konusunda bana destek vermeye başladılar.” dedi.


Kendi rüyasının peşinden kararlılıkla gitmeye devam edeceğini dile getiren Chen Yong, hiç rüyası olmayan bir kişinin tuzda bekletilmiş balıktan pek farklı olmadığını belirtti. Yolculuk süresince nice zorlukların üstesinden gelse de şimdi son derece memnun olduğunu paylaşan Chen, bir dönem yolculuğundan vazgeçmeyi istediğini, fakat daha sonra bu yolculuğu adım adım sürdürmeye karar verdiğini anlattı. Chen Yong, herkesin kendisine özgü bir yaşam tarzı olduğuna dikkat çekerek,  “Önemli olan kişinin kendine uygun tarzı bulup kendi değerlerini gerçekleştirmesi” dedi.     

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor